Zahraniční noviny o rezoluci OSN

Světový tisk se zamýšlí nad rezolucí OSN k Iráku, polské deníky si všímají havárie v Temelíně a ty slovenské samozřejmě smrti slovenských vojáků v Iráku. Australský deník zase předpovídá Miss Universe a jejímu příteli rychlou mediální smrt a žádá, aby se noviny věnovaly zase něčemu vyššímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V noci podepsala Rada bezpečnosti OSN rezoluci o Iráku. Upravuje budoucí politické uspořádání země a hlavně mezinárodní vojensou přítomnost v Iráku. Svět tak konečně promluvil o budoucnosti země jednohlasně. Píše saudskoarabský Arab News. Doufejme, že to je začátek nové éry v dějinách Iráku. Schválení rezoluce přitom nebylo jednoduché. Trvalo dlouho než se USA na jedné straně a Rusko a Francie na druhé, dohodli. Všichni museli dělat kompromisy. Teď je čas se zastavit a zjistit, co jde udělat ještě líp. Například to, že Francie a Německo rezoluci podepsali, ještě neznamená, že jsou připraveni se v Iráku angažovat. Rezoluce také neřeší problém bezpečnosti v Iráku. Politická jednání násilí spíš vyvolávala. Dohodnout se totiž také musí Iráčané mezi sebou. Teď se ukázalo, že mezinárodní komunita stojí pevně za Iráčany. A tak snad hněv z okupace brzo vyprchá, doufá saudskoarabský list Arab News.

Polské deníky zaznamenaly havárii v jaderné elektrárně Temelín. Zdržují se ale komentářů a o celé záležitosti jen věcně informují. Pozastavují se ale nad tím, že se veřejnost v Česku o úniku kontaminované vody v elektrárně dozvěděla až se zpožděním.

Varovný systém zklamal, Ticho kolem havárie. Tak dnes nadepsaly své články na téma Temelína největší polské deníky Rzeczpospolita a Gazeta Wyborcza. Uvádějí, že Evropská komise vyšle do Česka zvláštní skupinu, která má vyšetřit rozsah a příčiny havárie. Rzeczpospolita píše, že komise vyjádřila nespokojenost s tím, že česká strana otálela se zveřejněním informace o havárii. Tím vyvolala strach a obavy mezi obyvateli Temelína a příhraničních regionů u sousedů. Gazeta Wyborcza připomíná, že Temelín, stojící v blízkosti rakouských hranic, byl na počátku tohoto desetiletí palčivým bodem v česko rakouských vztazích. Dokonce se mluvilo o tom, že by Vídeň mohla kvůli Temelínu zablokovat přijetí Česka do Evropské unie. Napsal deník.

Smrt tří slovenských vojáků v Iráku je obrovské neštěstí. Upřímnou soustrast jejich rodinám a přátelům - začíná slovenský list Sme. A stejné neštěstí je i smrt jejich kolegy na Kypru. Obě události mají jedno společné byly to nehody s tragickým koncem. Nešťastné náhody jsou prostě rizikem, se kterým musí každý voják na své misi počítat. Není tedy důvod k politizování. Jeden precedens tu už máme. Při výbuchu polského auta se události chopili slovenští komunisté. Vytloukat z této události politický kapitál byl druh hyenismu. Nejspíš se nevyhneme ani debatám o stáhnutí slovenských jednotek z Iráku. Slovensko nemá patent na řešení irácké krize. To je totiž jenom jedno koaliční. Přijmout v takové situaci zaječí rozhodnutí, by bylo dokonce trapné. Byl by to signál do dalších oblastí, že se slovenští vojáci dají zastrašit a zlomit. Navíc je tu nová rezoluce. Ta by měla definitivně utnout všechny spory o postavení koaličních sil v Iráku, myslí si slovenský deník Sme.

Mohli bychom už konečně přestat mluvit o nové Miss Universe? Rozčiluje se australský deník Australian. A přestaňme prosím pět chválu i na jejího přítele. Ano, oba jsou Australané. A jistě na své rodné městečko Newcastle přitáhli žádanou pozornost. Ale neudělali pro to nic jiného, než že vypadají dobře v plavkách. A to není zrovna moc originální. Novodobý Ken a Barbie jsou odsouzeni k pomalé mediální smrti. A Austrálie se zase vrátí ke svým digitálním kráskám. V poslední době se zdá, že štěstí přeje jenom krásným a dokonalým. A může ho získat každý, kdo má peníze na plastickou operaci. Podle módního průmyslu je to prostě volání přírody. Krása je podmíněna dobrou genetickou informací. Pravda je ale taková, že feministkami se dnes stávají už jen ty, které nemají na plastického chirurga. A stejné je to i s naší Miss. Buď se narodila pod šťastnou hvězdou se skvělou genetickou výbavou a nebo jenom byla dost bohatá. Buď jak buď - není to nic pozoruhodného. A jestli to má být vítězství pro Austrálii, měli bychom začít mířit trochu výš, kritizuje deník Australian.

Pavel Novák, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme