Zahraniční noviny o Temelínu

Takzvaná "kauza Temelín" vyvolává i nadále řadu ohlasů. Například slovenský list Pravda se zabývá "podezřelou motivací" německé žádosti zastavit provoz Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Je Temelín skutečně nebezpečnou jadernou elektrárnou, nebo je požadavek německé vlády na jeho odstavení motivován ekonomickými zájmy Německa? Druhá alternativa se jeví pravděpodobnější, což by mělo být varováním i pro Slovensko. Nejvážnějším argumentem Berlína je přitom tvrzení, že "Temelín odporuje německým a mezinárodním normám". Tento argument neobstojí a Němci zdá se neříkají úplnou pravdu. I Německo uznává, že Temelín vyhovuje minimálně normám Spojených států, včetně sporných parních a vodních trubek, píše slovenská Pravda a pokračuje:

Přesně na takovém systému je postavena i jaderná elektrárna ve Finsku. Jestliže tedy finské a americké jaderné elektrárny nikdo nezpochybňuje, zůstává otázka, proč jim podobný Temelín ano. Německý průmysl bude po odchodu země z jaderné energetiky po roce 2020 - muset nakupovat dražší energii z jiných zdrojů, například i levnější jadernou energii od sousedů. Je logické, že o to Němci nemají zájem. A pokud Německo v otázce Temelína a vstupu Česka do Evropské unie už tolikrát změnilo stanovisko, pak je jeho nynější výzva zdviženým varovným prstem, že v případě ekonomických zájmů a potřeb tu existuje vhodný nátlakový prostředek.

Vídeňská Die Presse přinesla k tématu "Temelín" hned dva příspěvky. V prvním z nich se píše, že neexistuje žádné usnesení o tom, že odstavení Temelína nemá s rozšířením Unie zhola nic společného. Za rozdílnými názory na tuto otázku se skrývá konflikt uvnitř berlínské vlády - totiž mezi ministry Trittinem a Fischerem. Projevilo se to už při květnové návštěvě kancléře Schrödera ve Vídni, kdy Jürgen Trittin s údajným požadavkem berlínského kabinetu odstavit Temelín vystoupil - a kancléř Schröder neměl o ničem ani tušení. Ukázalo se - stejně jako při nynější výzvě berlínské vlády - že šlo pouze o prohlášení ministra životního prostředí Trittina.

Druhý komentář v listu Die Presse připomíná výrok evropského komisaře pro rozšíření Evropské unie Güntera Verheugena, že německá výzva k uzavření Temelína byla pro něj překvapením a zřejmě nejen pro něj: Podle vlastních slov hovořil se třemi členy Schröderova kabinetu a nikdo z nich o ničem nevěděl. "Dosud se mi nepodařilo tento postoj německé vlády k Temelínu objasnit," dodal komisař Verheugen. Stanovisko ministra Trittina tu podle očividně rozhořčeného komisaře údajně nehraje roli. O věci nebylo podle něj informováno ani předsednictvo Unie.

Jak dále uvádí Die Presse, komisař Verheugen oznámil, že se příští týden hodlá spojit s rakouskými a českými místy a poté zorganizovat setkání rakouského kancléře Schüssela a českého premiéra Zemana, aby se s nimi poradil, "jak celý proces uzavřít". "Doufám," dodal Günter Verheugen závěrem, "že toto téma brzy vyřídíme."

List Süddeutsche Zeitung poznamenává k bonnské konferenci o světovém klimatu:

Ať už vzejde z Bonnu cokoli, Evropská unie by měla být připravena. Nemá smysl vytýkat věčně takzvaným "klimatickým hříšníkům" jejich konzumní styl života. Jde o to podat důkaz, že obrat v energetické politice neznamená konec, ale začátek skutečně ekonomického způsobu hospodaření. Kdo se tomu ještě i teď brání, může zaostat v situaci, kdy budou následky klimatických změn natolik očividné, že už nebude o čem pochybovat. Dnešní váhavci budou pak zcela bezradní. A budou naříkat na imigranty z krizových oblastí. Na zemi bude tepleji, ale současně i velice chladno.

Evropa si při jednáních o globálním klimatu vždy nárokovala vedoucí roli. A pokaždé i říkala, že omezení emisí oxidu uhličitého do ovzduší přináší ekonomické výhody, navazuje tematicky haagský Algemeen Dagblad. Pokud tomu sebevědomá a jednotná Evropa opravdu věří, musí zmíněné emise snížit. V případě nutnosti i bez kjótského protokolu. To by byl čin skutečně velkého formátu.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme