Zahraniční noviny o zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem

Frankfurtský veletrh patří arabskému světu. Libanonský deník Daily Star analyzuje situaci palestinských uprchlíků. Historické rozhodnutí Evropské komise zahájit s Tureckem rozhovory o členství v EU komentují evropské deníky. Letos se opět udělovaly Nobelovy ceny za experimenty, které by neměly být opakovány. Zkrátka jde o výzkumy s nesmyslnými nebo příliš obyčejnými tématy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O frankfurtském literárním svatostánku píše list New York Times. Letošní knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem neoficiálně patří arabskému světu. Autorská čtení, debaty, filmové projekce, hudební a divadelní představení, to všechno má přispět k pochopení arabské kultury. Návštevníci tu přitom narazí na největší bezpečnostní opatření za posledních padesát let.

Arabští návštěvníci dostávají dobře míněné rady, aby své pasy a dokumenty nosili vždy při sobě. Pro případ, že by je zastavila policie. Arabové tak začínají chápat, že kromě šíření své kultury je tu i další a důležitější vzkaz, který mají předat světu. Nejsme teroristé, nebojte se nás, sdělují učastníkům veletrhu na počkání.

Co vysvětlovat mají i pořadatelé veletrhu. Někteří lidé je obviňují z propagandy totalitních systémů. My ale jen reagujeme na současnou situaci, brání se organizátoři festivalu. Tolik americký list New York Times.

Libanonský deník Daily Star analyzuje situaci palestinských uprchlíků. Palestinci mají právo na návrat do vlasti a to se musí dodržovat. Zaručují jim to čtyři mezinárodní zákony: humanitární, národnostní, uprchlická a lidská práva. A podle rezoluce OSN číslo 194 mají Palestinci právo na okamžitý návrat do své vlasti a odškodnění za materiální škody.

To ale neznamená, že by se mezinárodní právo mělo citovat jako korán. Návrat uprchlíků musí provázet debata s Izraelem, v níž každý přijme odpovědnost za svůj díl viny. Uprchlický problém se přitom musí řešit hned, ne jako vedlejší produkt izraelsko-palestinských vztahů. Nesmíme ale zapomenout, že i uprchlíci mají možnost výběru. K návratu do vlasti se Palestinci nesmí nutit, upozorňuje Daily Star.

Historické rozhodnutí Evropské komise zahájit s Tureckem rozhovory o členství v EU komentují evropské deníky. Deník Gazeta Wyborcza uvádí ve svém komentáři několik důvodů, proč by Polsko mělo podpořit vstup Turecka do Evropské unie. Ano, protože příklad Turecka, chudé a donedávna nedemokratické země, zvyšuje šance toho, že se někdy stane součástí Evropy i Ukrajina a možná i Bělorusko. A to je v zájmu Polska. Musíme mít na paměti, že Turecko ještě není pro vstup do hospodářského, právního a hodnotového společenství Unie připraveno. Turci ale musejí vědět, že do Evropy vstoupí, až dokáží, že do ní patří. Píše Gazeta Wyborcza. Komentář v listu Rzeczpospolita kritizuje Brusel za jeho postoj v otázce členství Turecka. Těžko se dá zbavit dojmu, že unijní politika vůči tomuto státu je chaotická a nepromyšlená. Je těžké se dozvědět, jaké jsou skutečné záměry vůdců zemí Unie. Jestli a kdy Turecko bude v Unii, to dnes není známo. Starý, dobrý spojenec si ale zaslouží lepší zacházení.

Letos se opět udělovaly Nobelovy ceny za experimenty, které by neměly být opakovány. Zkrátka jde o výzkumy s nesmyslnými nebo příliš obyčejnými tématy, informuje slovenský deník Sme.

Letos cenu získali dva vědci, kteří našli souvislost mezi hraním country v rádiích a sebevraždami. Čím méně country, tím méně sebevražd, tvrdí. Ani Japonec, který před třiceti lety objevil oblíbenou americkou zábavu karaoke, nepřišel zkrátka. Takzvaná Ig-Nobelova cena je ve vědeckém světě velmi oblíbená a většina oceněných se nestydí objevit na slavnostním ceremoniálu. Cenu jim tam předávají nositelé skutečných Nobelových cen.

Zpestřením pro diváky je, že každý vědec musí svůj obor vyjádřit v sedmi větách. Letos se tak odborná veřejnost například dozvěděla, že dědičnost je vlastně chronická a sexuálně přenosná choroba. Nedostavili se pouze představitelé katolické církve, kteří byli oceněni v oblasti ekonomiky. V rámci trendu přesouvat části firem do zemí třetího světa, se rozhodli přesunout modlitby do Indie, doplňují slovenské noviny.

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme