Zahraniční noviny o Putinově popularitě

Dnešní zahraniční tisk tisk píše o tom, že Putin ztrácí na své oblíbenosti, tvrdí, že Severní Korea je politickým dítětem Číny a že arabská televizní stanice Al Džazíra bude vysílat do Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na Západě byl v roce 2001 ruský prezident Putin bezkonkurenčně nejoblíbenějším politikem, píší ruské Moscow Times. Po jedenáctém září se Moskva promptně připojila k boji proti terorismu a anglofonní politici ho označovali za svého největšího spojence. Inteligentní, rezervovaný a také dobře oblečený, hovořící anglicky a německy, se stal symbolem vstřícného východního politika. Teď ale Putinova hvězda pomalu zapadá - domácí i zahraniční politici si totiž začínají uvědomovat, že Putin sice řeší závažné mezinárodní problémy, ale pro svou zemi toho moc nedělá.

Důsledkem je katastrofální stav ruské armády, který nezaručuje spojencům pomoc. Armádní mašinerie ve velkém stylu, jak jsou Rusové zvyklí své ozbrojené složky pojímat, spotřebuje příliš mnoho peněz. Podle deníku přináší členství v protiteroristické koalici Rusku velké výhody a Putin doufá, že Západ díky jeho loyalitě nejen zavře oči nad ruskou intervencí v Čečensku, ale také poskytne pro čečenskou operaci finanční prostředky. Západ si ale uvědomuje, že dokud se ruská armáda nereformuje, bude jen bezednou černou dírou. Prezident Putin musí začít s reforomou armády ihned, jinak je jeho spojenectví se Západem definitivně ztraceno.

Teď není čas na diplomatické tanečky, upozorňují americké New York Times, v souvislosti s obnoveným korejským jaderným programem. Podle deníku měli američtí prezidenti Jimmy Carter i Bill Clinton s Koreou nepsanou dohodu, že tato zanechá výroby jaderných zbraní, když jí budou Spojené státy dodávat topnou naftu. Svou část závazku, ale komunistická Korea nesplnila - zbraně dál potají vyvíjela. Proto Bushova administrativa dohodu zrušila. Korea se teď snaží ji obnovit. Už jednou spálená Amerika ale odmítá a místo toho žádá po korejských sousedech, aby Pchjongjangu domluvili.

Jenže ti nemají zájem být prostředníky v tak ožehavém tématu a ani sama Korea si nepřeje s nimi vyjednávat. Spojené státy, ale za každou cenu musí zabránit nukleární katastrofě a tak chtě nechtě ustoupí. Jak? Musí si v první řadě naklonit strategické spojence a to znamená odvézt z Jižní Koreje svých třicet sedm tisíc mužů, kteří představují pro místní obyvatele symbol americké nadvlády. A také zapomenout na krvavý incident na pekingském náměstí v Číně, který už přes deset let brzdí americko-čínské vztahy. Severní Korea je politickým dítětem Číny a bez její pomoci situaci nezvládneme.

Katarská televizní stanice Al Džazíra, přezdívaná "arabská CNN", která se proslavila vysíláním prohlášení šéfa teroristické organizace Al Kaida Usámy Bin Ládina, zavítá příští rok prostřednictvím satelitů a kabelové televize i do Spojených státu. Informuje o tom deník Christian Science Monitor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku vybírá spolupravovnice Radiožurnálu ve Washingtonu Olga Baková.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme