Zahraniční noviny o radosti Chorvatska z přístupových jednání

Světový tisk se věnuje teroristickému útoku v Rijádu, všímá si toho, že vězněný izraelský technik prospěl arabskému světu a že Chorvatsko zahájí přístupová jednání k EU. Zajímají ho ale také ekologické problémy v Indonésii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Saúdskoarabský deník Arab News věnuje celou svou pozornost teroristickému útoku v Rijádu. Teroristé zaútočili přesně den poté, co americká ambasáda varovala arabské království před možným útokem. Podle Američanů existovaly spolehlivé informace, že některá z radikálních islámských skupin plánuje útok. To není poprvé, co Spojené státy varovaly před útokem a jejich slova se naplnila, zamýšlí se list Arab News.

Také před listopadovým útokem, kdy v Rijádu zahynulo 18 lidí, měli američtí diplomaté informace o teroristické hrozbě. Jak to, že pokaždé, když Spojené státy varují před teroristickým útokem, opravdu následuje nějaký výbuch? ptají se teď zneklidnění Arabové. Varují Američané poté, co získají zprávy od tajných služeb, nebo teroristé volí útok podle toho, jaké varování bylo vyřčeno? Lidé nad těmito otázkami uvažují, ve skutečnosti je tato teorie spíše nesmyslná než reálná, domnívá se saúdskoarabský list Arab News.

Příběh Mordechaje Vanunua má pro každého něco intriky, zradu, tajné agenty, palcové titulky v prestižních médiích, patos i náboženské prozření, píše se v komentáři izraelského deníku Haaretz. Případ jaderného technika, který byl po 18 letech vězení propuštěn na svobodu, vzbuzuje v Izraeli velké emoce. V roce 1986 zveřejnil londýnský list Sunday Times jeho výpověď, podle které Izrael vlastnil 200 atomových bomb. Od té doby nebyl žádný Izraelec takovým způsobem vládou stíhán za to, že ohrozil národní bezpečnost, všímá si deník Haaretz.

Ani 18 let strávených ve vězení nezměnilo jeho obrázek. Vanunu je vládou stále prezentován jako největší zrádce v historii Izraele. Podle některých odborníků ale naopak přispěl k národní bezpečnosti. Každý, kdo má oči a rozumí trochu strategii, si dokáže představit, jak by později arabský svět zareagoval na zjištění, že má Izrael jaderný arzenál, cituje jednoho z politologů izraelský list Haaretz.

Příležitost pro Evropu pro obnovení ztracené jednoty. Pod tímto titulem uveřejnil liberálně-levicový deník La Repubblica komentář jednoho ze svých předních komentátorů Mária Piraniho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokračuje spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Vědunka Lunardi.

Chorvatsku se zvyšuje sebevědomí, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Pozitivní stanovisko Evropské komise o zahájení přístupových jednání přivítalo balkánská země s obrovskou radostí. Pro Brusel byla rozhodující především spolupráce chorvatské vlády s tribunálem OSN. Napříč politickým spektrem zavládlo v zemi nadšení, mnozí považují rozhodnutí Komise za historické.

Chorvatsko si podalo žádost o vstup do Evropské unie v únoru minulého roku a od té doby činí kroky nutné ke splnění kodaňských kritérií, připomíná švýcarský list. Země musí fungovat jako právní stát, garantovat lidská práva a podporovat tržní hospodářství. Ekonomicky je na tom Chorvatsko daleko lépe než většina zemí, které 1. května vstoupí do Unie, nechal se slyšet komisař pro rozšíření Unie Günter Verheugen. Kdy ale skutečně Chorvatsko vstoupí do Evropy, o tom lze zatím jen spekulovat, dodává Neue Zürcher Zeitung.

Dnes si připomínáme Den Země, ekologickým tématům se proto nevyhýbá ani indonéský deník The Jakarta Post. Mezi každodenními starostmi, co jíst a z čeho platit účty, se zdají být ekologické problémy nedůležitými, píše se v listu. Už teď si ale lidé musí začít uvědomovat, že zhoršující se životní prostředí se netýká pouze budoucích generací. Nemluvme o negativních vlivech na příští pokolení, protože už teď jim čelíme, vyzývají indonéští odborníci. Přírodní bohatství se ztrácí každý den.

Pleníme naše lesy a přetěžujeme korálové útesy. Toto všechno povede ke globálnímu oteplování, které zvedne hladinu moře a my se můžeme rozloučit s naší zemí, zdůrazňuje negativní důsledky The Jakarta Post. Současné výzkumy ukazují, že různé druhy znečištění ovlivňují více než pět milionů Indonésanů, především dětí. Ty pak trpí dýchacími chorobami, úplavicí nebo cholerou dodává indonéský deník The Jakarta Post.

Vědunka Lunardi, Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme