Zahraniční noviny: Ruští novináři jsou v ohrožení

Zahraniční noviny dnes píší o tom, že ruští novináři jsou v ohrožení a slovenští novináři prý odsuzují Schusterovu misi v Číně. Zároveň také píší české účasti na Taiwanu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle nezávislého japonského deníku Japan Times může být osud Afghánistánu mementem pro mnoho ostatních zemí, kde není demokratické zřízení. Americká intervence se může opakovat ještě u několika dalších zemí, domnívá se list. Naráží tak na očekávanou válku proti Iráku. Tu Spojené státy americké ospravedlňují snahou změnit diktátorský režim v zemi. Už jednou se o to pokoušely - v roce 1991, ve válce v Perském zálivu. Jejich snahy ale ztroskotaly na osobě Saddáma Husajna, který se vzkřísil z popela a navrátil Iráku původní zřízení. Američané pak neměli dost sil novu zaútočit.

A to je také, podle Japan Times, kamenem úrazu. Čerstvé vzpomínky na válku v Afghánistánu ukazují, že je o mnoho snazší vést vítěznou armádu, než vytvořit z válkou zničené krajiny prosperující stát. I když dnes afghánský prezident Hamid Karzai vzletně děkuje Američanům, že osvobodili jeho zemi, zničená ekonomika Afghánistánu mu ještě na čele udělá mnoho vrásek. Američané by se měli oprostit od utkvělé myšlenky dobít Husajnův Irák a víc přemýšlet o tom, jak iráckému lidu pomohou pak, dodávají japonské listy Japan Times.

Podle ruského deníku Pravda se minulý rok tamním žurnalistům příliš nevydařil. Jak totiž tvrdí organizace zabývající se svobodou tisku, ruští novináři si svobody příliš neužijí. Odborníci dokonce tvrdí, že být žurnalistou v Rusku je přímo životu nebezpečné. Podle mezinárodního hnutí Reportéři bez hranic kvůli své práci zemřeli vloni čtyři novináři. Za jejich smrt odpovídá všemocná místní mafie a na ní napojená administrativa. Za vše mluví případ, kdy byl kvůli nepohodlnému článku zabaven celý inventář jednoho deníku. A jak se bezpečnostní úředníci dozvěděli o ještě nevyšlém článku? Byli tajně napojeni na počítač listu.

Taková praxe je v Rusku běžná - mnoho lokálních deníků, zejména v oblastech, které nejsou za dobře s Putinovým kabinetem, bylo zavřeno. Aby bylo právu učiněno zadost, konfiskují se počítače a tiskařské stroje pod chabými záminkami. Jednou z nejkurióznějších bylo zavření nepohodlné redakce kvůli tomu, že teplota v místnosti byla dva stupně pod hygienickým předpisem. Na vrcholu žebříčku jsme jen díky tomu, že v Kolumbii se letos úřady o novináře moc nezajímaly, píše Pravda. A to není pro Rusko dobrá vizitka, smutně dodává ruský list.

Slovenským tiskem nedávno proběhl názor, že slovenský premiér Schuster nedostál svým morálním povinnostem, když se při nedávné návštěvě Číny nezmínil o porušování lidských práv. Za to je Čína každoročně kritizována mnoha mezinárodními organizacemi. Slovenský deník Národná Obroda ale oponuje. Jistě, není důvod se domnívat, že by prezident Schuster o porušování lidských práv v Číně nevěděl. Proč ale na přátelské návštěvě rozvíjet tak ožehavé téma? Stačilo se zmínit jednou větou.

Netřeba ale Rudolfu Schusterovi vyčítat, že tak neučinil. Vždyť ani americký prezident Bush při podzimní návštěvě Tiang Ce-mina na tenký led nezabruslil. Oba představitelé se totiž snažili projednat ekonomické otázky a zvláště Rudolfu Schusterovi se to více než vydařilo. V Číně, do které se teď snaží dostat všichni investiční giganti, získalo Slovensko pevnou pozici. Není třeba se domnívat, že Rudolf Schuster porušování lidských práv schvaluje, jen se zaměřme na výborné výsledky, které návštěva Číny přinesla.

Podle taiwanských listů The Taiwan Times bude letošním čestným hostem na tradičním veletrhu v hlavním městě Taiwanu Tchai-peji Česká Republika. Návštěvníci světoznámého gigantického veletrhu, který začne jedenáctého února, tak shlédnou českou knižní expozici sestávající například ze sekce o světoznámém Franzi Kafkovi. Hosty, kteří představí svou tvorbu, budou nejen spisovatelé, například Michal Wiewegh, ale i ilustrátoři. Čeští výtvarníci, kteří zdobí knížky pro děti jsou ve světě pojmem a jejich barvy budou reprezentovat například Květa Pacovská nebo Adolf Born.

Ačkoliv už čeští autoři svá místa na taiwanském knižním trhu dobyli, veletržní expozici bude provázet i vydání několika českých knih. Ať už těch klasických nebo moderních. Podle deníku je hlavní expozice na veletrhu velkou šancí, protože jde o masově navštěvovanou akci, na které se lze výborně reprezentovat. Veletrh totiž navštíví zástupci padesáti zemí světa.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme