Zahraniční noviny opět o francouzských volbách

Dnešní zahraniční noviny píší o francouzských volbách na pokračování, tvrdí, že německý kancléř brzdí Evropskou unii, dále se vyjadřují k blízkovýchodnímu sporu a nákladné vesmírné turistice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle britského listu The Daily Telegraph sice Jacquese Chiraca podpořili čtyři z pěti voličů, prezident ale dosáhl Pyrrhova vítězství. Chirac je dnes malá, opuštěná figura, kterou přidržela u moci levice. Jean-Marie Le Penovi se podařilo udržet si podporu. Je nyní druhým nejdůležitějšímu mužem francouzské politiky.

Komentátor listu se domnívá, že Chirac vyvodí z voleb špatný závěr: Bude předpokládat, že navzdory svým slibům může pokračovat v politice jako dosud. Pokud to udělá, je republika zřejmě odsouzena k zániku. Politický systém, který neumí zvládnout demokratickou změnu, který popírá legitimitu jednoho ze dvou hlavních kandidátů a který činí přežití republiky závislé na manifestační volbě vládnoucího kandidáta, je prohnilý až do základů.

Zvolení Chiraca prezidentem Francii sjednotilo, ale nebezpečí extrémní pravice zůstává. Z francouzských deníků, píšících na toto téma, cituje Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd cituje z francouzského tisku

Není možné fantazírovat o Evropě, která nebere ohled na národní zájmy, soudí rakouská Die Presse. V případě nového stylu berlínské vlády však jde o neúnosnou krátkozrakost tak významného členského státu, který Evropskou unii pomáhal formovat.

Německo odmítlo protiopatření Evropské komise, která reagovala na rozhodnutí o uvalení cel na dovoz oceli ze strany Spojených států. Důvod? Opatření by poškodila německý průmysl. Německo exportuje do Spojených států zboží v hodnotě sedmdesáti miliard eur a méně než jedno procento z vývozu připadá na ocelářský sektor. Německý kancléř se podle Die Presse bude muset rozhodnout, zda chce být jeho země motorem integrace, nebo zda ji bude brzdit.

Světový tisk věnuje pozornost také návštěvě izraelského premiéra Ariela Šarona ve Spojených státech a plánované mezinárodní konferenci o Blízkém východě. Výsledky konference, které se mají zúčastnit zejména představitelé Spojených států, Evropské unie, Ruska a OSN, však nebudou příliš závazné, míní švýcarský list Neue Zürcher Zeitung a dodává: Vše bude stejně nakonec záviset na tom, zda obě znesvářené strany budou ochotné přijmout rozhodnutí.

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se bodem sporu stanou židovské osady na palestinských okupovaných územích. Šaron bude jistě trvat na jejich ponechání a Palestinci budou prosazovat opak. Palestinský stát bude mít sotva nějakou cenu, pokud by tato území ztratil, protože by to narušilo jeho bezpečnostní zónu. Palestinští extremisté jsou odhodláni zůstat v osadách a prohlašují, že Izrael musí zmizet.

Jihoafrický vesmírný turista Mark Shuttleworth má za sebou úspěšný výlet do kosmu. Možnost dalších ruských vesmírných experimentů ale naráží na nedostatek financí, píše moskevský deník Izvěstija. Rusko dostalo za výlet druhého vesmírného turisty, stejně jako v případě prvního, asi 20 milionů dolarů.

Obdobná suma bude potřebná k tomu, aby se vesmírná loď Sojuz TM s posádkou dostala k Mezinárodní vesmírné stanici. Další let se má konat na podzim, ale místo pro turisty zřejmě zůstane prázdné. Žádný z dosavadních zájemců nemá dostatek peněz a nepodstoupil školení. Vláda ještě k tomu nařídila, aby Úřad pro vesmírnou turistiku uhradil svůj podíl na Mezinárodní vesmírné stanici z poloviny z komerčních příjmů.

Jiří Hošek, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme