Zahraniční noviny o summitu EU
Zahraniční tisk si všímá zejména summitu Evropské unie ve francouzské Nice. Pařížský deník Le Figaro napsal, že významnost tzv. velkých a malých členských zemí Unie závisí na charakteru společenství. Na složení Evropské komise opět závisí kvalita její práce a na zobecnění intenzivnější spolupráce je dále závislá možnost Evropy s tzv. variabilní geometrií V každém případě jde o rozdělení moci v rozšířené Unii, kterou je třeba pečlivě zorganizovat. Původní mechanismy šesti zakladatelských států už nevyhovují a v příštích letech budou ještě méně přijatelné. Na tomto pozadí se musí Evropa změnit, aby mohla růst, uvádí pařížský Le Figaro.
Německý deník Frankfurter Rundschau napsal, že snaha definovat jízdní řád" dohledných kroků pro kandidátské země EU má něco do sebe. Pro plnění politických a ekonomických kritérií nebudou mít žádné úlevy, jinak by se systém standardů Unie dostal do problémů. Je nejvyšší čas, aby se adepti členství smířili s tím, že dlouhé a bolestné rozdělení kontinentu je sice argumentem pro jeho spojení, musí to však být spojení odůvodněné. Pevná data připojení však zatím nelze stanovit, protože světlo na konci tunelu není dosud v dohledu, soudí Frankfurter Rundschau.
Süddeutsche Zeitung poznamenal, že setkání EU s kandidáty členství bylo sice chytrým tahem francouzského předsednictví, nebylo však tak harmonické, jak prezident Chirac očekával. Východoevropané už se totiž nechtějí dát odbývat jen nezávaznými zdvořilostmi a od summitu očekávali jednoznačný signál.
Konzervativní Die Welt dodal, že bouřlivé protesty odpůrců globalizace v Nice ukazují, že přinejmenším část evropské veřejnosti už není ochotna přijímat Evropu jen jako abstraktní a životu vzdálený obraz. Teprve až bude lidem jasné, k čemu je Evropa dobrá a kam vede cesta Unie - a také až budou moci více než dosud spoluurčovat její směr, se může podařit pochopení a vzájemné smíření.
Lucemburský list Luxemburger Wort se domnívá, že existují dobré šance pro společnou evropskou obranu. Teď je třeba postupovat v souladu s NATO. Atlantická Aliance nesmí být podkopávána zbytečným zdvojováním struktur a vojenských kapacitani vzájemnými rivalitami. K tomu je třeba jasné rozdělení úkolů. NATO musí zůstat organizací kolektivní bezpečnosti", kdežto evropská obranná identita by se měla zaměřit na zvládání krizí a konfliktů v Evropě, uvádí lucemburský deník.
Britský levicově-liberální The Guardian uvádí k debatě o azylovém právu v rámci EU: Nejnovější fakta a čísla ukazují, píše list, že Británie teď zaujímá v počtu žádostí o azyl druhé místo hned za Německem. Pokud by se vláda premiéra Tonyho Blaira vzdala práva veta v azylových otázkách, musely by i ostatní státy věnovat více pozornosti podezřelým kamionům, které jsou s nelegálními uprchlíky na palubě na cestě do Británie.Deník závěrem vyslovuje politování nad tím, že uvnitř Evropské unie dosud neexistuje společná azylová politika.
Ruský list Sevodňa se znovu zabývá rozsudkem 20 let vězení pro údajného amerického špiona Edmunda Pope-a. Ten ve čtvrtek podal žádost o milostprezidentu Putinovi, o němž měla vzápětí rozhodnout komise pro udělení amnestie.Touto žádostí Pope fakticky přiznal obvinění ze špionáže. Podle získaných informací byl tento kompromis už dávno předem naplánován a dojednán - a to už v průběhu rusko-amerických kontaktů na nejvyšší úrovni. Tak či onak se případ Pope", na němž jsou závislé rusko-americké vztahy, dostal definitivně z právnické na politickou úroveň, soudí deník Sevodňa.