Zahraniční noviny reagují na výsledky našich voleb

Přehled zahraničního tisku dnes přináší mezinárodní reakce na výsledky českých parlamentních voleb, noviny píší, jaký další vývoj v České republice očekávají naši sousedé a také o Izraeli a jeho výstavbě plotů oddělujících západní břeh Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zahraniční média věnují pozornost výsledkům parlamentních voleb v České republice. Americký deník The New York Times je interpretuje jako hlas pro menší konfrontaci a pro Evropskou unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu cituje naše severoamerická zpravodajka Olga Krupauerová:

Polský list Gazeta Wyborcza výsledky voleb zase komentuje jako posun doleva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář vybíral náš varšavský zpravodaj Pavel Novák:

Severní soused Rakouska nenabízí obraz země, která by se elegantně přehoupla do 21. století, poznamenává dnes vídeňská Die Presse. Strnulé chování většiny politických špiček, jde-li o Benešovy dekrety, a víkendový úspěch českých komunistů budí dojem, že se Češi chtěli přesunout do politické konstelace neblahých čtyřicátých let. Tehdy se stali sudetští Němci a Maďaři obětí vyvlastnění a vyhnání a komunisté největší politickou silou ve svobodných volbách.

To, že téměř každý pátý český volič dal hlas straně, která navazuje na tradici samovládnoucích československých komunistů, šedé, marxisticko-leninské, represívní, nehybné, je překvapivé. Pro dnešní českou komunistickou stranu zůstalo NATO hlavním nepřítelem a Evropské unii oponuje s největší skepsí. Dobře, žádná strana budoucího parlamentu nechce s takovou stranou vstoupit do koalice. Přesto je ale výsledek komunistů odstrašující.

Izraelský ministr obrany v neděli vystoupil s plánem na postavení plotů, překážek a silničních patrol, které by měli zabránit proniknutí teroristů ze západního břehu Jordánu přes tzv. zelenou linii. Plot nemůže zastavit všechny teroristické útoky, podobně jako silniční retardér je ale může zpomalit, poznamenává izraelský Ha´aretz.

Dokud ale nebudou aspirace některých palestinských politických klik uspokojeny a bez existence palestinské vlády, která by je dokázala zastavit, budou pokusy o terorizování izraelských civilistů na obou stranách plotu pokračovat. Plán na najímání osadníků jako kariérních vojáků, kteří by chránili osady, je krátkozraký. Čím víc budou osadníci ztotožňováni s izraelskými vojáky, tím přijatelnější bude argument Palestinců, že jejich válka není válkou teroristů, ale guerill.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme