Zahraniční noviny o vraždách rukojmích

Český premiér se vydal do Vídně. Proč iráčtí teroristé vraždí rukojmí? Americkou vládu rozdělují pochyby o iráckých volbách Antarktické ledovce tají rychleji, než se očekávalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Sotva měsíc po schválení důvěryhodnosti své vlády se český premiér vydal na první návštěvy k sousedům, všímá si rakouský deník Kurier. Po Slovensku a Polsku zamířil Stanislav Gross do Vídně. Při setkání se spolkovým kancléřem Schüsselem potvrdili oba státníci dobré vzájemné vztahy, bylo však až nápadné, že žhavým tématům se chtěli vyhnout. Temelín a Benešovy dekrety tak zůstaly jen okrajovou záležitostí, popisuje setkání rakouský Kurier.

Bude zajímavé sledovat, jak si na politickém kolbišti Gross povede, zamýšlí se dále list. Vídeň je podle mnohých pozorovatelů i novinářů pro nového premiéra zkouška ohněm. Jako bývalý ministr vnitra nestihl nasbírat mnoho zkušeností v diplomatických kruzích. Zato ve vnitřní politice si Gross zatím nevede špatně jako politik patří k těm nejvíce oblíbeným. Zda ale skutečně obstojí, ukážou poprvé až listopadové regionální volby, uvažuje rakouský deník Kurier.

Komentátor ruského deníku Komersant Genadij Sysojev se zamýšlí nad vraždou rukojmích v Iráku. Podle něj se většina analytiků domnívá, že tato krutost má konkrétní cíl: A to rozbít celistvost koalice vedené Spojenými státy. Na první pohled by tomu tak být mohlo, píše ruský list. Teroristé totiž útočí v první řadě na slabší články koalice. Na Itálii a Velkou Británii, tedy na země, ve kterých je silná protivojenská nálada. Právě občany těchto zemí teroristé unášejí a vraždí. Ale to není jediná strašná cena těchto barbarských činů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu Kommerant dále cituje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Americkou vládu rozdělují neshody o klíčových detailech iráckých voleb, všímá si v dnešním vydání americký deník USA Today. Jak zajistit, aby všichni Iráčané mohli volit, a kdo je ochrání před neustále se zhoršujícím násilím? To jsou teď hlavní témata diskusí vrcholných politiků, píše americký list. Náměstek ministra zahraničí Richard Armitage tvrdí, že volby musí proběhnout v celé zemi, včetně neklidných oblastí. Tomu ale oponuje ministr obrany Rumsfeld: pokud se vzbouřencům podaří překazit volby v některých oblastech, bude alespoň částečné hlasování lepší než žádné. Pochyby o tom, zda se podaří lednové hlasování vůbec zorganizovat, má také OSN. Podle ní nemohou být volby věrohodné, dokud bude v zemi panovat násilí. Toho jsou si Američané vědomi, proto tlačí na Spojené národy, aby vyslali v zájmu demokratických voleb více svých jednotek do Iráku, uzavírá americký list USA Today.

Ledovce v Antarktidě tají rychleji, než se očekávalo, píše se v dnešním vydání novozélandského deníku The New Zealand Herald. Některé z antarktických ledovců podle vědeckých výzkumů roztají dříve, než je může znovu pokrýt sníh. Tím dochází i k měřitelnému zvýšení mořské hladiny. Zkoumáním ledovců ústících do Amundsenova moře vědci dokázali, že jejich tání je daleko rychlejší než v předchozích letech, vysvětluje závěry vědeckého bádání The New Zealand Herald. Měření ukázala, že ledovce dokážou zvýšit celkovou hladinu oceánů až o 1,8 cm za rok. Celou polovinu tohoto objemu pak tvoří právě roztáté ledovce, potvrzují podle novozélandského listu mezinárodní průzkumy.

Martin Dorazín, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme