Zahraniční noviny o rozšíření Evropské unie

Zahraniční noviny dnes komentují rozšíření Evropské unie a volný pohyb osob, krvavé střety na Blízkém východě a končící návštěvu severokorejského vůdce Kim Čong-ila v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S trochou štěstí by se mohlo podařit kapitolu o volném pohybu pracovních sil v rámci EU do konce roku se všemi kandidáty členství uzavřít, napsala rakouská Die Presse. Zatím Polsko, Česká republika a Slovinsko proti sedmileté přechodné lhůtě důrazně protestovaly. Mezitím by se však situace v Polsku po zářijových volbách mohla změnit a Varšava by mohla zmíněnou lhůtu akceptovat. Tím by se Česko, kde budou volby až na jaře 2002, dostalo pod větší tlak. Také Slovinsko naznačuje, že by se s touto nevyhnutelností mohlo nakonec smířit.

Die Presse dále cituje týdeník European Voice, podle něhož je zatím 73 procent Poláků a 69 procent Čechů proti těmto restrikcím. Každý druhý Polák a každý třetí Čech doporučuje své vládě, aby takové podmínky "v žádném případě nepřijímala". Na pozadí těchto skutečností je postoj obou států pochopitelný.

Stejný list předpovídá v otázce jaderné elektrárny Temelín České republice "horký podzim". Rakouské vládě se údajně podařilo takzvaně "zadními vrátky" zakotvit v EU určité evropské bezpečnostní normy pro jaderné elektrárny. Rakouský koordinátor vstupních rozhovorů Zajdik údajně doporučil České republice, aby Rakousku raději vyšla vstříc. "Buď musí Česko Temelín skutečně zabezpečit, nebo jej odstavit," prohlašuje Martin Zajdik z rakouského ministerstva zahraničních věcí. Rakousko se podle něj teď může odvolávat na společné evropské normy pro bezpečnost jaderných reaktorů."My nehodláme ustoupit a máme v tomto směru nervy pevné jako lana."

Evropské deníky pozorně sledují stále napjatější situaci na Blízkém východě po odvetných akcích obou znepřátelených stran. Britský The Independent mimojiné napsal:

Izraelská vláda se zřejmě domnívá, že svůj problém vyřeší stále tvrdšími odvetnými údery proti Palestincům. Ve skutečnosti je to naopak. Udivuje, že politikové, kteří jsou normálně poměrně inteligentní, někdy nejsou schopni pochopit nejzákladnější věci. Izrael teď praktikuje vůči protivníkovi politiku takzvaného "cíleného zabíjení" - což je nesmyslné.

Násilí není cesta k neutralizaci odporu, je to hydra. Jednu odstraněnou hlavu vůdce odporu nahradí hned dvě hlavy další. Cílené zabíjení zdvojnásobuje hněv lidu se snadno předvídatelnými důsledky. Dříve nebo později dojde k výbuchu. Izraelští politikové zvyšují nebezpečí nejen pro Palestince, ale i pro vlastní občany.

Každé cílené bombardování zabije jednoho či více teroristů a vytvoří tak nové mučedníky a s každým protiizraelským atentátem Palestinců jsou řady kolem premiéra Šarona a jeho politiky konfrontace sevřenější, navazuje tematicky pařížská "Liberation". Na obou stranách se nabízí stejný obraz: Starý židovský generál a už dávno nemladý arabský vůdce mají ve svém táboře odpůrce, kteří kritizují jejich ústupnost.

Ruská Novaja Gazeta poznamenává k setkání prezidenta Vladimíra Putina a severokorejského vůdce Kim-Čong-ila v Moskvě a v Petrohradě:

V životopisech obou státníků je mnoho společného. Oba jsou následníci významných vůdců. Oba strávili značnou část svého života ve stínu, aniž mohli své schopnosti předvést široké veřejnosti. Oba si okamžitě a nečekaně získali hluboké sympatie svých národů. Zdá se však, že Severokorejci ve své lásce pokročili dál. Severní Korea méně poklonkuje Západu, i když i tam stejně jako v Rusku zavládla svoboda slova, uvádí.

Římský Il Messagero na pozadí nedávných incidentů kolem summitu G-8 v Janově uvažuje, zda nebude chystaný listopadový summit proti světovému hladu, který by se měl konat v Římě, přeložen jinam. Uvážíme-li, že v Itálii bývá i zemětřesení předmětem politických kontroverzí, pak lze pochopit, že dokonce i rutinní schůzka Organizace pro zemědělství a výživu FAO může vyvolat incidenty, ostrou politickou diskusi a stát se mezinárodním problémem s intervencemi zahraničních ministrů, Vatikánu nebo vůdců antiglobalizačního hnutí.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme