Zahraniční noviny o řeckém únosu

Zahraniční noviny si všímají toho, že únosci řeckého autobusu se možná inspirovali filmem, že přijetí Turecka rozděluje Evropskou unii a v Iráku začíná předvolební kampaň.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Rukojmí z uneseného autobusu v řeckých Athénách jsou už volná. Osmnáctihodinové drama se obešlo bez obětí na životech, všechna rukojmí únosci nakonec propustili a sami se vzdali policii. Události se věnuje také britský Guardian, který zásluhy za šťastný konec připisuje také řidiči autobusu, kterému se podařilo uprchnout s klíči od zapalování a únosům tak zanechal nepojízdné vozidlo. Pokud by mohli autobus ovládat, situace by se určitě zkomplikovala, poznamenává deník.

Nyní se spekuluje o tom, jaký vlastně měli únosci záměr a proč usilovali o volnou cestu do Ruska. Objevují se také názory, že únosce inspiroval řecký film "Rukojmí", který zobrazuje podobnou událost. Každopádně včerejší akce znovu zviditelnila otázku soužití albánské menšiny s Řeky.

V jedenáctimiliónovém Řecku tvoří Albánci největší minoritu - je jich kolem miliónu, dodává britský Guardian.

Evropskou unii rozdělují názory na zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem. Jak píše ve svém dnešním vydání list International Herald Tribune, přijetí Turecka je důležitým krokem a evropští politici by měli najít odvahu jej udělat. Avšak pozvání by mělo být konkrétní s jasným cílem. Vždyť Turecku nejde o nic jiného než o plné členství. Evropská unie by neměla klást podmínky, které z přístupových jednání udělají hru s otevřeným koncem, nabádá list. Evropští vůdci by měli ujistit obyvatele svých zemí, že Turecko se stalo moderním a demokratickým státem.

Jednání "25" o možném vstupu Turecka do Evropské unie se obsahle věnuje také rakouský tisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírá z něj naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová

A ještě turecký názor. Anglicky psaný list Turkish Daily News upozorňuje na to, že turecká přihláška už leží v Bruselu 41 let. Cokoliv jiného než přijetí Turecka do EU by bylo něco jako snaha vyhnout se manželství po čtyřicetiletém soužití, domnívá se deník. Turecko je od roku 1952 členem Severoatlantické aliance a od roku 1963 čeká na zahájení rozhovorů s Evropskou unií.

Podmínky pro přijetí Turecka by se neměly lišit od těch, kterými se řídily ostatní přistupující země. Vyjádření některých evropských politiků o podmíněném nebo neúplném členství není nic jiného než urážkou naší země, reaguje deník na některé výroky německého premiéra Schrödera. Připoutat Turecko k Evropské unii a zároveň mu neposkytnout plné členství, to by byla smutná ukázka evropského elitářství, soudí turecký list Turkish Daily News.

Palestina i Irák žijí volbami. Irácké volební kampani, která začala právě dnes, se věnuje se deník Gulf News, vycházející ve Spojených arabských emirátech. Přestože mnozí Iráčané odmítají názor, že jejich země je rozdělena do sektářských a klanových skupin, opak je pravdou. Pokud se sunnitská menšina rozhodne bojkotovat volby, nový sněm ztratí svou celistvost, která je tolik potřebná k potvrzení jeho legitimity. Naopak šíítská komunita vidí ve volbách možnost, jak se dostat k moci.

Je velice nepravděpodobné, že všichni Iráčané budou moci volit svobodně a bez strachu o svou bezpečnost. A také se zdá, že Bushova administrativa chce využít výsledku voleb k setrvání svých vojáků v zemi a k potvrzení správnosti své politiky na Blízkém východě, uzavírá arabský list Gulf News.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme