Zahraniční noviny o španělské "královské" svatbě

Zahraniční tisk dnes píše o křehkém afghánském míru, o tom, co spojuje Bushe a Schrödera, o severokorejské sportovní diplomacii a španělské svatbě, a tvrdí, že Kreml se nestará o smog.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Okolnosti pokusu o atentát na afganského prezidenta Hamida Karzaje komentují londýnské Timesy: Incident ukazuje, jak křehký je mír v Afghánistánu. Karzaj unikl smrti jen o vlásek. Skutečnost, že přežil, není důležitá jen pro Afghánistán, nýbrž i pro Západ. Karzaj může ukázat, že islám je slučitelný s lidskými právy, demokracií a pluralismem. Je dostatečně uznávaný a má představu, jak vybudovat moderní Afghánistán. Bylo by však nebezpečné vnímat ho jako loutku Západu, upozorňují Timesy, které následně bilancují rok od teroristických útoků z 11. září:

Ani po nejintenzivnějším pátrání v dějinách po jediném konkrétním muži soud nikoho neusvědčil a neodsoudil, připomíná britský list. Pouze dva lidé byli dosud obžalovaní z pomoci únoscům letadel ve Spojených státech. Ti, kterých se útoky bezprostředně dotkly, musejí být zklamaní. Po 11. září zatkli ve 40 zemích dohromady 1600 podezřelých. Navzdory rozsáhlému vyšetřování a nasazení všech dostupných zdrojů však americká tajná služba v této oblasti prohrává.

Otázka Iráku určitým způsobem spojuje amerického prezidenta George Bushe se spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem, míní německý list Die Welt: Oba politici se zaměřují na zahraniční problémy, aby odvrátili pozornost od domácí politiky. Vojenské fanfáry na druhé straně Atlantiku se ozývají dva měsíce před volbami do Kongresu. V Německu se zase kvůli více než 4 milionům nezaměstnaných před nadcházejícími parlamentními volbami hraje na sladkou lyru pacifismu. Tyto tóny však znějí falešně. Německý politik, který chce zabránit případnému ozbrojenému zásahu Spojených států proti Bagdádu, musí působit v zákulisí jako obratný státník, a ne jako hlasitý volební bojovník před kamerami.

Moskevský deník Nezawissimaja Gazeta kritizuje nečinnost úřadů v souvislosti s hustým smogem a kouřem z požárů lesů a rašelinišť, které dusí ruskou metropoli: Není důvod k panice, tvrdí úřady. Ale my přece vůbec nejsme v panice, píše moskevský list. Jen se podivujeme nad do nebe volající lhostejností úřadů. A to s hořkostí, protože už nemůžeme dýchat. Požáry přece nevypukly včera a to, že chybí technika, palivo a lidé, víme už také dávno... Ale z Kremlu asi není nic vidět. A ani z úřadu starosty. Bylo by zajímavé vědět, jestli lze do jeho sídla přes dusivý smog z Kremlu dohlédnout. Nebo jestli lze z vládního sídla v Bílém paláci pozorovat druhý břeh Moskvy.

Nového diplomatického úsilí Severní Koreje si všímá německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung: Severokorejský národní fotbalový tým se chystá změřit své síly se svými jižními sousedy. Ti pro jistotu nevyšlou na zápas svůj mistrovský tým. O sport jde ale až na druhém místě. Severní Korea se snaží prezentovat v novém světle. Již několik týdnů lze v Pekingu pozorovat diplomatické snahy o sblížení s okolním světem. Vrcholem má být návštěva japonského premiéra Koizumiho, plánovaná na 17-tého září. U cíle ale Severní Korea bude až tehdy, když se v Pekingu objeví představitel Spojených států. Washington takovou návštěvu zamýšlí.

Téměř za státní akt označují španělské deníky svatbu nejstarší dcery premiéra Aznara. Tento pojem si nezvolily náhodou - i když nejde o královskou svatbu, událost poutá mimořádnou pozornost. Jedním z důvodů je i skutečnost, že Aznar je prvním španělským premiérem, který vystrojil svatbu svého potomka během působení ve funkci, připomínají El Mundo a ABC. Pomineme-li svatby královské, konala se navíc za uplynulých 100 let ve Španělsku jen jediná svatba dítěte šéfa státu. Bylo to v roce 1950, kdy se vdala dcera generála Franca. Ani předchozímu králi Alfonsi XIII. nebylo dopřáno potěšení vystrojit svatbu nejen v Madridu, ale dokonce ani ve Španělsku. A to navzdory tomu, že měl šest dětí. Všichni královští potomci si totiž našli zahraniční partnery, a tak španělská královská rodina cestovala do Lausanne, Havany, Říma, Innsbrucku či Atén. Královské svatby se obyvatelé Madridu nedočkali ani v případě dětí současného krále Juana Carlose II. - infantka Elena se rozhodla pro vdavky v Seville a její mladší sestra Cristina v Barceloně. Svatba 21leté Any Aznarové s o deset let starším Alejandrem Agagem tedy právem poutá pozornost veřejnosti, dodávají španělské deníky.

Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme