Zahraniční noviny o volbách Iráku

V zahraničních novinách si dnes přečtete o výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, o tom, že za akci Mlýn by na Západě padaly politické hlavy. Velkým tématem jsou volby v Iráku, to že jde o podvod a že v otázce vojenského zásahu v Íránu se Evropa s Bushem opět neshodne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Prakticky všechny britské listy se věnují včerejšímu výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung si všímá problémů, které má český premiér Stanislav Gross na domácí půdě. Český premiér čelí masivní kritice, píše švýcarský list. Opozice mu předhazuje tajnou policejní skupinu Mlýn, kterou vytvořil v době své působnosti na ministerstvu vnitra. A jeho předchůdce, bývalý premiér Miloš Zeman mu zas nenápadně dává za vinu pokles preferencí sociální demokracie. Toho využívá Grossův stranický protivník Zdeněk Škromach.

Nejmladší evropský premiér si asi svůj nástup do úřadu představoval trochu jinak, myslí si švýcarský deník. Podle politických pozorovatelů však český politik přežije i skandál kolem skupiny Mlýn. Odhalení tajné policejní jednotky pracující pro ministra by na Západě znamenalo prakticky okamžitou rezignaci podezřelého politika a také následná opatření. Ovšem v Praze to funguje jinak. Místní úřady tu mají vlastní, úplně jiné pojetí práva, ironicky dodává švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Volby v~Iráku jsou podvod, píše v komentáři pro International Herald Tribune Salim Lone, bývalý poradce na velvyslanectví OSN v Iráku. Bushova administrativa zjistila velice záhy po okupaci Iráku, že demokratický Irák nebude podporovat strategické americké cíle. Těmi byla kontrola druhých největších ropných rezerv na světě, vytvoření vojenské základny potřebné pro politickou transformaci Blízkého východu dle amerických zájmů. Jak dokazují nadcházející krví zbarvené volby, americký plán se totálně zhroutil.

Nadcházející volby jsou jen fraškou pro světovou veřejnost. Je to k neuvěření - volení kandidáti se bojí ukázat na ulicích, kampaně vedou z utajených podzemních sklepení, svá jména se bojí otisknout v médiích. K voličům se tak nedostanou o kandidátech žádné informace. Americká vláda by si měla přiznat, že irácké volby jsou jen divadlem, a že americký zásah byl jedním z největších omylů americké politiky za posledních padesát let, uzavírá Salim Lone svůj komentář v International Herald Tribune.

Irský list The Irish Times dnes komentuje americký postoj vůči Íránu. George Bush hned na začátku svého druhého prezidentského období vyvolal spekulace o možném vojenském zásahu v Íránu. Je zřejmé, že v otázce použití síly proti Íránu se Washington s Evropou názorově rozděluje, domnívá se irský list. Bushova administrativa považuje vojenskou hrozbu za jediný účinný nástroj, který přinutí Írán k poslušnosti. Evropským lídrům mohou takové výhrůžky připadat jako vrchol pošetilosti, zvlášť když si vzpomenou chaos, který vládne v současnosti v Iráku.

Vojenská hrozba nebo dokonce zásah by v Íránu vedly k posílení islámského nacionalismu, varuje irský list. Pokud je íránská otázka opravdu jedním z hlavních zahraničních priorit Bushovy administrativy, měla by Evropská unie co nejrychleji sjednotit svoji zahraniční politiku a jasným hlasem dát Bushovi najevo svůj názor, dodává The Irish Times.

Návštěvníci Prahy často využívají služeb českých průvodců. Možná vás překvapí, že po japonském Tokiu provádějí cizince dobrovolníci a nechtějí za to peníze. Jak informuje deník The Japan Times, bezplatné provádění návštěvníků Tokia bylo zavedeno na začátku tohoto měsíce a setkalo se s obrovským ohlasem. Prohlídka města trvá dvě až tři hodiny a probíhá maximálně v pěti lidech, takže se mezi účastníky vytvoří přátelské prostředí.

S nápadem přišla tokijská metropolitní vláda, a k realizaci projektu se nabídlo mnoho dobrovolníků. Někteří proto, že si chtějí procvičit své znalosti cizího jazyka. Většina z nich však provádí cizince po Tokiu jen proto, že mají své město rádi a chtějí, aby se líbilo i návštěvníkům z ciziny, konstatuje deník Japan Times.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme