Zahraniční noviny o zrušení trestu smrti pro mládež v USA

Americký deník New York Times komentuje zrušení trestu smrti pro zločince mladší osmnácti let. Jedním z hlavních námětů článků v britských listech je včerejší londýnský summit. Nejen u nás, ale i v Dánsku mají členové vlády co vysvětlovat. Nezávislý saúdskoarabský deník Arab News srovnává libanonský převrat s oranžovou revolucí na Ukrajině nebo sametovými revolucemi ve východní Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký deník New York Times komentuje zrušení trestu smrti pro zločince mladší osmnácti let. Rozhodnutí nejvyššího soudu vyvedlo americký národ z morální izolace, píše list. Soud tak zachrání sedmdesát dva lidí ve dvanácti státech. Přitom ještě před šestnácti lety neviděl žádnou překážku k popravování zločinců, kterým bylo v době spáchání činu šestnáct nebo sedmnáct let. Přijetí takzvaného osmého dodatku vysvětlil soudce Anthony Kennedy tím, že v poslední době se mění a zpřísňují etické standarty.

Navíc se v nedávné době k podobnému kroku odhodlalo přes třicet států. Patřil mezi ně například Pákistán, Saúdská Arábie, Írán, nebo Demokratická republika Kongo. Spojené státy tak teď byly na světě jediné, kdo se ještě k popravám mladistvých neotočil zády. Podobný dodatek už platí i pro mentálně retardované. Jednoho dne snad díky tomu přijde i nevyhnutelné zrušení trestu smrti obecně. Nezbývá nám, než vroucně doufat, dodávají New York Times.

Jedním z hlavních námětů článků v britských listech je včerejší londýnský summit. Účastníci ze 23 zemí a několika mezinárodních organizací jednali o pomoci nové palestinské správě v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britským tiskem listoval spolupracovník Radiožurnálu v Londýně Milan Kocourek.

Nejen u nás, ale i v Dánsku mají členové vlády co vysvětlovat. Tamní tisk totiž přišel na to, že manžel ministryně rozvoje Ully Tornaesové zaměstnával na své prasečí farmě Litevce, který neměl pracovní povolení. Dánský list Berlingske Tidende Tornaesovou kritizuje.

Na takové věci by si politici měli dávat pozor. I ty nejmenší nerovnalosti v práci jejich manžela či manželky mohou být použity proti nim. Píše deník. Zvlášť, když se jedná o takto ožehavá témata jako je evropská produkce prasat nebo levná pracovní síla z východu. Přesto všechno si ale deník nemyslí, že by Tornaesová měla kvůli skandálu opustit svou funkci. Spíš by se měla začít zajímat o to, proč v Dánsku trvá cizinci tak dlouho vyřídit pracovní povolení, špičkuje Berlingske Tidende.

Nezávislý saúdskoarabský deník Arab News srovnává libanonský převrat s oranžovou revolucí na Ukrajině nebo sametovými revolucemi ve východní Evropě. Události v bejrútských ulicích sice ještě neskončily, ale už teď je jasné, že se nesmazatelně zapíší do dějin Libanonu. A možná se na ně bude vzpomínat jako na začátek občanské války, varuje list. Zatím nemůžeme říct, jestli entuziasmus mladých Libanonců přinese zmatek a chaos. Už teď ale víme, že existují i tací, kteří chtějí revoluci mladých násilím potlačit. Přesto buďme rádi, že středovýchodním regionem vane čertsvý vítr, uzavírá list Arab News.

Liberijský národní park Sapo přežil dvě desetiletí války, teď ale možná spěje do záhuby, upozorňuje International Herald Tribune. Občanská válka zanechala v Libérii přes dvě stě tisíc mrtvých, tisíc osm set čtvrečních metrů deštných pralesů ale zůstalo ušetřeno. A s ním i vzácné druhy ptáků a savců. Teď ale obyvatelům válečných zón docházejí zásoby. A tak se vrhli do deštných pralesů, kde se skrývají bohaté zásoby zlata a diamantů.

Zlatá horečka bude možná stát život africké slony, trpasličí hrochy, leopardy, šimpanze a další vzácné druhy. Oblast navíc není kvůli dlouhotrvající válce pořádně prozkoumaná. Ekologové zasáhnout nedokázali.

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme