Zahraniční noviny o váze české otázky v Rakousku

V přehledu dnenšího zahraničního tisku se dozvíte, jakou váhu má česká otázka na rakouské politické scéně, že Vladimiru Putinovi se vyplatilo začlenit Rusko do protiteroristické koalice a nebude chybět pohled německých novin na finálový souboj fotbalového světového šampionátu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Rakouský politický týdeník Format se podrobně zabývá reakcí Haiderovy strany Svobodných na pevný postoj Vladimíra Špidly k Benešovým dekretům a Temelínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z periodika cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Pomoc Americe v protiteroristické kampani se Vladimiru Putinovi vyplatila, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Spolkový kancléř Gerhard Schröder před několika týdny prohlásil, že se Rusko "de facto" stalo členem Severoatlantické aliance. Řada velmocí poté označila ruskou ekonomiku za tržní. Nyní se Rusko stalo rovnoprávným partnerem hospodářsky nejvyspělejších zemí. Putin si může pogratulovat za svou strategickou prozíravost. Jeho země je sice energetickou velmocí, ale ruský podíl na světovém hospodářství je zanedbatelný. Jakou ekonomickou úlohu chce a může Rusko skutečně sehrát, odhlédneme-li od jeho vojenských jaderných kapacit a geopolitického vlivu?

Mnoho nabídnout nemůže. Zdá se ale, že to nezajímá Bushe ani Evropany. Vývoj, který bývalý německý kancléř Helmut Kohl označil za směs sentimentality a citu pro historii, se možná blíží ke svému logickému vyústění. Tento "konec" však vyvolává pochybnosti nad smyslem G-sedmičky či G-osmičky. V globalizovaném světě se totiž mohou hlásit o slovo i jiní zájemci, jejichž "síla" nespočívá pouze v odbourávání svého odstrašujícího potenciálu za peníze ostatních.

Skandál kolem účetních praktik telekomunikačního poskytovatele WorldCom otřásl důvěrou investorů. Jeho dopad na americkou ekonomiku však bude zanedbatelný, míní britské Timesy.

Likvidace podvodných firem, jakými jsou WorldCom či energetická společnost Enron, je dobrou zprávou pro čestné podnikatele, kteří s nimi po dlouhá léta soutěžili. Politické a diplomatické důsledky aféry mohou být závažnější, než ekonomické. Bushova vláda se obává, že by demokraté mohli listopadové volby do Kongresu zvrátit v referendum o excesech amerických korporací. I malé vychýlení v neprospěch republikánů by pro Bílý dům znamenalo katastrofu.

Téměř všichni političtí analytici ve Washingtonu v současnosti vylučují vítězství demokratů - částečně díky tomu, že si Bush od loňského 11. září udržel podporu na stratosférické úrovni. Odhlédneme-li však od patriotických projevů důvěry Vrchnímu veliteli, patová situace je ve veřejném mínění stejná, jako byla ve volbách v roce 2000. Skandály na Wall Street zlepšily šance demokratů na získání většiny v Kongresu. Jejich výhra by ochromila Bushovu vládu.

Izraelský levicový deník Ha'arec se před letní turistickou sezónou ve své víkendové příloze zabývá otázkou, zda je Izrael bezpečný pro zahraniční, ale i domácí návštěvníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti má blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Jak lze porazit Brazílii? ptá se německý Münchener Merkur před finále světového šampionátu. Existuje nějaký návod pro tento případ, který německý fotbalový tým nezažil za celých 72 let historie mistrovství světa? Finálový zápas bude především posledním úkonem sebezapírání v této sezóně. "Jen sto procent nestačí," říká německý kapitán: "Každý hráč musí hrát hru svého života". Oliver Kahn prožívá světový šampionát jako číslo jedna, jako klíčová postava svého mužstva a ví, že se nedělní šance nebude opakovat. V přípravě na superfinále se však nezmění ani nejmenší detail. Kahn je přesvědčen, že vítězství je na dosah ruky.

Jiří Hošek, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme