Zahraniční noviny o škodlivosti chatování

Kromě dominantního tématu posledních týdnů - tedy americké odvety - se budeme věnovat například vládní a politické krizi v Gruzii či názoru odborníků, že tzv. chatování vyvolává osamělost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Londýnský Guardian i další britské listy požadují zastavení anglo-amerických leteckých úderů na Afghánistán. Pokud Spojené státy nedokáží nic lepšího, než co právě předvádějí, pak by měly své odvetné útoky zastavit a znovu se nad vším zamyslet - pro blaho afghánského lidu, pro blaho mírové diplomacie i ve prospěch vztahů s islámským světem. A také pro blaho amerických spojenců, kterým na moudřejším vedení operace záleží. Postní období ramadánu a nadcházející zima nabízejí možnost se zastavit a získat odstup. V této zatím zcela chybně vedené kampani není vítězů - jsou jen oběti. A takhle už to prostě nemůže jít dál.

Turínská La Stampa si všímá dopadů války v Afghánistánu na důvěru spotřebitelů v USA a vyslovuje obavu, že američtí občané - včetně nás - poprvé ztratili optimistickou jistotu, že příští generace bude žít lépe než generace předchozí. Snaha udržet naděje občanů pod kontrolou a takzvaně "masírovat" jejich zraněné duše je marná: Z pověstného "amerického snu" upadají do éry zklamaných nadějí.

Z pohledu francouzského ekonomického listu La Tribune prožívají Spojené státy po osmi letech nepřetržitého růstu v současné době hospodářskou recesi. Dokud nebude jasná vojensko-diplomatická situace, budou se Američané sotva schopni vrátit k předchozímu konzumnímu způsobu života. Neobvykle silný nástup obligačních trhů v posledních dnech nevěstí pro příští měsíce nic dobrého. Do značné míry relativizuje i stabilitu Wall Streetu. Ta spíše odráží nenasytnou chuť americké burzy na snižování úroků než na výsledky podnikání. Podle aktuálních čísel lze však sotva očekávat, že by se tyto výsledky v nejbližší době zlepšily.

Ruská Nězavisimaja Gazeta poznamenává ke krátké zastávce spolkového kancléře Gerharda Schrödera v Moskvě při návratu z Číny a k jeho setkání s prezidentem Vladimírem Putinem: Rusko oceňuje odpovědnou a aktivní účast Německa při řešení celosvětových problémů. Platí to především pro angažovanost Němců ve prospěch tzv."bezpečnostní architektury" 21. století a pro boj s mezinárodním terorismem.

Německo zastupuje ruské zájmy v Evropské unii. Moskva naproti tomu je významným členem mezinárodní protiteroristické koalice. Bez jejího hlasu si vytvoření nové vlády v Afghánistánu po pádu Talibanu nelze představit. Tak se Rusko pomocí německého vlivu může výrazně prosazovat ve světové politice.

Moskevská Izvěstija komentují současnou politickou krizi v Gruzii, kde prezident Eduard Ševarnadze rozpustil vládu, a dokonce uvažuje i o své demisi. Deník se obává, že tato nečekaná situace může způsobit katastrofu v celé kavkazské oblasti.

Eduard Ševarnadze zahájil poslední boj, píše list. Gruzie je na pokraji státního převratu. Neschopnost prezidenta udržet národní jednotu Gruzínců je hlavní příčinou masových protestů v zemi. O Gruzii je třeba si dělat velké starosti: dojde-li tam k občanské válce o moc, může se beztak už složitá situace v regionu změnit ve skutečnou katastrofu. V dané chvíli se rozhoduje nejen o osudu Gruzie a prezidenta Ševarnadzeho, ale o budoucnosti celého Kavkazu.

Německý deník Die Welt uveřejnil údajně psychologicky podloženou informaci o tom, že časté "surfování" po internetu a takzvané chatování ubírá lidem čas pro osobní kontakty. Především osamělí lidé si - podle vedení Svazu německých psychologů - svou izolovanost komunikací s počítačem nebo přes počítač ještě zvyšují.

Mnoho z nich se tak údajně vystavuje nebezpečí, že postupně ztratí praktickou životní zkušenost. Virtuální chatování na internetu nemůže osobní setkání s přáteli a známými nahradit. Je úkolem politiky na tento nežádoucí společenský vývoj upozorňovat, cituje deník Die Welt jeden z diskusních námětů víkendového sjezdu německých psychologů v Bonnu.

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme