Zahraniční noviny o útocích v Moskvě i v Izraeli

Dnes začíná nový školní rok. U našich slovenských sousedů mají dnes děti ještě volno - první září je totiž státní svátek a tak děti poprvé usednou do lavic až ve čtvrtek. Jak píše slovenská Pravda, dnes se totiž na Slovensku slaví Den ústavy, a tak si mohou školáci o jeden den prodloužit prázdniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Některým politikům se ale tento svátek nelíbí. Podle nich by si měli Slováci připomínat výročí přijetí slovenské ústavy i bez zvláštního dne volna. Ovšem školákům to ani v nejmenším nevadí, poznamenává slovenský list Pravda.

Ruské deníky dnes obsáhle informují o včerejším sebevražedném útoku u stanice moskevského metra. Moskva je šokovaná dalším výbuchem, píše list The Moscow Times. Minulý týden spadla téměř současně dvě letadla a teď došlo k dalšímu útoku.

Deník se přidává k ostatním ruským médiím, které spekulují o souvislostech včerejšího atentátu s útoky na dvě letadla, ke kterým došlo minulý týden. Dvě čečenské ženy, které mohou mít na svědomí včerejší útok na moskevské metro, údajně bydlely v Grozném společně se dvěma jinými Čečenkami. Právě těm je připisována odpovědnost za výbuchy letadel. Tolik z ruského deníku Moscow Times.

Ani z blízkovýchodních deníků nepřicházejí optimistické zprávy. Šestnáct lidí bylo zabito a dalších sto zraněno při sebevražedných atentátech ve městě Beerševa. Jak uvádí izraelský list Haarec, útoky nastaly po pětiměsíčním příměří, kdy v Izraeli nedošlo k žádnému sebevražednému atentátu. Za výbuchy stojí palestinské hnutí Hamas, které se tak prý mstí za smrt svých dvou vůdců, kteří byli zabiti při dubnových izraelských náletech.

Včerejší schůzka vrcholných politiků Izraele už naznačila, že se opět roztočí spirála odvetných opatření, domnívá se Haarec. Armáda chce zaútočit na město Hebron na Západním břehu. V tomto městě vzdáleném asi padesát kilometrů od Beerševy údajně bydleli oba dva sebevražední atentátníci, podotýká izraelský deník Haarec.

Většina dnešních britských novin mají na své titulní stránce stejné téma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké, to vám poví spolupracovník Radiožurnálu v Londýně Milan Kocourek.

Tématem amerických médií není téměř nic jiného než sjezd republikánské strany v New Yorku. Deníky podrobně rozebírají vystoupení kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera a prezidentovy manželky Laury. Jak napsal list Washington Post, oba hovořili emotivně a velice osobně. Bushovi se snažili dodat image soucitného muže, který musel jít do války s terorismem, aby zachránil svou zemi.

"Můj muž nikdy nechtěl jít do války," cituje deník Lauru Bushovou,"ale byl si vědom toho, že bezpečnost světa je ohrožena." Prezidentova žena se snažila oslovit voliče zejména z pozice matky, která chce své děti vychovávat v míru a bezpečí. "Jeho úsilí ochránit naši zemi je důležité pro moje dcery, i pro všechny rodiny a pro celou naši budoucnost", říkala o svém muži Laura Bushová.

Guvernér Schwarzenegger, rakouský rodák a "kulturista přeměněný na politika" jak jedovatě poznamenává americký deník zase o Bushovi hovořil jako o "muži vnitřní síly" a neústupném, tvrdém hráči. "Vítězíme a svůj boj nevzdáme," hřímal Terminátor z tribuny.

Boj s terorismem tak republikánské kampani jednoznačně dominuje, uzavírá svůj komentář americký deník The Washington Post.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme