Zahraniční noviny o úbytku lidí v Japonsku

New York Times analyzují situaci v~Iráku. Slováci diskutují o zrušení ministerstva kultury. Japonsko se potýká s~úbytkem populace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Smolný týden vIráku pokračuje, píší dnešní New York Times. A to je teprve středa. Včerejší výbuch na americké základně poblíž Mosulu zabil dvacet čtyři lidí. Americký prezident Bush pochopil, že jeho sto tisíc ozbrojenců ještě zdaleka nedodělalo svou práci. Při nedělním krveprolití zemřelo na šedesát Iráčanů a tři volební úředníci. To není jen předvolební zmatek. Po jednadvaceti měsících osamělého boje americké armády pořád není vidět žádný pokrok.

Klíčem k stabilitě v Iráku jsou irácké vojenské a policejní jednotky. Prezident Bush se nedávno chlubil tím, že cvičí už to 114 tisíc Iráčanů. Otázkou je, zda a kdy je postaví. Jedinou jistotou tak teď zřejmě je zvýšení počtu amerických vojáků. A to nejen během jara, jak se původně plánovalo. Do boje za vlastní bezpečnost by se mělo zapojit i více Sunitů v Iráku. A to za jakoukoliv cenu. I kdyby to mělo být odložení lednových voleb, dokončuje svou analýzu list New York Times.

Na Slovensku se diskutuje o zrušení ministerstva kultury. Navrhl to ministr financí Ivan Mikloš. Za to se na něj snesla vlna kritiky. Slovenský deník Sme to ale nepovažuje za špatný nápad. Podle ekonomů poskytuje ministerstvo kultury veřejné statky, které nemůže nabídnout trh. Ty přitom ale slouží jen úzkým skupinám obyvatelstva. Například z Warholova muzea v Medzilaborcích mají užitek jen tamní obyvatelé. Financování takového muzea tedy pro většinu Slováků užitečné není. To samé platí o divadlech, filmech nebo literatuře.

Soukromě financovaná kultura by musela odpovídat preferencím veřejnosti. Neobstojí tu ani názor, že vkus Slováků je úpadkový. Za peníze z daní jim tak ministerstvo kultury poskytne to správné umění. Jenže, kdo stanoví, co je dobré a co ne? Úředník ministerstva kultury? Zrušením úřadu by slovenská kultura jistě nezanikla. Jen by už úředníci nerozhodovali, který film se natočí nebo která kniha se vydá. To by totiž záleželo už jen na názoru publika, vysvětluje slovenský list Sme.

Ukrajinské noviny se i dnes vrací k pondělní večerní televizní debatě obou prezidentských kandidátů. Rozebírají, co vlastně zaznělo a jak to mohlo nebo spíše nemohlo ovlivnit ukrajinského voliče. Deníky také připomínají, že přesně před měsícem vyrostlo v centru Kyjeva stanové městečko opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti z tamního tisku od zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu na Ukrajině Petr Vavrouška.

Japonsko zažívá zemětřesení. Nejde však o katastrofu přírodní, ale demografickou. Jak píše tamní list Japan Times, porodnost v zemi vycházejícího slunce dramaticky klesá. Na jeden pár tu připadá 1,29 dítěte. Při tomhle tempu v příštím století nejpíš vymřeme, stěžují si noviny. Komise ministerstva spravedlnosti se snaží prosadit více imigrantů do Japonska. Ti by měli zaplnit díru v pracovním trhu. Byrokrati s tím ale pořád nesouhlasí, tvrdí list.

Podle odpůrců migrace stačí, když zavedeme nové technologie a zapojíme do pracovního procesu víc starších lidí a žen. Přitom si ale nepřipouštějí dynamiku takové ekonomiky. Jejich dalším argumentem jsou kulturní rozdíly. Japonci jsou čestní a bezelstní. Do země by s imigranty mohly přijít i kriminální živly. Tomu snadno zabráníme přísnou selekcí příchozích. Imigrační politika se nezmění za den. Naší ekonomice by ale zastavení úbytku populace pomohlo, dodávají Japan Times.

Snaha obsáhnout všechno vědění je stará jako lidstvo samo, píše International Herald Tribune. Nejen, že se o ni pokoušeli známí Flaubertovi komičtí hrdinové, Bouvard a Pécuchet, ale je popsaná už v bibli. Podobné ambice měla i alexandrijská knihovna. Nadšencem poslední doby je zřejmě Google. Internetový vyhledávač nedávno oznámil, že se spojil s několika světově proslulými knihovnami - Harvardem, Oxfordem nebo newyorskou veřejnou knihovnou a některé z jejich knih bude poskytovat online.

Jejich motivace je jasná: jde tu o rychlost, stručnost, pohodlí. Otázkou ale je, zda ke čtení knihy nepotřebujeme spíše klid a dostatek času na přemýšlení, uvažuje International Herald Tribune.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme