Zahraniční noviny o záchraně amerických horníků

Tématy dnešního zahraničního tisku jsou záchrana pennsylvánských horníků, demokracie a extrémismus a papež Jan Pavel II. na americkém kontinentě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americké deníky se vracejí k nehodě pennsylvánských horníků, kteří byli v neděli po 77 hodinách strávených v zatopené šachtě zachráněni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z novin cituje náš severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina:

"Jaké místo mají v demokracii její nepřátelé?" na to se ptá francouzský deník Le Monde. "Máme je nechat vyjádřit se, bojovat proti nim politickým prostředky a nebo je držet stranou od veřejného prostoru - jinými slovy - zakázat činnost extremistických organizací?" Na tuto otázku nepřímo odpovídá chystaný dekret prezidenta Jacquese Chiraca, který by měl zakázat činnost ultrapravicové strany Unité radicale. Podle deníku se jedná o reakci na pokus o atentát, který se na francouzského prezidenta snažil 14. července spáchat člen Unité radicale neonacista Maxime Brunerie.

Další francouzský deník Libération komentuje návštěvu papeže Jana Pavla II. v Kanadě. Karol Wojtyla, který byl od nástupu do svého úřadu pro svoji neúnavnou energii přezdíván "atlet Boží" se snaží dokázat, že má stále intelektuální i fyzickou kapacitu pokračovat ve své misii. Svým odhodláním sloužit Bohu až "k mučednictví" učinil papež přítrž různým dohadám o tom, že by měl kvůli špatnému zdravotnímu stavu na svůj úřad rezignovat.

Papežovu návštěvu na Světových dnech mládeže v kanadském Torontu komentuje polský deník Rzeczpospolita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Britský The Guardian informuje o tom, že se do Afghánistánu začínají vracet turisté. Válkou zdecimovaný Afghánistán se podle listu stal nejnovějším hitem mezi riskantními destinacemi - jako jsou například Irák nebo Lybie. První organizovaný zájezd má do Afghánistánu odletět z Británie za necelý měsíc. Dobrodružná cesta bude trvat 10 dní a zúčastní se jí sedm lidí ve věku od 33ti do 65ti let. Podle cestovní kanceláře se turisté chtějí v Afghánistánu věnovat architektuře, archeologii a antropologii, touhu pozorovat následky válečného konfliktu zatím odvážlivci neprojevili.

Cesta mimo jiné zahrnuje návštěvu Herátu, Mazare-Šarífu a Bamjánu, kde stojí torza dvou dynamitem zničených obřích soch Buddhy. Turisté se v Afghánistánu budou přepravovat letecky, pozemní doprava je kvůli únosům a minám příliš nebezpečná. S plánem cesty ale nesouhlasí britské ministerstvo zahraničí - nejlepší variantou je podle něj zůstat doma. Bezpečnostní situace v Afghánistánu totiž prý zůstává vážná, obzvlášť pak pro cizince.

Robert Mikoláš, Lenka Kabrhelová, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme