Zahraniční noviny o vojenském řešení iráckého problému

Zahraniční noviny píší o výhrůžkách iráckému režimu, a tvrdí, že následující měsíc bude patrně nejhorší v Blairově premiérském životě a je přesvědčen o tom, že vojenské řešení samo o sobě nestačí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Odzbroj do sedmnáctého, nebo zemři! Vyhrožurje Saddámu Husajnovi britský bulvární list Sun. Podobně, i když méně výhrůžně se na adresu iráckého diktátora vyjadřují i ostatní britské listy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jejich stránkami listoval spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Odpůrci války tvrdí, že existuje jiná cesta, jak zastavit Husseina. Pletou se. Jiná cesta není, píše britský Observer. Premiér Blair tohle dobře ví a proto se postavil sám proti všem. Následující měsíc bude patrně nejhorší v Blairově premiérském životě. Ale nepředbíhejme událostem. Z historie je známo mnoho případů, kdy válka britského impéria ministerského předsedu politicky zničila. Na druhou stranu, Churchilla či Tchacherovou válka jen posílila. Kaleidoskop se už rozpohyboval a nikdo neví, na jakém obrazci se kameny nakonec ustálí, dodává ostrovní Observer.

Komentátor Daily Telegraphu se ptá: jak dlouho budu ještě čekat, než na Irák spadnou první bomby? Už osmnáct měsíců píše světový tisk o Iráku a za tu dobu se komentáře nijak nezměnily. Pořád si stojím za tím, co jsem napsal v září roku 2001, tvrdí komentátor britského listu. A stejně tak se nezměnily ani argumenty odpůrců války. Největší mírové hnutí v dějinách je jen skupina pozérů, píše se dále v deníku. Čekání na válku je jako horký letní den. Všichni vyhlížejí, zda přijdou mraky a zaprší, vysvětluje Daily Telegraph.

Americký deník Washington Post tvrdí, že záměr napadnout Irák nevznikl v hlavě George Bushe mladšího. Zatímco se americký prezident snaží mobilizovat zemi a postavit se za změnu režimu v Iráku, kongres mlčí. Přitom se o to samé pokoušel už předchozí demokratický prezident Bill Clinton jen s menší popularitou a úporností. Už od roku 1998 se tedy administrativa Spojených států snaží změnit bagdádskou nadvládu. Teď má šanci ukázat, co dovede. Samo o sobě totiž vojenské řešení nestačí.

Dlouhé měsíce budování, které přijdou po něm, prověří, jak silné jsou demokratické principy naší země, píše americký Washington Post. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout odzbrojení Iráku je postupovat jednotně, píše jiný zámořský list New York Times. To by ovšem znamenalo kopromis v Radě bezpečnosti. Britsko-americké ultimátum je příliš jednoznačné a nedává prostor pro vyjednávání. Na druhou stranu, Francie a její spojenci by měli nabídnout něco víc, než jen veto, upozorňují newyorské Timesy.

Nenávidím ty bastardy! Vykřikla prý, podle deníku Sme, před několika dny jedna kanadská poslankyně přímo v parlamentu. Tento emotivní výrok neměl za následek žádný politický skandál - ba právě naopak! V Kanadě, stejně jako v bývalém východním bloku, je teď žádoucí nadávat na Američany. A tak zatímco i Spojené arabské emiráty už vyzvaly Husajna k odstoupení, kanadský premiér Chretien si tvrdošijně stojí na svém. Saddám může zůstat. A pak se Kanaďané diví, když mají na hranicích se Spojenými státy problémy.

Milan Kocourek, Karel Hanzelka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme