Zahraniční noviny o útoku na konzulát USA v Džeddě

Saúdskoarabský list Arab News komentuje včerejší útok na konzulát USA v Džeddě. To, co se včera stalo, musí odsoudit všichni racionálně uvažující lidé. Ať už podporují americkou politiku nebo nikoliv, píše list. Dobře se postarat o své hosty je totiž přímo náboženská povinnost obyvatel Saudské Arábie i jejich vůdců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Saúdská Arábie proti extremismu ve všech formách bojuje a terorismus odsuzuje. V roce 2005 se tu uskuteční konference o terorismu. Ta ukáže, že teroristy tolerovat nebudeme, tvrdí list. Proti útoku se postavil i saudskoarabský král Fahd. Teroristické organizace staví na mladých muslimech, kteří nedodržují práva Šaríi a dovolují vraždit nevinné oběti, řekl. Za útokem zřejmě stojí lidé, kteří odmítají spolupráci muslimů se Spojenými státy, doplňuje list.

Ve svém dalším komentáři ale Arab News nabízejí i poněkud překvapivé vysvětlení. Za útok na americký konzulát prý může globální oteplování. Prezident Bush by se měl začít urychleně soustředit na ekologii. Spojené státy jsou totiž vlastníky mnoha průmyslových podniků a ropných společností, které oteplování přímo způsobují, vysvětluje komentář v Arab News.

Včerejší bombové útoky po celém Španělsku připadly na šestadvacáté výročí schválení první po-Frankovské ústavy, píše madridský El Pais. ETA tak symbolicky porušila nadějný mírový proces. Baskičtí separatisté se nemůžou vymanit ze starých anachronismů. Snaží se řešit násilím to, co by šlo po dobrém, diví se list. Možnost demilitarizovat konflikt během mírových rozhovorů tak definitivně padla.

Podle listu La Vanguardia by Batasuna, politické křídlo ETA, měla útoky rychle odsoudit. Pomohlo by to mírovému procesu. Strana je totiž úplně politicky izolovaná. Takhle to vypadá, že Batasuna spolupracuje s těmi, kdo hází po lidech bomby, dodává list.

Situace na Ukrajině se pro Kreml vyvíjí špatně. Píše to dnes ruský list Moscow Times. Vladimir Putin už několikrát gratuloval Viktoru Janukovyčovi k vítězství v prezidentských volbách. Ukrajinský nejvyšší soud je ale nakonec prohlásil za neplatné. Kreml se teď cítí izolovaný a pokořený, píše se v ruském deníku. Revoluce oranžových v kyjevských ulicích je tak strategickou porážkou Moskvy.

Po dohodě s odborníky na volební kampaně Kreml věří, že za vším stojí tajná americká operace. Taková, jaká změnila i výsledky voleb v Gruzii. Podle některých členů Putinovy administrativy by pomohla čínská metoda. Tam se poražení kandidáti odměňují kulkou do hlavy v přímém přenosu. Tím by se protistátní akce eliminovaly na minimum, ironizuje list.

Zklamaný Putin se tak, podle deníku, obrací ke svým východním sousedům. Rozhodl se obnovit spojenectví s Čínou a Indií. Vladimir Putin se totiž nedokáže rozhodnout, zda Západ podporovat nebo se od něj odvrátit, upozorňují Moscow Times.

Dnešní britský tisk se na svých stránkách zabývá spekulacemi o termínu iráckých voleb. Ty mají proběhnout 30. ledna. A to i přesto, že bezpečnostní situace v zemi je i nadále velice špatná. Jen v několika uplynulých dnech bylo v Iráku zabito více než 70 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář v Daily Telegraph četl náš spolupracovník v Londýně Milan Kocourek.

Petra Lazáková, Milan Kocourek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme