Zahraniční noviny píší o slyšení Condoleezzy Riceové

Slyšení budoucí americké ministryně zahraničí Condoleezy Riceové v Senátu bylo jen politické divadlo, píší dnešní New York Times. Riceová hrála, že v Iráku všechno běží podle dohodnutého plánu. Senátoři zase dělali, jako by si nepamatovali, jaké politické katastrofy Riceová v minulosti způsobila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Prezident Bush si za svou ministryní zahraničí stojí. Setkání se senátory, které je součástí uvedení do funkce, to asi nezmění. Může ale kandidátku na post šéfky americké diplomacie kriticky zhodnotit, myslí si list.

Spojené státy nepotřebují další dějinné zvraty. Zachrání je ministr zahraničí, který je schopen rozeznat, co je pro jeho zemi dobré a co špatné. Včerejší jednání ale mnoho důvodů k optimismu nedávalo, píše New York Times.

Deník International Herald Tribune sleduje soud s vojáky, kteří zneužívali vězně ve věznici Abú Ghraib. Vinni nejsou jen jednotliví vojáci, upozorňuje list. Zneužívání vězňů je důsledkem toho, že Bushova administrativa všechny zmínky o něm ignorovala. Například ministr obrany Donald Rumsfeld na veřejnosti diskutoval o významu ženevských konvencí. Zároveň bojoval s komisí mezinárodního Červeného kříže a ještě schválil nelegální vyšetřovací metody.

Když Pentagon dostal fotografie mučených vězňů, místo, aby začal vyšetřovat záhadná umrtí ve věznicích, důkazy prostě schoval, jako by se nechumelilo. Obvinění teď čelí dva řadoví příslušníci americké armády. Nikdo z civilistů z Pentagonu, ani žádný vyše postavený zaměstnanec armády vyšetřováni nejsou. Spojené státy se prostě chovají jako každá banánová republika, když něco takového vyjde najevo schovává důkazy a mlží, tvrdí International Herald Tribune.

Británie zase sleduje vojenský soud v německém Osnabrücku, před kterým stojí 3 příslušníci její armády. Obrázky britských vojáků, zneužívajících irácké vězně rozhodně nejsou příjemné, přiznává britský list Times of London. Deník zároveň připomíná, že vláda by kvůli tomu neměla zapomínat na Brity zraněné v Iráku. Jako válečný veterán se už domů vrátily desítky britských vojáků.

Osnabrucký tribunál poškozuje obraz naší armády v zahraničí. Nesmíme proto zapomínat, že většina našich vojáků je čestných, upozorňuje list.

Všechny slovenské deníky věnují pozornost včerejšímu jednání tamního parlamentu o dostavbě Národního divadla. Pokračují také v polemice o tom, jak ho dostavět, či komu má rozsáhlý objekt sloužit. Daniel Forgácz se v deníku Národná obroda v komentáři nazvaném "Posvátné kongresové centrum" zamýšlí nad některými možnostmi využití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Četla jej také zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Renata Havranová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme