Zahraniční noviny o revoluci v Gruzii

Převrat v Gruzii se dá srovnat s československou sametovou revolucí. Až nadšení v tbiliských ulicích opadne, vydá se Gruzie stejnou cestou jako Češi a Slováci, ptají se ruské noviny Moscow Times. Bohužel, Gruzie, kterou Eduard Ševarnadze příští rok předá novému vůdci, bude plná korupce a zločineckých struktur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bude tedy lepší ji srovnat se Srbskem po pádu Slobodana Miloševiče. Jak gruzínský Ševarnadze, tak srbský Miloševič byli vyhnání z úřadu mírumilovným davem. A stejně jako v Srbsku, i v Gruzii se staré bezpečnostní složky snaží nenápadně dostat na novou loď dohodou s opozicí, domnívá se autor článku v Moscow Times.

Ruská Gazeta zase připomíná možné ekonomické následky po nástupu Michajla Sakašviliho k moci. Ten totiž prohlásil, že opoziční síly nedovolí Rusku, aby v Gruzii posilovala své ekonomické zájmy. Rozhodl také, že největší gruzínská elektrárna bude znárodněna. Tu totiž před nedávnem koupila jedna ruská společnost, dodává Gazeta.

Britský premiér Tony Blair a francouzský prezident Jacques Chirac mluvili včera v Londýně o budoucnosti Iráku. Německý deník Die Welt je k výsledku schůzky kritický. Pro oba představitele prý bylo těžké zakrýt zklamání z toho, že se nedokázali dohodnout.

Přitom si během rozhovorů mohli připomenout vzájemnou mírovou dohodu. Její velkolepé stoleté oslavy se totiž čekají příští rok. Letos už je bohužel každému jasné, že Francie a Británie mají vztahy na bodu mrazu, píše německý Die Welt.

Samozřejmě i britské deníky se věnují setkání premiéra Tonyho Blaira s francouzským prezidentem Jacquesem Chirackem. Britským tiskem v Londýně listoval náš tamní spolupracovník Milan Kocourek.

Deník Liberation také komentuje rozšíření Evropské Unie. Francouzský parlament se ho totiž chystá schválit. Je zajímavé, že tím sýčkem, který připomíná negativní dopad rozšíření, je právě Francie. Ta byla totiž vždycky mezi těmi nejzapálenějšími Evropany.

U nás se ale příliš často zapomíná, co nám kandidátské země mohou přinést. Soustředíme se jen na to, kolik nás budou stát, upozorňuje francouzský list. Navíc nás takové názory mohou poškodit, až se budeme ucházet o další posty v rámci Unie, dodává Liberation.

Co je mladé, bere nohy na ramena, píše slovenský deník Sme. Slovenské regiony chudnou a přicházejí o obyvatele. Hlavně ty vzdálenější na východním Slovensku se potýkají s velkými ekonomickými problémy. Proč tomu tak je, vysvětluje slovenský sociolog Ján Bunčák.

Lidé si nevšímají věcí veřejných, tvrdí. Slováci v regionech se nezajímají o místní rozpočet. Lidé si jen odvolí a dál se o svou samosprávu nezajímají. Když chtějí, aby se něco projednalo na zasedáních, řeknou svému známému politikovi a na schůzi ani nezajdou.

Rozvoji místní samosprávy ale nejvíc překáží malé obce s desítkami obyvatel. Každá má svého starostu a sektretářku. Rozpočet vesnice tak jde hlavně na jejich platy. Taková rozdrobenost se Evropské unii zdá nepochopitelná, dodává slovenský sociolog Ján Bunčák pro deník Pravda.

Petra Lazáková, Milan Kocourek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme