Zahraniční noviny o situaci v Sýrii

Libanon a Sýrie - to je brána k dosažení projektu takzvaného velkého Blízkého východu. Světový tisk na titulních stránkách sleduje kromě Libanonu také dění na Ukrajině. Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz a palestinský prezident Mahmúd Abbás budou tento týden jednat o osudu měst na Západním břehu Jordánu, uvádí na svých stránkách izraelský deník Haarec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Libanon a Sýrie - to je brána k dosažení projektu takzvaného velkého Blízkého východu, píše ve světě respektovaný arabský deník Al-Haját, v českém překladu "život".

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu cituje zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Světový tisk na titulních stránkách sleduje kromě Libanonu také dění na Ukrajině. Ani švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung není výjimkou. Smrt bývalého ministra vnitra Jurije Kravčenka přinutila ukrajinského exprezidenta Kučmu vrátit se z~Karlových Varů předčasně do Kyjeva. Navzdory četným obviněním od svých politických rivalů, odmítá Leonid Kučma jakkoli komentovat Kravčenkovu údajnou sebevraždu.

"Před Bohem a lidmi mám čisté svědomí," prohlásil pouze bývalý prezident. Odborníci přitom nevylučují ani možnost, že Kravčenko nespáchal sebevraždu, ale byl zastřelen, píše se ve švýcarském listu.

Této variantě nahrávají dvě rány v Kravčenkově spánku, které potvrdili vyšetřovatelé. Pokud bývalý ministr vnitra jednal v případu vraždy novináře Gongadzeho na příkaz shora, měly tyto vysoce postavené osoby, možná i sám prezident Kučma, skutečně velký zájem na tom, aby Kravčenko nevypovídal, uvažuje o možnosti vraždy švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz a palestinský prezident Mahmúd Abbás budou tento týden jednat o osudu měst na Západním břehu Jordánu, uvádí na svých stránkách izraelský deník Haarec. Na programu je snaha domluvit se o předání zodpovědnosti za bezpečnost ve městech Jericho a Tulkarm do rukou Palestinců. Ještě před pár týdny podobná jednání neuspěla, teď ale pozorovatelé naznačují, že by se setkání mohlo nést v příznivé atmosféře.

Návrh na předání odpovědnosti za města na Západním břehu ale provázejí vášnivé diskuse, připomíná Haarec. Palestinci rozhodnutí vítají a těší se na to, že tímto aktem posílí politický růst Palestiny. Naproti tomu se obyvatelé Izraele obávají, že úkol chránit města může odvést pozornost palestinských vůdců od boje proti terorismu, píše izraelský deník.

Britský The Guardian varuje kupce nemovitostí před nástrahami východní Evropy. Investice do budov a pozemků v bývalém sovětském bloku je léčka plná nebezpečí, píše se v něm doslova. Realitní agenti ale milují východní Evropu: "Nemáš ještě nemovitost v Bulharsku nebo pořádný byt v Praze? Pak přicházíš o stále větší rentu!" našeptávají potenciálním kupcům ze západní Evropy. Skutečnost ale tak růžová není, vysvětluje The Guardian.

V těchto zemích neexistují záruky na kvalitu staveb, zisky vysoké nejsou a k řadě měst nevede ani pořádná silnice. Navíc lidé nedůvěřují kupcům ze Západu, zato investor z Chorvatska je jejich nejlepší přítel. Podnikání v nemovitostech se tak podobá spíše minovému poli. Každý, kdo chce ve východní Evropě koupit nebo vystavět nemovitost, by si měl opakovat mantru: "Vždycky a za každých okolností budu věřit jen nezávislým poradcům", uzavírá britský list The Guardian.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme