Zahraniční noviny o sjezdu Demokratické strany

Hlavní téma zahraniční tisku je jasné - předvolební meeting Demokratické strany v Bostonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

John Kerry je náš hrdý dar modernímu národu, píše americký list Boston Globe. Naráží tak na velkou politickou událost, kterou Boston v těchto dnech hostí konferenci strany demokratů. Město je to k tomu nanejvýš vhodné. Je totiž kolébkou americké svobody.

Dodnes se tu píšou dějiny. Bitvy za nezávislost, zrušení otroctví nebo ženské volební právo se odehrály právě tady. A může se to stát znovu. Prezidentští kandidáti John Kerry a John Edwards tu možná přivedou na svět další ideje. Spojí národ, oživí upadající ekonomiku, povzbudí ducha Ameriky i naši reputaci po světě. A vyhrají válku s terorismem. Prostě, jak to Kerry říká v jednom ze svých předvolebních hesel, pomůžou Americe být znovu Amerikou.

Paralela s rokem 1960 je tu nanejvýš vhodná. Tehdy jeden válečný hrdina z Massachusetts s iniciálami JFK inspiroval národ. Rok 2004 je také válečný. Jiní prezidenti vedli USA do války, aby byl svět bezpečnější. Prezident Bush ho svým tažením do Iráku udělal naopak pro demokracii nebezpečným.

John Kerry ale má talent, hodnoty a zkušenosti, díky kterým může to krveprolití zastavit. Prozíravé od něj bylo už to, že si za případného viceprezidenta zvolil Johna Edwardse. Ti dva můžou v příštích týdnech zasvěceně kritizovat poměry v naší zemi.

Hrdým hostitelem vycházejících hvězd je přitom město Boston. Doufejme, že s trochou toho irského štěstí, bude naše budoucnost stejně hrdá. Píše se v dnešním vydání deníku Boston Globe.

Slovenské aktivistky nesouhlasí se zvolením europoslankyně Anny Záborské do čela výboru Evropského parlamentu pro práva žen a rovnost pohlaví. Informuje o tom deník Sme. A nejsou samy. Kandidatura se nelíbí ani evropským zeleným, liberálům a socialistům. Ani slovenské strany Směr a ANO nejsou nadšené.

Podle nevládních organizací totiž Záborská nemá s tímto tématem žádné zkušenosti. Ba co hůř. Poslankyně KDH podle nich reprezentuje katolické principy a tradice. Jiný poslanec KDH, Július Brocka se protestům diví. Nikomu nevadí pět bývalých komunistů v Evropské komisi a křesťanská politička by měla mít problém? Její otec strávil léta v komunistickém vězení. Ona určitě není v parlamentu díky těm, kdo proti ní protestují, řekl.

Poslankyně Záborská je kritizovaná i za netolerantní postoj k učitelům homosexuálům nebo za odpor proti interrupcím. Ženské organizace jí také vyčítají, že se žádných aktivit na zrovnoprávnění žen nikdy neúčastnila. Sama Záborská se jejich postoji diví. Nikdy jsem nevystupovala proti ženám a nezpochybňovala jejich šance, dodává pro deník Sme.

Šesté vítězství Tour de France vybojoval pro svůj tým cyklista Lance Armstrong. Americký hrdina se směje i ze stránek španělského deníku El Pais. Ten je ale k cyklistické modle kritický. Šest vítězství v řadě je sice famózních, píše, otázkou ale je, co za Terminátorovým úspěchem stojí. Opravdu je to jen tvrdá práce nebo pomohl doping? Armstrongův test nebyl nikdy pozitivní.

O fenoménu Armstrong se také povídá, že je arogantní studený čumák. Připomíná spíš stroj než člověka. Za tím ale můžou stát výhrůžky smrtí, které před horským úsekem někdo cyklistovi poslal. Ať už ale je, jaký je, bylo by nefér mu nepřiznat kvality. Hlavně jeho disciplínu, díky níž je už teď sportovní legendou, smírně dodává španělský El Pais.

Petra Lazáková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme