Zahraniční noviny o svatbě dánského prince

Zahraniční noviny si dnes všímají odvolání šéfredaktora britského Daily Mirror, toho, že polská vláda nedostala důvěru a samozřejmě nemohly pominout svatbu následníka dánského trůnu prince Frederika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

První stránky britských deníků plní odvolání šéfredaktora deníku Daily Mirror. Piers Morgan padl za oběť "vykalkulovanému a zlomyslnému šprýmu", píše deník Independent. Včerejší výpověď znamená dramatické vyústění kauzy s fotografiemi týraných iráckých vězňů. Celé dva týdny se snažil Morgan tvářit nenápadně. Až po dvou týdnech vlastník listu Daily Mirror prohlásil, že je nemyslitelné, aby jeho šéfredaktor dále zůstával ve funkci, píše se v listu Independent.

Čeho chtěl Morgan dosáhnout? ptá se komentátor dalšího britského deníku, The Guardian. Skoro se zdálo, že tento muž má více životů než kočka. Vláda, armáda, ale i drtivá většina novinářů měla na celý případ jiný názor. Je ale správné, že musel zaplatit takovou cenu za publikaci snímků, na nichž britští vojáci zneužívají vězně? Škodolibí novinářští rivalové proti odvolání určitě nic nenamítají, o politicích a armádě ani nemluvě. Měli bychom ale mít na paměti, že Morgan mohl jednat v dobré víře, uvažuje The Guardian.

Odchod Pierse Morgana představuje potřebnou úlevu pro Tonyho Blaira, domnívá se další britský deník, Financial Times. V krátké době musel tento muž čelit dvěma konfrontacím s britským tiskem a obě se týkaly Iráku. Aféra BBC se zbrojním specialistou Davidem Kellym tehdy Blairovu vládu pořádně potrápila, dodává k odvolání šéfa deníku Daily Mirror britský list Financial Times.

Polská vláda v čele s Markem Belkou nedostala ve včerejším hlasování důvěru Sejmu, informuje o tom v dnešním vydání polský deník Rzeczpospolita. Přestože se o důvěře Belkově vládě hlasovalo až v pozdních hodinách, dostavil se rekordní počet poslanců. 188 z nich podpořilo nový kabinet, 262 poslanci se vyjádřili proti. Premiér Belka byl i přesto výsledkem překvapen: " Je to poněkud lepší výsledek, než jsem předpokládal", nechal se slyšet po skončení hlasování. Prezident Aleksander Kwasniewski poté přijal demisi celého kabinetu. Poslancům ale vzkázal, že neshodnou-li se do dvou týdnů na nové vládě, hodlá Belkův kabinet opět povolat, píše Rzeczpospolita.

Celý včerejší den byl ve znamení politického napětí. Marek Belka apeloval na poslance, aby jeho vládu podpořili. Pokud by se tak nestalo, rozpoutá se boj, který přinese jenom ztráty, předpovídal. Už v počáteční debatě ale bylo jasné, že Belka důvěru nezíská. Nová vláda byla podrobena tvrdé kritice, objevila se také obvinění, že Belka spolupracoval s tajnými službami, popisuje dění na polské politické scéně list Rzeczpospolita.

Svatba následníka dánského trůnu prince Frederika s australskou právničkou Mary Donaldsonovou byla vůbec největší a nejhonosnější slávou dánské monarchie. A takl není divu, že hlavní deníky této malé severské země probrali veškeré dění téměř minutu po minutě. Jak uvádí náš skandinávský spolupracovník Tomáš Sniegoň, citovým vrcholem svatebního dne pero všechny zůstaly slavnostní projevy, které hlavní aktéři pronesli pozdě večer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Sniegoň o dánské svatbě

Karel Hanzelka, Tomáš Sniegoň, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme