Zahraniční noviny o volební porážce rakouských Svobodných

Zahraniční tisk dnes píše o zharaniční politice Kremlu, prodeji uranu v Tanzanii a porážce rakouských Svobodných ve víkendových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ruský deník Moscow Times rozebírá zahraniční politiku prezidenta Vladimira Putina. Ta prý nemá u žádného z jeho předchůdců obdoby. Poprvé v historii této východní říše se Putin spojil se Západem v koalici, v níž nechce hrát stěžejní úlohu a dokonce umožnil západním vojenským silám přítomnost ve sféře svého vlivu. Píše v souvislosti s rozhodnutím Severoatlantické aliance pozvat k členství 7 středo- a východoevropských zemí Moscow Times. Toto přímo "existenciální" rozhodnutí Kremlu, jak píše list, nebylo spontánním rozhodnutím, ale je výsledkem tlaků zevnitř Ruska. Zároveň bylo ovlivněno současnou patálií s mezinárodním terorismem. Přesto se Rusko paradoxně vůbec nezměnilo. Svým postojem vůči mezinárodnímu terorismu se vrací ke klasickému "sovětskému myšlení".

Hlavním cílem je podle Moscow Times pro Moskvu stále boj proti vnějšímu nepříteli a prestiž země je pro Rusy stále důležitější než osobní svoboda jednotlivce. Nicméně západní státy, v čele s USA, nad touto dichotomií dlouho zavíraly oči. Teprve říjnová "čečenská" krize v Rusku otřásla veřejným míněním v Evropě. Američané se komentářů zdrželi. Rusko teď možná vytvoří silnou koalici s Američany, i když je nevážou žádné ekonomické zájmy a na senzitivní Evropany,v Rusku ekonomicky zainteresované, zapomene.

Jihoafrický deník EastAfrican se zabývá ekologickou kauzou v Tanzanii. Ta byla v posledních deseti letech obviňována z toho, že její občané převáželi a prodávali radioaktivní uran. Minulý týden se, bohužel, tyto dohady potvrdily. Tanzánci nejen materiál převáželi, ale i přechovávali, upravovali a prodávali všem kupcům, kteří projevili zájem. Podle tanzánského policejního ředitele, místní lidé uchovávali uran v třiceti až čtyřiceti kilogramových nádobách. Přepravky s uranem stály v jejich domovech bez jakýchkoliv bezpečnostních opatření.

Vybuchnutí takového kontejneru - píše list deník EastAfrican - by mohlo zničit část města, záření zase masová úmrtí. V Dar es Salámu, hlavním městě Tanzanie, bylo minulý týden zadrženo pět Tanzánců přímo při prodeji uranu konžským zájemcům. Tanzánci se teď snaží aktivně pomáhat nacházet pašeráky - vždyť kontejnery je přímo ohrožují na životě. Protože je svět dnes jednou velkou globální vesnicí, měly by se na eliminování zločinců podílet i další státy.

Vítězství rakouských konzervativců a porážku strany Svobodných Jörga Haidera komentují polské noviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníků Rzeczpospolita a Gazeta Wyborcza vybíral náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme