Zahraniční noviny o volebním systému v Hongkongu

Předání moci Iráčanům k poslednímu červnu. Čína chce v Hongkongu zavést vlastní volební systém. Volba slovenského prezidenta je jako rozvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Deník New York Times si ve svém komentáři všímá toho, že prezident Bush i přes boje v Iráku na několika frontách setrvává na konečném datu pro předání moci Iráčanům tedy na 30. červnu a nevěnuje se podstatě problému. Zatímco každý vzhlíží k tomu, až bude země předána jejímu lidu, americký list podotýká, že lpění na datu není to samé, jako dosahování skutečného pokroku ve směru k samostatné vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokračuje severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina.

Čína představila vlastní výklad honkongského právního systému. Britský deník Guardian popisuje, jaké následky to bude pro Hongkong mít. Obyvatelé asijského ostrova doufali, že se jim podaří udržet systém parlamentní demokracie. Čína má ale jiné plány chce v Hongkongu zavést vládu jedné strany. Po roce 2007 by napříště měli být zákonodárci voleni přímým způsobem za dohledu Pekingu. Možná pak zanikne i systém jedna země - dva systémy, který byl pro demokratický Hongkong výhodný.

Podle čínských autorit mohou o volebním systému v Hongkongu rozhodnout jen centrální struktury. Takové prohlášení dává Pekingu účinné veto. Důvodem těchto kroků je strach Číny, že by si Hongkong mohl jednoho dne zvolit nezávislost. Má totiž v čerstvé paměti podobný případ na Tajwanu. Peking přitom dosáhne jen nepřátelství hongkongských obyvatel, upozorňuje deník Guardian.

Provládní čínský deník China Daily na celou věc dívá trochu jinak. Interpretace hongkongské legislativy je podle listu nezbytná pro udržení stability a rozvoje na ostrově. Peking sice počítá s tím, že Hongkong je zvláštní region s vysokou autonomií. O tamním volebním systému si ale myslí své. Hongkong je stále jen pod centrální vládou. Ta tedy může o nové legislativě rozhodovat. Přitom, podle listu, nechce narušit program jedna země dva systémy. Zhodnocení ostrovního práva mělo své důvody a bylo mírné a legální.

Volby slovenského prezidenta zajímavě glosuje deník Sme. Za socialismu argumentovali rozvodoví právníci pojmem nepřekonatelný odpor. Podobně je tomu i v případě volby prezidenta. Ta sice není tak důležitá jako volba životního partnera. Přesto je potřeba silného traumatického zážitku, aby nepřekonatelný odpor vznikl. V případě slovenských voličů to možná bude vítězství Vladimíra Mečiara v prvním kole voleb.

Snad se Slováci vzchopí a pod vlivem duševního otřesu dají hlas Mečiarovu bývalému nohsledovi Ivanu Gašparovičovi. Ten je jen o málo lepší než Mečiar. Pokud ale Mečiar přesto zvítězí, bude to symbol slovenského neúspěchu devadesátých let. V takovém případě se bude hodit terapie s názvem: jak bojovat s nepřekonatelným odporem vůči vlastnímu prezidentovi.

Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme