Zahraniční noviny se zamýšlejí nad světem "po útocích"

Jak se dovíte z dnešního přehledu zahraničního tisku, londýnský The Independent volá po jasném vytyčení cílů v nadcházejícím boji proti terorismu. Německý Die Welt zase přináší čtyři evrze budoucího světa tak, jak je předpokládá futurolog Matthias Horx.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský The Independent k tragickým událostem ve Spojených státech napsal: Je to poněkud podivná situace, kdy je britský premiér Tony Blair bojovnější než sám americký prezident. Dovídáme se, že Pákistánci mají z některých amerických požadavků obavy a že někteří evropští partneři mají strach z chystaného "dobrodružství" - jak to vyjádřil německý kancléř Schröder. Nemluvě o komplikacích, které by vznikly poté, kdyby se ke spojencům přidali Írán a Izrael.

Nutnost jasně vytčených válečných cílů je tím naléhavější, čím více se blíží den odvetného úderu. Co je cílem zásahu v Afghánistánu? Které země jsou oficiálně považovány za státy poskytující podporu a úkryt teroristům? Bude zároveň svržen i Saddám Husajn v Iráku? A kde jsou nezvratné důkazy usvědčující bina Ládina jako pachatele? George Bush by z této zdánlivé války neměl dělat válku skutečnou, dokud nedokáže říct, oč vlastně jde.

Ruská Komsomolskaja Pravda komentuje ruskou nabídku k mezinárodní spolupráci, kterou při své návštěvě v Německu učinil prezident Vladimír Putin. Jeho vystoupení ve spolkovém sněmu ukazuje, že Rusko a Německo, a vlastně celá sjednocená Evropa jsou si velmi blízké. Právě v tom tkví potenciál šance, jak čelit stoupajícímu ohrožení a výzvám ve světě, na které mnoho států nebylo připraveno.

Německý deník Die Welt uveřejnil čtyři scénáře budoucnosti světa z pera futurologa Matthiase Horxe, které jsou údajně možné po zničujících teroristických útocích proti USA. První scénář je "Věk džihádu - Svaté války islámu", věk globálního úpadku a eskalace teroru a násilí s tisíci obětmi z řad válečníků i civilistů. Celosvětové spojenectví proti teroru se postupně rozpadá a svět upadá do těžké deprese.

Druhou možností je scénář takzvané "Globalizace Plus" - kdy svět vlivem permanentních krizí srůstá. Spojené státy přitom vedou strategicky chytrý boj proti terorismu. Islámští fundamentalisté a radikálové jsou v této prognóze zahnáni do izolace. Trauma teroru však přivádí lidstvo k novému světovému vědomí: tolerance a mírové soužití po roce 2010 nakonec převáží.

Ve třetí Horxově prognóze "Velké separace" se svět v důsledku teroristických útoků rozpadá a vznikají jednotlivé "ostrovy blahobytu". Těmi jsou Skandinávie, Švýcarsko, Japonsko, Čína, Východní Evropa a Jižní Amerika. Nastupuje věk obecné re-nacionalizace. Oslabená Amerika je donucena své postavení světové velmoci postoupit Číně. Arabský svět se stává zónou chronických občanských válek.

Čtvrtý scénář německého futurologa Matthiase Horxe je "Věk bezpečnosti". Spojené státy a jejich spojenci jsou po dalších těžkých teroristických útocích zataženi do nekonečných vojenských střetů, které nepřinesou žádné konkrétní výsledky. Zabydluje se takzvaná "normalita teroru", kdy jsou lidé v běžném životě podrobováni tvrdým bezpečnostním kontrolám, informoval německý deník Die Welt, s dodatkem autora futurologa Matthiase Horxe, že pátým možným scénářem budoucnosti světa by mohla být kombinace všech čtyř předchozích.

K aktuální situaci na Blízkém východě po stále odkládaném a nakonec uskutečněném setkání Šimona Perese a Jásira Arafata poznamenala španělská La Vanguardia:

Mír na Blízkém východě má mocné nepřátele. Na jedné straně jsou to radikální skupiny jako palestinské hnutí "Hamás", na které prezident Jásir Arafat prakticky nemá vliv. Na druhé straně sedí v izraelské vládě několik "ostrých hochů", příslušníků náboženských seskupení. V porovnání s nimi je premiér Ariel Šaron umírněný politik.

Bylo by naivní se domnívat, že mír mezi Palestinci a Izraelci automaticky zažehná nebezpečí mezinárodních teroristických sítí, které byly v pozadí útoků proti USA. Takový mír by totiž znamenal, že islámský svět v podstatě nemá důvod k rozhořčení.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme