Zahraniční noviny o výsledcích irského referenda

Dnešní zahraniční tisk se především věnuje výsledkům irského referenda, které odmítlo dohodu EU o rozšíření z Nice. Drží se i dalších voleb: znovuzvolení íránského prezidenta Muhammada Chátamího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irské referendum, ve kterém tamní občané odmítli smlouvu Evropské unie z Nice, je námětem komentářů většiny deníků v západní Evropě. Listoval jimi náš zpravodaj Milan Fridrich.

Dnešní The Irish Times k tématu poznamenávají: Ministři zahraničí států Evropské unie dnes budou žádat na ministrovi zahraničí Cowenovi vysvětlení, proč Irové odmítli dohodu z Nice. Přesto Cowen může nabídnout cokoliv, jen ne ukvapené závěry nad výsledky čtvrtečního referenda. Než bude schopen nabídnout východisko z krize, bude potřebovat čas, o který bezesporu požádá. Český prezident Václav Havel vyjádřil za všechny obavy kandidátských zemí, když vyzval 15 členů, aby pokračovali na cestě vpřed. "Pokud toto referendum vykolejí proces evropského rozšíření, bude to pro Evropu politická sebevražda," cituje Havla dnešní The Irish Times.

Pohled na irské referendum ze zámoří přináší Chicago Tribune, který napsal: Irští voliči uvrhly nečekaným odmítnutím plány Evropské unie na rozšíření do chaosu. Více než polovina z 33 procent registrovaných voličů vyjádřila své obavy z rozšíření, které by podle nich přineslo další přistěhovalce, ohrozilo by národní suverenitu a odvrátilo by dosavadní tok peněz do Irska k potřebnějším zemím.

Podle odpůrců rozšíření nepřinesla dohoda z Nice nic dobrého, co by Iry motivovalo. Když si Irové představí milióny polských zemědělců s dvojnásobným počtem dobytka, než mají oni sami, vidí peníze, které dosud patřily jim, na cestě do Polska.

Dnešní deníky nevynechávají ani téma iránských voleb, ve kterých drtivou většinou zvítězil Muhammad Chátamí.

Na první stránce polského deníku Gazeta Wyborcza se jeho šéfredaktor Adam Michnik vrací k víkendovému znovuzvolení íránského prezidenta Muhammada Chátamího. Z článku nazvaného "Přejeme vám svobodu" vybírá varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Podle dnešního The New Zealand Herald Chátamí bez problémů obhájil svůj mandát, když jej více než tři čtvrtiny voličů podruhé dosadily do prezidentského křesla. Přesto se bude prezident potýkat s opozicí, která se stále intenzívněji brání jeho liberálním reformám. Po vyhlášení výsledků Chátamí vzkázal Íráncům, že bude podporovat a chránit demokracii. Dodal však, že demokratické principy by měly být doplněny trpělivostí, umírněností a opatrností. Odborníci varují, že ani Chátamího hladké vítězství nezaručí úspěch sociálních a politických reforem, které dosud konzervativní oponenti blokovali.

Švýcaři slevili ze své striktní neutrality, když ve včerejším referendu schválili vyzbrojení svých vojáků, kteří se účastní zámořských mírových misí, napsal dnes britský konzervativní The Times. Dosud byli švýcarští vojáci ozbrojeni pouze doma, aby mohli bránit národ. Kvůli neutralitě vyhlášené už koncem 17. století však nesměli v zahraničních mírových misích nosit zbraně. Výsledek referenda byl těsný - jen 51 procent voličů souhlasilo s ozbrojením. Přesto se oponenti obávají, že jejich stanovisko nenapravitelně poškodí neutralitu a nezávislost státu. Rozhodnutí Švýcarů je posledním posunem k aktivnější roli na mezinárodní vojenské scéně.

Švýcarský Tagesanzeiger dnes ke stejnému doplnil: Souhlas 51 procent z pouhých 41 procent zúčastněných voličů není přesvědčivou podporou silnějšímu zapojení do mezinárodních vojsk. Jen ve třech kantonech byl totiž souhlas jednoznačný - v Bernu, Solothurnu a Basileji.

Albánští separatisté dali vládě ultimátum, nadepsal svůj komentář rakouský Der Standard. Vídeňský list se v něm věnuje situaci v Makedonii, kde Albánci makedonské vládě pohrozili, že přenesou boje také do měst, pokud do dnešního rána rázně nezakročí proti rebelům na severu země. Za své cíle si vybrali letiště ve Skopje, policejní stanice, rafinérie a další místa. Ke klidu nepřispěl ani zásah vládních vojsk proti separatistům na předměstí hlavního města Skopje, který o víkendu vyvolal mezi oběma stranami válku nervů. Makedonský ministr vnitra Ljube Boskovski přesto deklaroval převahu vládních vojsk. Albánští vzbouřenci podle něj nemají žádnou šanci uniknout a "budou zničeni".

Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme