Zahraniční noviny o šancích Turecka na vstup do Unie

Zahraniční noviny píší o vývoji irácké krize po předání dokumentů, jednání německé strany Zelených v Hannoveru a šancích Turecka na vstup do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Konzervativní britské Timesy hodnotí vývoj irácké krize po předání zprávy o zbrojních programech inspektorům OSN. Krátká zpráva o odeslaných dokumentech by mohla přesvědčit nerozhodné Evropany, že Bagdád dodržuje rezoluce OSN. Ale samotní Arabové zůstávají skeptičtí. Kuvajt například odmítl irácký vzdorovitý pokus o omluvu za invazi v roce 1990. Ptal se, proč se Irák neomluvil už v minulých letech, proč je za iráckou pokorou jen snaha o odvrácení vojenských akcí a proč Irák stále nedodal informace, které od něj Kuvajt požaduje - totiž zprávy o pohřešovaných zajatcích.

Pokud se nad informací o odeslaných dokumentech více zamyslíme, musíme konstatovat, že je to jen další konejšivá a matoucí taktika iráckého diktátora, která zřejmě brzy ztroskotá. Nebude těžké přesvědčit Radu bezpečnosti OSN o tom, že Bagdád nakonec nebude pomáhat dosažení společného cíle Spojených národů - totiž rychlému odstranění zbraní hromadného ničení. Také nebude těžké přesvědčit Američany, že jedinou možnou cestou k tomuto cíli zůstává vojenský zásah.

Podle ruského deníku Nezavisimaja Gazeta nepřečtou Američani všech dvanáct tisíc stran iráckého dokumentu. Irák vrátil chytře míč do pole Američanů. Nyní musí CIA a další americké struktury předložit konkrétní důkazy, aby byl Bagdád usvědčen ze lži. Inspektoři a specialisté pro zbraně hromadného ničení stojí před obrovským problémem. Samotný překlad dodaného materiálu potrvá minimálně dva měsíce. A teprve potom může být text souvisle studován. Američané se nejspíš zatím spokojí s tím, že budou hledat v dokumentech informace, které je zajímají a zkoumat, zda zprávy souhlasí s tím, co už věděli.

Francouzské sdělovací prostředky věnují nadále mimořádnou pozornost debatě o tom, zdali by měli být s Tureckem zahájeny vstupní rozhovory o přijetí do Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z francouzských listů cituje zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

A na závěr hodnotící pohled na německou politickou scénu očima rakouského tisku. Sjezd německé strany strany Zelených v Hannoveru ukázal, že v této straně není o překvapení nouze, píše vídeňský deník Standard. Vedení, v čele s tajnůstkářským předsedou Joschkou Fischerem, připomnělo straně osudné rozhodnutí. Vydíráním pak můžeme označit snahu dvou významných členů strany Claudie Rothové a Fritze Kuhna odstranit princip neslučitelnosti úřadu a poslaneckého mandátu. Například v Rakousku byl tento princip odstraněn už v roce 1992. Bezohledností bychom mohli nazvat úsilí těchto delegátů svolat kvůli této otázce další sjezd poté, co na obdobném jednání před sedmi týdny v Brémách jeho řešení ztroskotalo. Strana nám tak o víkendu neukázala jednotu vedení, nýbrž jakýsi "zelený chaos."

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme