Zahraniční noviny o schodcích nových členů EU

Světové deníky si všímají rozpočtových schodků nových členů Evropské unie. Polskou politickou scénou se zabývá očima švýcarského tisku a Austrálie žije filmem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Evropská komise nám dá čas na zmenšení rozpočtového deficitu, informuje v dnešním vydání polský deník Rzezcpospolita. Komisaři zhodnotili veřejné finance nově přistupujících členů a shodli se na tom, že šest nových členů Evropské unie nemá šanci v krátké době snížit rozpočtový deficit. Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Kypr i Malta, ti všichni mají deficit překračující tři procenta hrubého domácího produktu. Brusel ale nepředal novým členům žádnou radu, jak si mají s problémem poradit.

"Doba snižování deficitu bude záležet na situaci jednotlivých států. Je třeba vzít v úvahu i další okolnosti," cituje Rzezcpospolita vyjádření jednoho z evropských komisařů. Také se není třeba obávat ztráty peněz ze strukturálních fondů, potvrzují členové Komise. Unie nemá takové právní nástroje, aby nás nutila do rychlého snižování deficitu, případně odebrala finanční podporu. My ale máme právo, ale i závazek, vstoupit v budoucnu do eurozóny. Je proto nemyslitelné přestat s reformou veřejných financí, píše polský list Rzeczpospolita.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung pro změnu sleduje dění na polské politické scéně. Nová vláda Marka Belky rozhodně není v záviděníhodné situaci. Zda získá v pátečním hlasování důvěru parlamentu, je zatím otázka. Nejen protivníci, ale i mnozí potenciální partneři Belkovy levicové aliance budou totiž hlasovat proti nové vládě. Aby se nový ministerský předseda mohl ujmout úřadu, potřebuje podporu minimálně poloviny ze 460 poslanců, připomíná Neue Zürcher Zeitung.

Nikdo z varšavských expertů ale nevěří, že by nová vláda mohla hlasování ustát. K Belkovi má totiž výhrady snad každá strana kromě jeho vlastní. Předčasná volba nové vlády není nic, co by patřilo k nedemokratickým aktivitám - naopak je to ústavou garantovaný čin. Jestliže z ní vzejde schopný tým politiků, byla by to pro Polsko jedině výhoda. Země by se tak konečně vymanila z nehezkého fenoménu populistických patriotů, uvažuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Britské noviny jsou plné zpráv o včerejším vystoupení premiéra Tonyho Blaira v parlamentě, kde byl kritizován za svůj postup po zveřejnění zpráv o údajném týrání iráckých zajatců britskými vojáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listů vybírá spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

A nakonec: nejen Francie, ale i Austrálie žije filmovým nadšením. Potvrzuje to australský deník Herald Sun, který na svých stránkách přináší informace o festivalu v Cannes. Filmový svět zahájil svůj každoroční dvanáctidenní kolotoč projekcí a večírků a organizátoři slibují živou podívanou s hvězdným obsazením. Prezidentem letošního týmu porotců je americký režisér Quentin Tarantino, on a jeho spolupracovníci rozhodnou o vítězi mezi osmnácti soutěžními snímky.

K nim bude patřit také americký film 911 stupňů Fahrenheita, který kriticky dokumentuje politiku George Bushe po 11. září, všímá si australský Herald Sun. Festival byl hned na začátku okořeněn protestem francouzských zaměstnanců zábavního průmyslu, kteří se rozhodli využít výjimečné události k vyjádření nespokojenosti se mzdovou politikou vlády. Rozzlobení Francouzi se rozhodli využít každou vteřinu, aby mohli světu ukázat svou nespokojenost. Neváhají se ani projít po červeném koberci určeném pro filmové hvězdy, popisuje události v Cannes australský list Herald Sun.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme