Zahraniční noviny reagují na finále MS

Evropané nemohou proti vstupu Ruska do klubu ekonomických velmocí nic namítat, domnívá se Die Welt. Francie je - spolu s Německem a Portugalskem - na hony vzdálená od vyrovnaného rozpočtu, který by měla dosáhnout v roce 2004, uvádí nezávislý pařížský list Le Monde. Zloba, zklamání a volání po razantní odpovědi - takové jsou souhrnné reakce jiho korejského tisku na sobotní tragickou přestřelku, která se odehrála na korejské vodní hranici ve Žlutém moři a která stála životy čtyř jiho- a nejméně třicet severokorejských námořníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropané nemohou proti vstupu Ruska do klubu ekonomických velmocí nic namítat, domnívá se Die Welt. Logika amerického prezidenta Bushe je neúprosná: dobrý krok je ten, který zapadá do protiteroristického boje. Skupina zemí G-8 nyní zahrnuje všechny rozhodující vojenské a politické spojence Ameriky. Pokud ale má být novým jmenovatelem G-osmičky boj proti politickému terorismu ve světě, pak se musí přeměnit v G-devítku: Čína sem totiž patří také. Na poli ekonomiky se Čína přibližuje Západu. Pravidla trhu přejala více, než by si to možná vedoucí strana přála. Politicky se však Peking stále drží stranou, protože se - na rozdíl od Ruska - vnímá jako velmoc před svým zenitem. Zapojit Čínu do západního společenství je největší výzvou, s jakou se Bush bude muset potýkat.

Francie je - spolu s Německem a Portugalskem - na hony vzdálená od vyrovnaného rozpočtu, který by měla dosáhnout v roce 2004, uvádí nezávislý pařížský list Le Monde. Nová francouzská vláda obvinila předchozí levicový kabinet, že včas nekorigoval schodkové prognózy. Socialisté sice nebyli vzorem ctnostné rozpočtové politiky, nebyli však ani přehnaně lehkomyslní. Prezident Chirac na začátku své volební kampaně prohlásil, že není prostor pro manévry v otázkách financí. Pak ale nasliboval hory doly. Jeho sliby dnes není možné ufinancovat bez velkých úspor, a vláda proto podle deníku Le Monde musí přistoupit k mnoha reformám.

Zloba, zklamání a volání po razantní odpovědi - takové jsou souhrnné reakce jiho korejského tisku na sobotní tragickou přestřelku, která se odehrála na korejské vodní hranici ve Žlutém moři a která stála životy čtyř jiho- a nejméně třicet severokorejských námořníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z jihokorejského tisku cituje Veronika Vildmanová.

A fotbal ještě jednou, tentokrát ale bez politického pozadí. Na titulních stránkách dnešních německých novin dominuje pochopitelně prohra fotbalového týmu s Brazílií ve finále světového šampionátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o reakci na prohru

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme