Zahraniční noviny opět o odvetě

Titulky článků zahraničních periodik jsou v této době dosti podobné. Často obsahují slova jako Amerika, útok, terorismus a samozřejmě Afghánistán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselský De Standaard poznamenal, že USA a jejich nejvýznamnější spojenci reagovali v minulých týdnech na neuvěřitelně brutální provokaci 11. září velmi zdrženlivě. Vytvořili s námahou širokou mezinárodní koalici, zaměřenou nikoli proti islámu, nýbrž proti určité zvrácené interpretaci tohoto náboženství.

Hospodářské dopady atentátu byly katastrofální a negativní důsledky pro světovou ekonomiku, které postihují především nejslabší země, už se také výrazně projevily. Celá operace proti terorismu může mít v mezinárodním měřítku pozitivní, ale nechtěně i negativní efekt. Ale neměli jsme jinou volbu. Složit ruce v klín by z nás všech udělalo rukojmí.

Není náhodou, podotýká britský Daily Telegraph, že vzniklá aliance v této krizové situaci tak dobře funguje. Jejím základem je mnohem víc než jen výměna informací tajných služeb. Základem této - především americko-britské - aliance jsou společná kultura, společný jazyk a společná víra v aktivní obranu svobody.

Francouzská Liberation poukazuje na jistá omezení při leteckých útocích proti afghánským teroristům a mj.uvádí: Zatím nelze činit závěry o zahájené kampani, s jejímiž prostředky se budeme seznamovat postupně. Můžeme jen sledovat hranice její přijatelnosti: ANO k úderu proti režimu Talibanu, ANO ke všemu, co přispěje k izolaci "legie" Usámy bin Ládina.

Ale nelze tvrdit, že země tak zničená jako Afghánistán ještě disponuje tisíci objekty, které je třeba masivně bombardovat a způsobit tím bezpočet obětí v řadách civilistů. Afghánské obyvatelstvo je už dlouhý čas rukojmím jak cizích mocností, tak i vlastních válkychtivých mocipánů.

Budapešťský deník Népszabaság vyjadřuje přesvědčení, že nynější odvetný úder ještě neznamená definitivní uklidnění situace a likvidaci mezinárodního terorismu. Ten se opírá o širokou a hustou síť rozhořčených, zatrpklých a k sebevraždě ochotných rezervistů.

Všude na světě. Ani reálná hrozba, která z toho vyplývá, se současnou odvetou neodstraní. A to nejen kvůli případným aktům msty, ale i kvůli dlouhodobým zájmům, o které tu jde.

Ve střední Asii se vyskytují dosud nezpřístupněné zdroje cenných uhlovodíků. Aby se svět k nim dostal, musí být v regionu mír a musí být vybudovány sítě ropo- a plynovodů k místům jejich zpracování. A k tomu všemu je zapotřebí nejen mír v Afghánistánu, ale i přátelské mezinárodní okolí.

Bulharská Sega zaznamenává, že v afghánské krizi hraje ruský prezident Putin velkou hru. Realizuje de fakto ideu, se kterou si před dvěma lety získal Rusy - vrátit Rusku zpět velmocenský status. Zda se tak stane ve svazku s Čínou, pod záštitou vícepólového světa anebo v tandemu se Spojenými státy a pod heslem boje proti mezinárodnímu terorismu, nehraje pro Vladimíra Putina zřejmě nijak významnou roli.

Rakouský Der Standard se domnívá, že Spojené státy si i v případě Afghánistánu pěstují své nepřátele samy: To, co se odehrává pod názvem "Solidarita", má i svou značně stinnou stránku: Sankcionování státního teroru a akceptance vojenských režimů.

Už žádná hlasitá kritika přehmatů ruské armády v Čečensku, žádné otazníky kolem takzvané Severní Aliance v Afghánistánu a už žádná rezervovanost vůči Pákistánu. Hrozí tudíž akutní nebezpečí, že si znovu - jako v případě Saddáma Husajna nebo přímo Talibanu - vypěstujeme za miliardy budoucí nepřátele a vytvoříme nová krizová ohniska.

Španělský El Mundo napsal, že období míru skončilo. U války, která právě začala, je sotva možné předvídat její vývoj, trvání a výsledek. Útoky na Afghánistán se zásadně liší od všech předchozích vojenských tažení. Existují vážné pochyby o tom, zda jsou zahájené operace vhodné k tomu, aby zarazily nebezpečí teroru a zabránily lidem jako je bin Ládin v jejich záměrech.

Haagský De Telegraaf předpovídá světu těžké časy. Vojáci budou při zahájených vojenských akcích umírat stejně jako nevinní civilisté. Za daných okolností je to však nevyhnutelné a nebylo možno váhat. Po prvních vojenských operacích v Afghánistánu je nutno proti terorismu postupovat tvrdě všude na světě. Teprve pak je možný návrat k normalitě.

Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme