Zahraniční noviny o rakouských volbách

Zahraniční noviny píší o tom, že je na čase, aby rakouská nevěsta řekla ano. Také o stávkových nepokojích ve Francii a příčinách konfliktu v Nigérii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V komentáři nazvaném "Nevěsta ještě neřekla ano" rozebírá vídeňský list Die Presse povolební situaci v Rakousku. Lidovci jsou od soboty velice atraktivní nevěstou. Mají ale také ještě víc obtíží rozhodnout se, koho si vzít. Dlouho si nevěsta udržovala všechny nápadníky příznivě nakloněné, teď ale musí jednomu z nich říct "ano": Svobodným, Socialistům, eventuálně zeleným nebo menšinové vládě. Tady je dobrá rada drahá. Na černomodrou koalici to však nevypadá, protože voliči, kteří přešli od svobodných k Wolfgangu Schüsselovi, mu dali hlas právě proto, že nechtěli ve vládě Svobodné.

Navíc ani nelze s jistotou tvrdit, zda se Haider ve vedení znovu neobjeví. A pak by mohl případnou koalici se stranou svobodných terorizovat. Svobodní mají v současnosti příliš málo politiků s formátem, který je možné snadno přečíst. Rozhodnutí pro socialisty přináší jiné problémy, pokračuje Die Presse: Překonají frustraci z volebních výsledků? A jak může Schüssel plnit jejich utopické vánoční sliby? Na druhé straně by spojení se socialisty přineslo jednu výhodu, totiž potřebnou ústavní většinu pro realizaci nutných strukturálních reforem.

Francouzský konzervativní deník Le Figaro komentuje stávkové nepokoje v zemi. Vláda i premiér Jean-Pierre Raffarin vykazují jistou obratnost v kličkování mezi blesky socialistické bouřky. Vláda zjevně pochopila, že ji čeká tvrdý boj poté, co vzbudila naději na drobné reformy. Od té doby jsou členové vlády pevní a jednotní, což může být dobrým ukazatelem. Raffarin může při jednání využít svou popularitu. Nespokojenost veřejných zaměstnanců a egoismus odborů však překoná jedině s podporou francouzského obyvatelstva.

Narozdíl od konzervativního listu volí komunistický L´Humanité ostřejší slova: Namísto sociálního dialogu slyšíme od vlády jenom fráze. Od prvního dne nepokojů se měla vláda ihned rozhodnout a požadavky odmítnout . Premiér si však musí povšimnout příčiny tohoto napětí a také toho, že vše mohl vyřešit už dříve. Ovšem když měla vláda čas na to, aby problémy stávkujících řešila, nedělo se nic. Teď mají aměstnanci prostředek, jak přinutit vládu řešit jejich problémy; jmenuje se jednota.

Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung je německá opozice příliš pasivní. Nikdo asi nepochybuje, že se Schröder nachází v epicentru vládnoucí politiky, která je víc než chaotická. Její nejasnost lze vyčíst také z partajních střetů mezi SPD a Zelenými. Žádný jasný plán, žádné konkrétní řešení rozpočtových problémů. Rudozelená politika je v současnosti politikou výhrad, pro vize tu není místo, podotýká švýcarský list. Ovšem ani opozice nenabízí lepší alternativu, snad to od ní voliči ani nečekají. Volební boj totiž nebyl založen na kontroverzních strategiích a odvážných vizích, nýbrž na principu výsměchu a hanobení politického bojovníka. Politici nyní voličům nepředvádějí své silné stránky, ale slabé stránky těch druhých. Politika se čím dál více diskredituje. Je možné, že se mnoho Němců nechá Schröderem okouzlit. Ale až poznají, co všechno jim předstíral, pak nastane čas pro konstruktivní alternativy a vize opozice. Jen tak mohou CDU a CSU vyhrát příští volby.

Přejděme k dění v Africe. Britský list The Financial Times upozorňuje na hlubší příčinu pokračujících nepokojů v Nigérii, kvůli kterým musela být přeložena do Londýna soutěž Miss World a v klatbě se ocitl novinář, který o soutěži napsal v souvislosti s prorokem Mohamedem. Neklid v zemi ukazuje na nebezpečnou politickou rozdílnost mezi muslimským severem a křesťanským jihem.

Ta přetrvává od časů kolonizace a nebyla vyřešena ani občanskou válkou v šedesátých letech. Současná situace je alarmující, pokračují Financial Times. Může totiž dojít k lavinovému šíření protestů. Na jihu bouří proti urážce muslimské víry a na severu se opět šíří protesty proti zavedení zákonů šaría. Musíme si však uvědomit, že šaría je odpovědí na pokračují nigerijskou politickou nemoc. Dává jasný kodex chování v právním vákuu. Kořeny nepokojů leží v přibývajícím chudobě, absenci zákonů a pořádku a neustálém selhávání politického systému.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme