Zahraniční noviny o vstupu Vodafonu do východní Evropy

Zahraniční noviny píší o tom, že bývalému šéfu WorldComu hrozí 85 let vězení. Komentují expanzi britského mobilního operátora Vodafone do východní Evropy a všímají si, že v pozadí sporu o vstup Chorvatska do Unie stojí turecká otázka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Událostí číslo jedna je v severoamerických novinách případ bývalého šéfa telekomunikačního gigantu WorldCom Bernarda Ebberse. Včera jej soud uznal vinným z účetních nesrovnalostí ve firmě ve výši 11 milard dolarů, který vedl ke krachu společnosti. Akcionáři tak přišli o neuvěřitelných 180 miliard a práci ztratilo na dvacet tisíc lidí. Tématu se věnují například newyorské Timesy. Ebbers čelí obvinění, za které mu hrozí až 85 let vězení, a přitom vyšetřovatelé nemají v rukou žádný dokument, který by jej s multimiliardovým podvodem přímo spojoval, uvádí severoamerický deník.

Na výsledek případu "Ebbers" už netrpělivě čekají také další soudy, které mají rozhodnout o finančních podvodech. Předpokládá se totiž, že verdikt nad Ebbersem poslouží jako vzor pro rozhodování v dalších případech finančních podvodů. Šéfové HealthSouth a Enronu teď zřejmě nebudou mít lehké spaní, dodává severoamerický deník New York Times.

Izraelský deník Haaretz si na pozadí včerejšího otevření nového muzea holocaustu za účasti desítek evropských lídrů všímá toho, že jejich přítomnost v památníku Jad Vašem posiluje pozici Izraele v západním světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z komentáře s názvem "Jak odvrátit kritiku použitím holocaustu" vybírá zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Izraeli Jiří Hošek.

Britský mobilní operátor VodafoneGroup se vydal do východní Evropy, všímá si dění na trhu mobilních operátorů list International Herald Tribune. Včera společnost oznámila, že převezme rumunského operátora MobiFon a také koupí český Oskar Mobil, která má v České republice necelé dva miliony zákazníků.

Vodafone tak učinil zatím poslední obchodní výpad do střední a východní Evropy, kde procento zákazníků vlastnících telefon je stále nízké, uvádí dále list. Investice vyvolává velké naděje v obou zemích Rumunsku i České republice. Oba místní operátoři totiž díky Vodafonu mohou zlepšit jak svoje služby, tak i svou pozici v konkurenčním boji, soudí International Herald Tribune.

Evropská unie dnes rozhodne o tom, zda s Chorvatskem zahájí nebo nezahájí přístupové rozhovory. Unii se totiž nelíbí špatná spolupráce Chorvatska s Mezinárodním soudním tribunálem, vysvětluje britský list Financial Times. V kritice Chorvatska týkající se vydávání válečných zločinců se většina evropských diplomatů shodne. V otázce zahájení přístupových rozhovorů se už názory liší.

Nejde totiž tolik o Chorvatsko, nýbrž o Turecko, domnívá se deník. Pokud chorvatské přístupové rozhovory zkrachují, zmenší se také turecké evropské naděje. Některé státy, které podporují vstup Chorvatska například Rakousko by totiž mohly na oplátku použít své veto proti Turecku. A navíc mezi diplomaty panuje neviditelný pořadník. Asi nejlépe jej vystihuje vyjádření jednoho diplomata, který řekl: "Dovedete si vůbec představit, že by Turecko vstoupilo do Unie dříve než Chorvatsko? Já ne."

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme