Zahraniční noviny o sporu o Gibraltar

Zahraniční tisk dnes píše o úskalí globálního soudu, Saúdské Arábii jako podezřelém spojenci a také o sporu o Gibraltar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Mezinárodní trestní soud není strašák, ale otravný nepřítel, domnívá se americký list The Washington Times. Rada bezpečnosti OSN z jeho působnosti dočasně vyjmula příslušníky mírových misí, jejichž země nejsou signatáři Římského statutu soudu. To se týká především Američanů, které za jejich nevraživý postoj k nové instituci kritizuje Evropská unie, světoví utopisté a liberální média.

Co skutečně vzbuzuje obavy, je článek 8 statutu, který umožňuje stíhání válečných zločinů v případě, že při taktických vojenských operacích dojde k civilním obětem či škodám na životním prostředí. Ohrožení civilistů se však ve válce nelze vyhnout, zvláště když se nepřátelé skrývají v domech v městských čtvrtích nebo tam umisťují zbraně. Hodnocení, zda je nějaká vojenská operace nezbytná k vítězství, je subjektivní záležitost.

Historici a vojenští odborníci vedou dodnes spor, zda bylo k porážce Japonska na konci Druhé světové války nutné bombardovat Hirošimu a Nagasaki. Článek 8 statutu můžeme aplikovat na válku v Afghánistánu proti Al-Kajdě a Talibanu. Při několika amerických zásazích došlo k civilním obětem a majetkovým škodám. Znamená to porušení článku 8? Zdá se, že mlčení v této věci diskredituje kritiky prezidenta Bushe. Věřit v to, že Mezinárodní trestní soud bude ve svém rozhodování nestranný, je iluzí.

Saúdská Arábie se dnes považuje za spojence v boji proti terorismu. Ve skutečnosti je to ale bizarní místo, kde je legální polygamie a neexistuje náboženská svoboda pro ty, kdo nevyznávají islám, upozorňuje americký časopis Commentary. Kritika královské rodiny, saúdské vlády a náboženských lídrů je zákonem zakázána a přísně monitorována. Země je vysoce zadlužena a Saúdové, z nichž 30 procent ani neumí číst, strádají.

Terorista Usáma bin Ládin, jehož rodina má stále pevné vazby v kruzích monarchie, si údajně záměrně vybral saúdské nacionalisty k útokům na New York a Washington. Jeho cílem bylo narušit jinak přátelské vztahy království se Spojenými státy. A proč je vlastně spolupráce se Saúdskou Arábií součástí americké zahraniční politiky?

Odpověď je banální: jde o ropu, o nic více. 22-milionová Saúdská Arábie si ve sponzorování terorismu nezadá se Sýrií či Íránem. Saúdští teroristé ve skutečnosti zavraždili více Američanů, než Írán, Sýrie, Libye a Irák dohromady.

Británie a Španělsko zažehnaly spor o Gibraltar, míní britské "Timesy". Obě strany učinily v minulém týdnu ústupky v jednáních o suverenitě a budoucnosti tohoto sporného území. Tři základní otázky se však zatím nepodařilo vyřešit: Jde o britský požadavek, aby Španělsko v blízké budoucnosti nevznášelo nárok na plnou suverenitu. Rozepře vyvolává také otázka referenda, ve kterém by 30 tisíc obyvatel Gibraltaru rozhodovalo o svém osudu, a britské úsilí ponechat si bezvýhradnou kontrolu nad zdejší vojenskou základnou.

Sotva koho překvapí, že Španělsko nebylo při jednáních vstřícnější. Ústupky v prvním sporném bodě by vyprovokovaly domácí nepokoje. Ústupky v otázce referenda by vytvořily precedens pro Basky, který žádná španělská vláda nemůže akceptovat.

Gibraltar by neměl být jediným měřítkem, kterým se posuzují vztahy mezi Británií a Španělskem. Obě strany jsou si toho vědomy, a proto tuto otázku pustily k ledu do doby, než trochu opadnou vášně.

Petra Lazáková, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme