Zahraniční noviny o šanci Železného na medaili

Zahraniční noviny píší o tom, že Američané se stahují z Jižní Koreje. Summit G8 by prý měl snížit dotace zemědělcům a zamýšlejí se na tím, že Jan Železný má prý velkou šanci získat čtvrtou zlatou medaili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Korejský deník Dong A Ilbo lituje plánovaného odchodu amerických vojáků z Koreje. Do konce roku 2005 odejde z Jižní Koreje na dvanáct a půl tisíce vojáků. Slíbil to náměstek amerického ministra zahraničí Richard Lawless. Naše země přitom, díky sousedství se Severní Koreou, patří k nejohroženějším na světě, píše deník. Odvoláním svých vojáků Američané Koreu moc nepotěší - zvlášť po padesáti letech spojenectví a jedenácti miliardách dolarů investovaných do korejských posádek.

Svůj díl viny ale nese i jihokorejská vláda. Prezident Roh navrhoval postupný odchod vojáků od roku 2007 a spojenectví s USA nahradit koalicí s okolními státy. Zřejmě se nedokázal s Američany dohodnout. Vláda teď musí zvážit, jaké škody tím Jižní Koreji způsobila. Ta už nebude tak bezpečná a možná tím ztratí i mezinárodní kredit. To může ovlivnit i zahraniční investory v zemi. Lidé nesouhlasí s novým, nezávislým kursem své země. I to by měli Američané vzít v potaz, než se definitvně rozhodnou odejít, myslí si deník Dong A Ilbo.

Spojené státy a Británie mají dnes předložit Radě bezpečnosti OSN nejnovější návrh rezoluce o Iráku, která stanoví podmínky předání suverenity Iráčanům po ukončení okupace 30. června. Současnou situací v Iráku se zabývá dnešní vydání arabského deníku Al Haját.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

V americkém státě Georgia začíná summit skupiny G8. Podle International Herald Tribune se bude mluvit hlavně o liberalizaci trhu. A zástupci osmi nejvyspělejších zemí světa mají i skvělou příležitost, jak snížit přídavky zemědělcům. Tak by dostaly příležitost miliony chudých pěstitelů z rozvojových zemí. Zatím je totiž blokují dotovaní zemědělci z vyspělých zemí.

Jejich vlády po léta kážou vodu a pijí víno. Propagují svobodný trh, samy ale před ním své zemědělce chrání. Takový apartheid musí přestat. Jen v Commonwealthu díky němu živoří přes milion chudých zemědělců, kteří žijí z méně než jednoho dolaru na den.

A proč to vlastně vyspělé vlády dělají? Můžou za to velké lobbistické skupiny. Vlády se bojí jejich vlivu. Možná je ale čas začít se orientovat na voliče. Vždyť ti, díky dotacím, platí třeba za cukr třikrát víc než v Indii. Samit G8 by měl dotace nejen odsoudit ale také to uvést do praxe. Jejich zbraní je liberalizace trhu. Pokud ji pozvednou, možná udělají svět bezpečnějším pro všechny lidi, navrhuje deník International Herald Tribune.

Financial Times přinášejí velký článek o českém oštěpaři Janu Železném, který má prý velkou šanci získat na letošních olympijských hrách čtvrtou zlatou medaili a stát se skutečnou legendou. Tento Čech se stal nejoslavovanějším vrhačem oštěpu od té doby, co se Paris pokoušel zasáhnout šípem Achillovu patu.

Financial Times píší o Železném při příležitosti atletického mítinku v Ostravě, který je začátkem evropské sezóny. Je skutečně mimořádné, že je Jan blízko čtvrté zlaté olympijské medaili v řadě. Stále je o 5 % lepší než my. Je prostě nejlepším oštěpařem, co kdy žil, cituje list konkurenta Jana Železného Brita Steva Backleyho.

Jaromír Janev, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme