Zahraniční noviny o rozsudku nad Hofmanem

Polský deník Rzeczpospolita si dnes všímá výroku českého Nejvyššího soudu v případu někdejšího ředitele Hlavní správy spojů Karla Hoffamanna. Rada bezpečnosti OSN včera jednomyslně schválila vyslání vojáků do regionů mimo afgánský Kábul. O dění na půdě Organizace spojených národů i Afgánistánu se zajímá americký deník USA Today. Zákony konečně představily i doposud skrytou stranu kriminality v Indii, informuje indický list The Times of India. Poprvé v historii totiž policie zveřejnila také seznam nejhledanějších indických žen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Polský deník Rzeczpospolita si dnes všímá výroku českého Nejvyššího soudu v případu někdejšího ředitele Hlavní správy spojů Karla Hoffamanna. Ten v srpnu 68 nařídil vypnout rozhlasové vysílače. Jak deník připomíná, jde o zatím nejvýše postaveného bývalého člena stranické nomenklatury odsouzeného za spolupráci se sovětskými intervenčními vojsky.

V Česku nebyla k zúčtování s minulostí příznivá nálada. Exprezident Havel si stěžoval, že horlivěji než zrádce a normalizátory by orgány spravedlnosti soudily tvůrce Pražského jara a dokonce disidenty. Odsouzeno bylo sotva několik příslušníků StB, kteří se skutečně dopouštěli evidentního bezpráví. Dosud největším pokusem potrestat vlastizradu byla obžaloba jediného tehdy žijícího autora "zvacího dopisu" Vasila Bilaka. Ten ale zemřel ještě, než soud s ním začal, píše Rzeczpospolita. Deník podotýká, že zrada Karla Hoffmanna, tedy vypnutí rozhlasových vysílačů během začínající okupace Československa, byla citelná, ale neúčinná. Armáda dala do provozu náhradní vysílače. Bylo třeba přivézt rušičky z Polska a Sovětského svazu. Na likvidaci svobodných radiostanic se podíleli i zvláštní polské oddíly, připomíná deník Rzeczpospolita.

Ve Vídni se dnes koná první přímý dialog mezi srbskými a kosovskými představiteli. Setkání si všímá rakouský deník Der Standard. Čtyři roky po válce se sejdou vysocí politici Srbska a provincie Kosovo, která zůstává pod správou Organizace spojených národů. Jednání má ale spíše symbolický charakter, neboť rozhovory nemají vést k nějakému zásadnímu rozhodnutí. Přesto budou vedle politiků z Prištiny a Bělehradu jednání asistovat mezinárodní zástupci, píše rakouský deník.

Schůzka má tak téměř hvězdné obsazení: Nejdříve vystoupí zástupce OSN v Kosovu Harri Holkeri, po něm promluví rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schuessel, generální tajemník NATO George Robertson, zmocněnec Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana a další významné osobnosti. Schůzka bude korunována předstoupením všech účastníků před novináře, dodává rakouský deník Der Standard.

Rada bezpečnosti OSN včera jednomyslně schválila vyslání vojáků do regionů mimo afgánský Kábul. O dění na půdě Organizace spojených národů i Afgánistánu se zajímá americký deník USA Today. Vojenské jednotky sil NATO budou moci nyní působit i mimo hlavní město Kábul. Hlasování, které dopadlo přesně podle očekávání, bylo vyvoláno žádostí afgánského prezidenta Hamida Karzáího. Ten před měsícem apeloval na světové velmoci, aby rozmístily mírové jednotky do více regionů z důvodu narůstajícího bezpráví a nezákonného jednání, připomíná USA Today.

Afgánská vláda, která převzala vládu od amerických sil, vypudila hned na začátku své činnosti členy talibanské domobrany. Kontrolu nad všemi provinciemi ale nezískala. Místní guvernéři se nyní často chovají jako váleční vůdci a svá území spravují s vlastními milicemi. "Bez pomoci ostatního světa mohou islámští radikálové opět převzít kontrolu nad celým Afgánistánem", cituje varování prezidenta Karzáího americký list USA Today.

Zákony konečně představily i doposud skrytou stranu kriminality v Indii, informuje indický list The Times of India. Poprvé v historii totiž policie zveřejnila také seznam nejhledanějších indických žen. "Zahájili jsme speciální zátah a vytvořili zvláštní týmy pro zachycení těchto kriminálnic", tvrdí indická policie. Zločiny žen často zůstávaly mimo pozornost policie, která se zaměřovala především na odhalování prohřešků mužů.

Ale kriminalita zůstává kriminalitou bez rozdílu pohlaví, uvědomují si teď indičtí policisté. Na seznamu se tak nachází sedm nejhledanějších žen, jejichž jména si mohou čtenáři deníku The Times of India také přečíst. Většina z nich je souzena za napomáhání v trestné činnosti, a to především svým manželům, dodává indický list.

Pavel Novák, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme