Zahraniční noviny o stahování filipínských vojáků

Stažení filipínských vojáků z Iráku dnes komentuje americký deník The New York Times. Jeho názor není příliš pozitivní podle deníku si teroristé mohou připsat další bod k vítězství, protože se jim podařilo zastrašit filipínského prezidenta. Kvůli životu jednoho Filipínce stáhl jednotku o síle jedenapadesáti mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Je těžké si představit tu hroznou bezmoc, kterou pociťují velitelé, prezidenti, zkrátka ti, co rozhodují o vyslání vojsk do Iráku a dalších krizových oblastí, píše americký list.

Spojené státy, Jižní Korea a zřejmě i Bulharsko přišly v Iráku o své občany strašlivou popravou. Po takových událostech můžeme pochopit snahu Filipín zachránit život svého muže, ale musíme si také uvědomit, že po odchodu Manily budou ohroženy další cizí národnosti v Iráku, nyní více než dřív. Samozřejmě, že není možné vyzývat k loajalitě k prezidentu Bushovi, dodávájí Newyorské Timesy. Španělsko, Filipíny a další země mají právo na svá rozhodnutí. Ale neměly by je činit pod nátlakem teroristů, uzavírá svůj komentář americký deník.

Jásir Arafat a další předáci z Palestiny nyní platí cenu za svoji špatnou vládu, shodují se blízkovýchodní deníky v reakcích na události v Palestině, kde proti sobě bojují samotní Palestinci a protestují tak proti Arafatově snaze jmenovat svého synovce do čela hlavního bezpečnostního úřadu. Podle jordánského listu The Jordan Times události v Palestině znepokojují i ostatní blízkovýchodní státy, které si přejí pokračování blízkovýchodního procesu. Jak dále informuje jordánský deník, jordánský král Abdulláh v rozhovoru pro televizní stanici CNN vyzval Palestince, aby pokračovali na cestě k míru a Arafatovo počínání označil za velmi negativní, dodává jordánský deník The Jordan Times.

A co o vládní krizi píše palestinský deník Al-Quds Jeruzalém?

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Jaromír Janev.

Izraelský list Haarec informuje ve svém dnešním vydání o výzvě premiéra Ariela Šarona francouzským židům. Nabádá je, aby co nejdříve opustili Francii a emigrovali do Izraele. Podle deníku k těmto výrokům přimělo Šarona zveřejnění statistik o protižidovských akcích ve Francii už v polovině tohoto roku je jich téměř tolik, co za celý loňský rok. Protižidovských útoků za poslední roky přibývá a souvisí s nevyřešeným konfliktem mezi Izraelem a Palestinou. Ovšem ne vždy je vina jenom na straně muslimů, pokračuje izraelský deník a připomíná případ ze začátku července.

Tehdy měli arabští útočníci ve vlaku přepadnout mladou ženu, ostříhat jí vlasy a pomalovat ji tělo svastikami. Jak se později ukázalo, žena si vše vymyslela a nyní je souzena k šesti měsícům vězení, informuje izraelský list. Jak dále píše Haarec, ve Francii je muslimská komunita velice silná, okolo deseti procent obyvatel vyznává islám. Šaronova slova však mezi francouzskými Židy nevyvolala velké nadšení představitelé židovských organizací ve Francii izraelskému premiérovi radí, aby se do problémů francouzských Židů raději nepletl, končí izraelský deník Haarec.

Dnes ráno připlulo do Hamburku britské plavidlo Queen Mary 2 - největší a také nejdražší osobní loď na světě. A co o této události píše německý deník Rheinische Post? Na příjezd mořské královny se přišlo podívat na 150 tisíc zvědavců a celá akce je doprovázena nejen slavnostmi a ohňostroji, ale také mohutnými bezpečnostními opatřeními. Tento kolos je totiž téměř 350 metrů dlouhý a okolo 70 metrů široký, ale také neuvěřitelně drahý, cena se pohybuje kolem šestiset osmdesáti miliónů Eur, vypočítává Rheinische Post.

Na palubě je místo pro více než dva a půl tisíce pasažérů a dvanáct set členů posádky, ale nachází se tu také planetárium a největší "plovoucí knihovnu". Queen Mary 2 se zdrží v Hamburku jeden den a poté se vydá na další cestu, po této zastávce bude mít asi o 900 cestujících více tolik se jich nechalo zlákat vidinou plavby na nejluxusnější lodi současnosti, uzavírá německý list Die Rheinische Post.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme