Zahraniční noviny se zamýšlejí nad světem "po útocích"

Jak se dovíte z dnešního přehledu zahraničního tisku, londýnský The Independent volá po jasném vytyčení cílů v nadcházejícím boji proti terorismu. Německý Die Welt zase přináší čtyři evrze budoucího světa tak, jak je předpokládá futurolog Matthias Horx.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský The Independent k tragickým událostem ve Spojených státech napsal: Je to poněkud podivná situace, kdy je britský premiér Tony Blair bojovnější než sám americký prezident. Dovídáme se, že Pákistánci mají z některých amerických požadavků obavy a že někteří evropští partneři mají strach z chystaného "dobrodružství" - jak to vyjádřil německý kancléř Schröder. Nemluvě o komplikacích, které by vznikly poté, kdyby se ke spojencům přidali Írán a Izrael.

Nutnost jasně vytčených válečných cílů je tím naléhavější, čím více se blíží den odvetného úderu. Co je cílem zásahu v Afghánistánu? Které země jsou oficiálně považovány za státy poskytující podporu a úkryt teroristům? Bude zároveň svržen i Saddám Husajn v Iráku? A kde jsou nezvratné důkazy usvědčující bina Ládina jako pachatele? George Bush by z této zdánlivé války neměl dělat válku skutečnou, dokud nedokáže říct, oč vlastně jde.

Ruská Komsomolskaja Pravda komentuje ruskou nabídku k mezinárodní spolupráci, kterou při své návštěvě v Německu učinil prezident Vladimír Putin. Jeho vystoupení ve spolkovém sněmu ukazuje, že Rusko a Německo, a vlastně celá sjednocená Evropa jsou si velmi blízké. Právě v tom tkví potenciál šance, jak čelit stoupajícímu ohrožení a výzvám ve světě, na které mnoho států nebylo připraveno.

Německý deník Die Welt uveřejnil čtyři scénáře budoucnosti světa z pera futurologa Matthiase Horxe, které jsou údajně možné po zničujících teroristických útocích proti USA. První scénář je "Věk džihádu - Svaté války islámu", věk globálního úpadku a eskalace teroru a násilí s tisíci obětmi z řad válečníků i civilistů. Celosvětové spojenectví proti teroru se postupně rozpadá a svět upadá do těžké deprese.

Druhou možností je scénář takzvané "Globalizace Plus" - kdy svět vlivem permanentních krizí srůstá. Spojené státy přitom vedou strategicky chytrý boj proti terorismu. Islámští fundamentalisté a radikálové jsou v této prognóze zahnáni do izolace. Trauma teroru však přivádí lidstvo k novému světovému vědomí: tolerance a mírové soužití po roce 2010 nakonec převáží.

Ve třetí Horxově prognóze "Velké separace" se svět v důsledku teroristických útoků rozpadá a vznikají jednotlivé "ostrovy blahobytu". Těmi jsou Skandinávie, Švýcarsko, Japonsko, Čína, Východní Evropa a Jižní Amerika. Nastupuje věk obecné re-nacionalizace. Oslabená Amerika je donucena své postavení světové velmoci postoupit Číně. Arabský svět se stává zónou chronických občanských válek.

Čtvrtý scénář německého futurologa Matthiase Horxe je "Věk bezpečnosti". Spojené státy a jejich spojenci jsou po dalších těžkých teroristických útocích zataženi do nekonečných vojenských střetů, které nepřinesou žádné konkrétní výsledky. Zabydluje se takzvaná "normalita teroru", kdy jsou lidé v běžném životě podrobováni tvrdým bezpečnostním kontrolám, informoval německý deník Die Welt, s dodatkem autora futurologa Matthiase Horxe, že pátým možným scénářem budoucnosti světa by mohla být kombinace všech čtyř předchozích.

K aktuální situaci na Blízkém východě po stále odkládaném a nakonec uskutečněném setkání Šimona Perese a Jásira Arafata poznamenala španělská La Vanguardia:

Mír na Blízkém východě má mocné nepřátele. Na jedné straně jsou to radikální skupiny jako palestinské hnutí "Hamás", na které prezident Jásir Arafat prakticky nemá vliv. Na druhé straně sedí v izraelské vládě několik "ostrých hochů", příslušníků náboženských seskupení. V porovnání s nimi je premiér Ariel Šaron umírněný politik.

Bylo by naivní se domnívat, že mír mezi Palestinci a Izraelci automaticky zažehná nebezpečí mezinárodních teroristických sítí, které byly v pozadí útoků proti USA. Takový mír by totiž znamenal, že islámský svět v podstatě nemá důvod k rozhořčení.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme