Zahraniční noviny o útoku na Irák

Světové deníky rozebírají plánovaný americký útok na Irák, pozastavují se nad jistou krizí německo-francouzských vztahů a všímají si také oslabené pozice Colina Powella v administrativě George Bushe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ještě v žádné válce nebyly vojenské plány probírány tolik veřejně, napsal na adresu plánovaného útoku na Irák londýnský Financial Times.

Vypadá to, jako by Bushova vláda přicházela každý den s novou strategií, jak si poradit se Saddámem Husajnem. Může jít o mistrovskou blamáž. Mnohem pravděpodobnější ale je, že tento nekonečný tok mediálních zpráv svědčí o mocenském boji uvnitř vlády. V něm nejde jen o najití správné strategie, ale především o to, zda by se plánovaná válka měla vůbec rozpoutat. Platí ale, že čím víc se o válce mluví, tím víc je veřejnost na válku připravena a tím těžší by bylo se jí vyhnout.

Římský deník Il Messagero ke stejnému tématu dodává:

Stratégové věří, že diktátorský a centralistický stát, jako je Irák, svede zbytek země dohromady, jakmile budou hlavy diktátorů sťaty. Američané chtějí v tomto směru vykonat vše sami, bez západních spojenců, bez toho, aby museli žádat o pomoc ty, kteří nejsou o nezbytnosti války proti Husajnovi přesvědčeni. To, co se jejich plánu staví do cesty, však není zanedbatelné. Saddám mazaně rozmístil velitelství a kontrolní centra do hustě osídlených oblastí, do center velkých měst, jako je Bagdád. Není zatím jasné, jestli plány zahrnují bombardování těchto center a v případě že ano, jak budou chráněni občané, kteří žijí v sousedství Sadámových kasáren?

Belgický deník Le Soir komentuje vrcholné německo-francouzské setkání ve Schwerinu, ke kterému poznamenává:

Už je to dávno, co spojoval německo-francouzský motor energii Charlese de Gaulla a Konrada Adenauera, Helmuta Schmidta a Valery Giscarda d´Estaing, Helmuta Kohla a Francoise Mitteranda. Na uvolněné místo nastoupily nové motory a jejich počet otáček se zvyšuje podle příležitosti a obliby. Stačí vidět, jak se Španělsko a Spojené království pokusily v červnu v Seville, rozpoutat boj proti ilegálním přistěhovalcům, aby se poznalo, odkud vítr vane. V podstatě se každý stará o svůj obchod, aniž by přitom zohledňoval dlouhodobou evropskou vizi.

A francouzská Libération dodává: V atmosféře vzájemné nedůvěry, která na setkání vládla, neměly sporné body mezi oběma zeměmi nejmenší šanci, aby byly ze Schwerinu vyslány světu. Se zdviženým prstem předhodila Paříž znovu vládě Gerharda Schrödera, že ještě stále nezajistil financování vojenských transportérů A400M. Schröder žádá okamžitou reformu zemědělské politiky, o které nechce francouzský prezident Chirac do roku 2006 mluvit. Mnohem znepokojivější se při tom všem ale zdají být rozdíly v otázce budoucnosti evropské integrace.

Nizozemský Algemeen Dagblad komentuje slabou pozici ministra zahraničí Colina Powella v americké vládě. Od nástupu Bushovy vlády byl Powell považován za muže Evropy - umírněný konzervativec, který i za časů Bushe seniora vynikal opatrným vystupováním. Politický důstojník podle tradice George Marshalla. Pentagonu se podařilo určit politiku Ameriky vůči vnějšímu světu na úkor ministerstva zahraničí.

V této politice je kladen důraz na moc a autonomii Ameriky. Je nejvyšší čas, aby v americké zahraniční politice znovu zaujala své místo diplomacie. Powell je týmový hráč, ale pomalu bude nutné, aby jeho názory zazněly hlasitěji. Není to jen v zájmu Evropy, ale i samotné Ameriky.

Slovenští alkoholici mají menší šanci na vyléčení! Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž přestala proplácet takzvané posilovací kůry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad problémem se zamýšlí deník Pravda, ze kterého cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme