Zahraniční noviny o španělské "královské" svatbě

Zahraniční tisk dnes píše o křehkém afghánském míru, o tom, co spojuje Bushe a Schrödera, o severokorejské sportovní diplomacii a španělské svatbě, a tvrdí, že Kreml se nestará o smog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Okolnosti pokusu o atentát na afganského prezidenta Hamida Karzaje komentují londýnské Timesy: Incident ukazuje, jak křehký je mír v Afghánistánu. Karzaj unikl smrti jen o vlásek. Skutečnost, že přežil, není důležitá jen pro Afghánistán, nýbrž i pro Západ. Karzaj může ukázat, že islám je slučitelný s lidskými právy, demokracií a pluralismem. Je dostatečně uznávaný a má představu, jak vybudovat moderní Afghánistán. Bylo by však nebezpečné vnímat ho jako loutku Západu, upozorňují Timesy, které následně bilancují rok od teroristických útoků z 11. září:

Ani po nejintenzivnějším pátrání v dějinách po jediném konkrétním muži soud nikoho neusvědčil a neodsoudil, připomíná britský list. Pouze dva lidé byli dosud obžalovaní z pomoci únoscům letadel ve Spojených státech. Ti, kterých se útoky bezprostředně dotkly, musejí být zklamaní. Po 11. září zatkli ve 40 zemích dohromady 1600 podezřelých. Navzdory rozsáhlému vyšetřování a nasazení všech dostupných zdrojů však americká tajná služba v této oblasti prohrává.

Otázka Iráku určitým způsobem spojuje amerického prezidenta George Bushe se spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem, míní německý list Die Welt: Oba politici se zaměřují na zahraniční problémy, aby odvrátili pozornost od domácí politiky. Vojenské fanfáry na druhé straně Atlantiku se ozývají dva měsíce před volbami do Kongresu. V Německu se zase kvůli více než 4 milionům nezaměstnaných před nadcházejícími parlamentními volbami hraje na sladkou lyru pacifismu. Tyto tóny však znějí falešně. Německý politik, který chce zabránit případnému ozbrojenému zásahu Spojených států proti Bagdádu, musí působit v zákulisí jako obratný státník, a ne jako hlasitý volební bojovník před kamerami.

Moskevský deník Nezawissimaja Gazeta kritizuje nečinnost úřadů v souvislosti s hustým smogem a kouřem z požárů lesů a rašelinišť, které dusí ruskou metropoli: Není důvod k panice, tvrdí úřady. Ale my přece vůbec nejsme v panice, píše moskevský list. Jen se podivujeme nad do nebe volající lhostejností úřadů. A to s hořkostí, protože už nemůžeme dýchat. Požáry přece nevypukly včera a to, že chybí technika, palivo a lidé, víme už také dávno... Ale z Kremlu asi není nic vidět. A ani z úřadu starosty. Bylo by zajímavé vědět, jestli lze do jeho sídla přes dusivý smog z Kremlu dohlédnout. Nebo jestli lze z vládního sídla v Bílém paláci pozorovat druhý břeh Moskvy.

Nového diplomatického úsilí Severní Koreje si všímá německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung: Severokorejský národní fotbalový tým se chystá změřit své síly se svými jižními sousedy. Ti pro jistotu nevyšlou na zápas svůj mistrovský tým. O sport jde ale až na druhém místě. Severní Korea se snaží prezentovat v novém světle. Již několik týdnů lze v Pekingu pozorovat diplomatické snahy o sblížení s okolním světem. Vrcholem má být návštěva japonského premiéra Koizumiho, plánovaná na 17-tého září. U cíle ale Severní Korea bude až tehdy, když se v Pekingu objeví představitel Spojených států. Washington takovou návštěvu zamýšlí.

Téměř za státní akt označují španělské deníky svatbu nejstarší dcery premiéra Aznara. Tento pojem si nezvolily náhodou - i když nejde o královskou svatbu, událost poutá mimořádnou pozornost. Jedním z důvodů je i skutečnost, že Aznar je prvním španělským premiérem, který vystrojil svatbu svého potomka během působení ve funkci, připomínají El Mundo a ABC. Pomineme-li svatby královské, konala se navíc za uplynulých 100 let ve Španělsku jen jediná svatba dítěte šéfa státu. Bylo to v roce 1950, kdy se vdala dcera generála Franca. Ani předchozímu králi Alfonsi XIII. nebylo dopřáno potěšení vystrojit svatbu nejen v Madridu, ale dokonce ani ve Španělsku. A to navzdory tomu, že měl šest dětí. Všichni královští potomci si totiž našli zahraniční partnery, a tak španělská královská rodina cestovala do Lausanne, Havany, Říma, Innsbrucku či Atén. Královské svatby se obyvatelé Madridu nedočkali ani v případě dětí současného krále Juana Carlose II. - infantka Elena se rozhodla pro vdavky v Seville a její mladší sestra Cristina v Barceloně. Svatba 21leté Any Aznarové s o deset let starším Alejandrem Agagem tedy právem poutá pozornost veřejnosti, dodávají španělské deníky.

Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme