Zahraniční noviny o výrocích slovenských ministrů

Zahraniční noviny píší o okolnostch teroristických útoků z ll. září, o tom, že slovenští minsitři otevřeně podporují církev a že trh s dělníky v Saúdské Arábii se podobá spíš otroctví. také si všímají toho, že Harry Potter je mladý neoliberál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký tisk se vrací k ve čtvrtek zveřejněné zprávě o okolnostech teroristických útoků z 11. září 2001. Práci nezávislé komise 10 zákonodárců oceňuje a vyjadřuje naději, že diskuse o tom, co je shrnuto na téměř 600 stranách zprávy, jen tak neustane. Deník Washington Post si všímá toho, že komise, proti jejímuž vzniku byl prezident Bush, narážela od začátku na řadu problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více ví washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Myslíte to vážně, páni ministři? Žasne slovenský deník Sme. Ministři zřejmě nemají dost práce. Kriminalita je na nejnižší úrovní za posledních sto let, justice funguje jako švýcarské hodinky, bez korupce a průtahů. A ministři mají dost času na své koníčky. Jak jinak si vysvětlit podivné výroky, které v poslední době produkují? Tak například ministr vnitra nedávno prohlásil: samotná homosexuální hnutí tvrdí, že jejich členové podstatně víc umírají na AIDS. Z toho logicky vyvozuji, že homosexualita je morální zlo. Bylo by zajímavé zjistit, jaký morální závěr by pan ministr vyvodil ze statistiky, která praví, že úmrtnost na AIDS je mezi katolickým klérem čtyřikrát vyšší než v běžné populaci.

Další ministr, tentokrát spravedlnosti zase bojuje za svobodu projevu. Zřejmě nějakou neuvěřitelnou shodou okolností si z tisícovek případů vybral ten, kde se vyskytuje kněz a homosexualita, špičkuje list. Danielu Lipšicovi nevadí zrušené rádio v Kanadě, ani odsudek Brigitte Bardotové za některé pasáže z její knihy. Dokonce mu ani nevadí, že slovenská veřejnoprávní televize odmítá vysílat nevhodné dokumenty. Ministr se postavil za švédského pastora, který při svém kázání prohlásil homosexualitu za rakovinný nádor.

Lipšic se bojí precedensu. Celá věc je prý vnitřní záležitostí církve. Možná by byla, kdyby se ten soukroměprávní subjekt nepletl do státních záležitostí, nepožadoval peníze od všech daňových poplatníků a nepovažoval se za arbitra morálky. Každý vidí, že ministrům nejde o svobodu projevu, ale o podporu úzkých skupinových zájmů. A tak by radši měli mlčet, radí list Sme.

Deník Arab News píše o zahraničních dělnícich v Saúdské Arábii. Agentury, které tu cizincům zprostředkovávají práci a víza, je totiž vykořisťují. Pracovníci se rekrutují z řad nejchudších. Většinu platu jim ale seberou právě pracovní agentury. Není to záležitost jen Saúdské Arábie. V celém regionu se obchod s pracovní silou podobá spíš otroctví. Agentury požadují po svých ovečkách často celý plat a ty pak končí na ulicích jako žebráci. Situace se začíná stávat neúnosnou.

V Saúdské Arábii se o problému mlčí. Zahraniční humanitární organizace se už ale ozývají. Je totiž odpovědností saúdské vlády zajistit zahraničním dělníkům odpovídající podmínky. Především je potřeba zastavit kupčení s pracovními vízy. Tisíce dělníků totiž doplatí právě na ně. Celý region by přitom měl postupovat společně. Zneužívání levných pracovních sil vrhá na naši zemi nehezké světlo, upozorňuje deník Arab News.

Harry Potter je kapitalistické prase. Alespoň to podle deníku International Herald Tribune tvrdí francouzští literární teoretici. Snaží se přijít na to, proč má toto dílo takový úspěch. Magický svět dětského knižního hrdiny nemá s tím naším nic společného. Létají v něm auta, kopou stromy a koušou knihy. Jen jediný detail s ním máme společný: kapitalismus. Bradavice, kouzelnická škola, je soukromé zařízení. Jeho ředitel neustále bojuje proti státní moci reprezentované ministerstvem kouzel. Škola dokonce vlastní několik obchůdků a studenti nejsou nikdy tak šťastni, jako když v nich můžou utrácet peníze. Objevují se i zárodky obchodního myšlení - někteří z nich vydělávají na obchodu s magickými předměty.

Boj zkostnatělých byrokratů a mladých, dynamických kapitalistů je jedním z hlavních motivů knihy. Jde přímo o invazi neoliberálních stereotypů. Pohádka přitom kopíruje anglosaskou společnost. Pod nánosem tradic a rituálů prosvítá kult moci a vítězů. Boj je podstatou kouzelnické školy: soutěží se tu o výsadní postavení, body pro jednotlivé koleje. Tomu jsou přizpůsobeny i osnovy školy. Poskytují přísně praktické znalosti, které studenti využijí v boji dobra se zlem. A co to všechno znamená pro mladé čtenáře? Jasný vzkaz: můžete si představit jakýkoliv paralelní svět nebo systém vzdělávání. Ale vždycky bude řízen zákony trhu. Tahle lekce se nejspíš vryje do paměti generacím mladých neoliberálů.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme