Zahraniční noviny o ukrajinských protestech

O čem píší zahraniční noviny? Ukrajinské protesty otřásly východní Evropou. Katastrofa v Tatrách očima slovenských deníků. Nový Zéland vzpomíná na pětadvacet let staré letecké neštěstí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zahraniční noviny mají zaplněné stránky Ukrajinou. Média popisují boj mezi ukrajinskými prezidentskými kandidáty jako bitvu mezi Východem a Západem. Rozdíl mezi Viktory - Janukovičem a Juščenkem je ale menší, než by se mohlo stát, tvrdí Moscow Times. Oběma nezbývá nic jiného, než mít dobrý vztah jak s Rusy, tak se Západem. Janukovič by ale navíc do ukrajinské politiky nejspíš přinesl trochu toho banditismu. Ovšem Popisovat prozápadně orientovaného Juščenka jako křišťálově čistého by ale bylo hodně naivní.

To rozhodně neznamená, že na výsledku voleb nezáleží. Zvolení Juščenka by ale mělo dalekosáhlý dopad hlavně na Rusko. Proto jsou Putinovy zásahy do dění v Kyjevě tak silné. Předchozí prezident Kučma dokázal vést zemi bez jediného náznaku demokracie. Juščenko by ale balancoval na ostří nože. Svěží vzduch z Ukrajiny by nejspíš dovál až k jejím východním sousedům. A ti rozhodně nejsou na demokracii připraveni, upozorňuje Moscow Times.

Krizi na Ukrajině se věnuje i komentář v britském listu Times.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš spolupracovník Milan Kocourek.

Protesty na Ukrajině otřásly východní Evropou, dnes deník International Herald Tribune. Po čtyřicet let žily země východní Evropy pod palcem komunistů. Každá z nich se se svržením diktátorského režimu vypořádala po svém. Situace v Ukrajině nabízí srovnání se Srbskem v zimě 2000. Tehdy požadoval znechucený dav, vedený studenty, rezignaci Slobodana Miloševiče, který právě vyhrál zmanipulované volby. Tady ale veškerá podobnost končí. Demonstracím totiž předcházela deset let trvající válka. To Ukrajinu naštěstí nepotkalo. Snaha povstalců o nenásilné převzetí moci spíš připomíná Maďarsko nebo Československo v roce 1989, myslí si deník.

Můžeme jen doufat, že to na Ukrajině neskončí podobně jako v Rumunsku před patnácti lety. Do čela se tehdy dostal současný prezident Iliescu, kterému mimochodem v neděli končí poslední volební období. O rok později, za pomoci horníků, krvavě potlačil opozici. Snad ukrajinští politici nepůjdou touto cestou a nepovolají své horníky, dokončuje analýzu deník International Herald Tribune.

Poničené slovenské Tatry se staly esem v rukou tamních politiků. Hory zažívají nebývalý nápor vysokých státních činitelů. Včera se jich v Tatrách ukázalo deset - informuje slovenský deník Sme. A vznikají spory. Šéf poslaneckého klubu SMK Ďula Bárdoš kritizoval své kolegy za to, že nedoprovodili ministra zemědělství Simona, který navštívil Tatry jako první. Podle Bárdoše mají přitom politici v první řadě pomoci, ne reprezentovat.

Předseda strany Směr zase kritizoval šéfa parlamentu Pavla Hrušovského. Ten totiž poničenou oblast shlédl jen z vrtulníku. Hrušovský se ale brání: dělníci měli dost problémů s odstraňováním škody. Po přistání vrtulníku se navíc Hruškovský a jeho parlamentní kolega sešli s představiteli Státní lesů Tanapu. Podle předsedy parlamentu by si měl Tatry prohlédnout každý poslanec sněmovna totiž o nich bude jednat, doplňuje slovenský list Sme.

Novozélandský list New Zealand Herald si připomíná pětadvacáté výročí výročí pádu letadla Erebus. V roce 1979 ztroskotalo s dvěma sty padesáti pasažéry na palubě v Antarktidě. Nebyla to jen představa ledového hrobu v nekonečné pustině, která vzbouřila veřejnost. Příčina neštěstí se nikdy nezjistila a tak se z pádu letadla stal na dlouhá léta hotový mýtus o konspiraci státních orgánů. Neštěstí tehdy vyšetřoval soudce Peter Mahon. Jeho příběh je jako z románu.

Vždyť i on sám byl dobrý spisovatel. Soudce přišel na nesrovnalosti v palubním počítači. Síla novozélanských aerolinií byla větší, a tak společně se zbytkem soudního dvora Mahonovu verzi odmítla. Zneuznaný Mahon zemřel zlomený o několik let později. Z příběhu se poučily velké letecké společnosti. Od té doby si vlastní pochybení vyšetřují samy. Většinou je svedou na posádku, dodává New Yealand Herald.

Markéta Kaclová, Barbora Kroužková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme