Zahraniční noviny o školení pro Santa Clause
Dnešní zahraniční tisk se zabývá tématy jako budoucnost Afghánistánu a bin Ládina, Černá Hora a spory o nezávislost země a speciální školení pro Santa Clause v USA.
Krátce před zahájením mezinárodní konference o Afghánistánu, která začíná v úterý a byla z Berlína přesunuta do Bonnu, přinesla tamní tisková agentura DPA spolu s německými deníky prohlášení spolkového ministerstva zahraničí, že Německo na obnovu Afghánistánu přispěje 160 miliony marek, respektive téměř 82 miliony eur. Celkový odhad nákladů na obnovu země se odhaduje až na 25 miliard dolarů. Bude to údajně "největší akce po známém Marshallově plánu po roce 1945".
V prohlášení se dále uvádí, že spolková vláda je pouze hostitelem konference a odmítá roli zprostředkovatele při setkání představitelů OSN a afghánských skupin. Odpovědnost za únosný kompromis při formování dočasné vlády je v první řadě v rukou Afghánců samých. Mezinárodní společenství bude obnovu země sledovat a podporovat, uvádějí německá média s dodatkem, že konference dárců se bude pravděpodobně konat v polovině ledna příštího roku v japonském Tokiu.
Madridský El País k vývoji v Afghánistánu napsal:
Průběh války podstatně zredukoval aureolu saudsko-arabského teroristy Usámy bin Ládina. Jestliže byl po útocích 11. září považován za mozek terorismu, schopný vymyslet zničení všech hodnot západního světa, stal se mezitím jen šíleným uprchlíkem a šéfem rozpadající se teroristické sekty. Jeho apokalyptická poselství umlkla a demonstrace jeho stoupenců, hlavně v Pákistánu, už se také nekonají. Uzavřením velvyslanectví v Islámabádu se před Talibanem zabouchly i poslední dveře.
Vídeňská Die Presse si všímá rozporů v republice Černá Hora v souvislosti s chystaným referendem o nezávislosti země. Tím by jugoslávská federace vzniklá v roce 1992 ze Srbska a Černé Hory zanikla. Tentokrát by to bylo nekrvavé rozdělení. Ostré boje se však odehrávají na vnitropolitické scéně: mezi šesti sty padesáti tisíci Černohorci totiž neexistuje přesvědčivá většina žádající nezávislost. Podle zákona by pro odtržení od Srbska muselo v referendu hlasovat 50 % plus jeden hlas navíc v celém elektorátu.
Opoziční strany hodlají referendum bojkotovat, stoupenci nezávislosti vytýkají prozápadnímu prezidentu Milo Djukanovičovi zradu myšlenky nezávislosti. Západ podporuje trvání zbytkové jugoslávské federace, proti chystanému demokratickému referendu však nemůže nic podniknout. Tento týden si zahraniční diplomaté podávali v Podgorici dveře. Nejasný výsledek referenda by totiž ohrozil stabilitu celého regionu.
Americký Santa Claus má tentokrát velké starosti, napsal německý list Die Welt: Co má odpovídat dětem po 11. září? Co jim má říkat, když se zeptají, proč jsou někteří lidé tak zlí? Už celé týdny připravují desítky škol v celé Americe každoroční příležitostné "Mikuláše" na jejich letošní poslání. Dříve dostávali na školeních informace o nejnovějších druzích hraček, jak si nejlíp upravit třpytivý plnovous a jak při značně teplém oblečení v obchodních domech zabránit tělesnému pachu.
Zářijové teroristické atentáty všechno změnily. Santa Clausové mají letos dětem hlavně říkat: Zaprvé věřte v Boha a ve svou rodinu; zadruhé - složité časy jako nyní byly už dříve také - a zatřetí: dobro vždycky zvítězí nad zlem. A také věřte, že žijete na nejbezpečnějším místě na světě. A pokud začnou děti mluvit o svých rodičích, kteří při atentátech 11. září zahynuli, má jim Santa Claus slíbit, že se za ně budou společně modlit. První škola Santa Clausů v USA byla otevřena už v roce 1930. Za svůj šestitýdenní předvánoční "džob" dostávají američtí "Mikukušové" či "Ježíškové" částku mezi 5 000-30 000 dolary - podle zjevu, kvality plnovousu a úspěšnosti u dětí.