Zahraniční noviny o škodlivosti chatování

Kromě dominantního tématu posledních týdnů - tedy americké odvety - se budeme věnovat například vládní a politické krizi v Gruzii či názoru odborníků, že tzv. chatování vyvolává osamělost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Londýnský Guardian i další britské listy požadují zastavení anglo-amerických leteckých úderů na Afghánistán. Pokud Spojené státy nedokáží nic lepšího, než co právě předvádějí, pak by měly své odvetné útoky zastavit a znovu se nad vším zamyslet - pro blaho afghánského lidu, pro blaho mírové diplomacie i ve prospěch vztahů s islámským světem. A také pro blaho amerických spojenců, kterým na moudřejším vedení operace záleží. Postní období ramadánu a nadcházející zima nabízejí možnost se zastavit a získat odstup. V této zatím zcela chybně vedené kampani není vítězů - jsou jen oběti. A takhle už to prostě nemůže jít dál.

Turínská La Stampa si všímá dopadů války v Afghánistánu na důvěru spotřebitelů v USA a vyslovuje obavu, že američtí občané - včetně nás - poprvé ztratili optimistickou jistotu, že příští generace bude žít lépe než generace předchozí. Snaha udržet naděje občanů pod kontrolou a takzvaně "masírovat" jejich zraněné duše je marná: Z pověstného "amerického snu" upadají do éry zklamaných nadějí.

Z pohledu francouzského ekonomického listu La Tribune prožívají Spojené státy po osmi letech nepřetržitého růstu v současné době hospodářskou recesi. Dokud nebude jasná vojensko-diplomatická situace, budou se Američané sotva schopni vrátit k předchozímu konzumnímu způsobu života. Neobvykle silný nástup obligačních trhů v posledních dnech nevěstí pro příští měsíce nic dobrého. Do značné míry relativizuje i stabilitu Wall Streetu. Ta spíše odráží nenasytnou chuť americké burzy na snižování úroků než na výsledky podnikání. Podle aktuálních čísel lze však sotva očekávat, že by se tyto výsledky v nejbližší době zlepšily.

Ruská Nězavisimaja Gazeta poznamenává ke krátké zastávce spolkového kancléře Gerharda Schrödera v Moskvě při návratu z Číny a k jeho setkání s prezidentem Vladimírem Putinem: Rusko oceňuje odpovědnou a aktivní účast Německa při řešení celosvětových problémů. Platí to především pro angažovanost Němců ve prospěch tzv."bezpečnostní architektury" 21. století a pro boj s mezinárodním terorismem.

Německo zastupuje ruské zájmy v Evropské unii. Moskva naproti tomu je významným členem mezinárodní protiteroristické koalice. Bez jejího hlasu si vytvoření nové vlády v Afghánistánu po pádu Talibanu nelze představit. Tak se Rusko pomocí německého vlivu může výrazně prosazovat ve světové politice.

Moskevská Izvěstija komentují současnou politickou krizi v Gruzii, kde prezident Eduard Ševarnadze rozpustil vládu, a dokonce uvažuje i o své demisi. Deník se obává, že tato nečekaná situace může způsobit katastrofu v celé kavkazské oblasti.

Eduard Ševarnadze zahájil poslední boj, píše list. Gruzie je na pokraji státního převratu. Neschopnost prezidenta udržet národní jednotu Gruzínců je hlavní příčinou masových protestů v zemi. O Gruzii je třeba si dělat velké starosti: dojde-li tam k občanské válce o moc, může se beztak už složitá situace v regionu změnit ve skutečnou katastrofu. V dané chvíli se rozhoduje nejen o osudu Gruzie a prezidenta Ševarnadzeho, ale o budoucnosti celého Kavkazu.

Německý deník Die Welt uveřejnil údajně psychologicky podloženou informaci o tom, že časté "surfování" po internetu a takzvané chatování ubírá lidem čas pro osobní kontakty. Především osamělí lidé si - podle vedení Svazu německých psychologů - svou izolovanost komunikací s počítačem nebo přes počítač ještě zvyšují.

Mnoho z nich se tak údajně vystavuje nebezpečí, že postupně ztratí praktickou životní zkušenost. Virtuální chatování na internetu nemůže osobní setkání s přáteli a známými nahradit. Je úkolem politiky na tento nežádoucí společenský vývoj upozorňovat, cituje deník Die Welt jeden z diskusních námětů víkendového sjezdu německých psychologů v Bonnu.

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme