Zahraniční noviny: Třetina obětí katastrogy v Asii jsou děti

O čem si dnes přečtete v zahraničních novinách? Nejméně třetinu obětí přírodní katastrofy tvoří děti, bin Ládin nabádá k bojkotu iráckých voleb a ruský tisk rozebírá volby na Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Titulní stránky světových deníků plní zprávy o přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii. Ta si vyžádala desítky tisíc obětí. Indonéský list The Jakarta Post upozorňuje na skutečnost, že nejméně jednu třetinu tvoří děti. Potvrdila to i organizace UNICEF. Početné rybářské rodiny žijící na pobřeží patřily k prvním obětem pustošících mořských vln. Děti jsou při takových katastrofách mnohem bezbrannější a také bezradnější než dospělí, pokračuje deník, a i v případě, že se jim v pobřežních oblastech podařilo přežít, zůstávají nejohroženější skupinou obyvatel, varuje indonéský list The Jakarta Post.

Vražedné vlny nezasáhly jen pobřeží jihovýchodní Asie. Katastrofa postihla také africký kontinent. Jak uvádí jihoafrický list The Globe and Mail, na somálském pobřeží zabily přílivové vlny stovky lidí a celé vesnice smetly ze zemského povrchu. Z indonéského ostrova Sumatra, kde se nacházelo epicentrum zemětřesení, se oceánské vlny dostaly až 4 a půl tisíce kilometrů daleko, k východním břehům Afriky. Přesné údaje o ztrátách je těžké získat, upozorňuje jihoafrický list. Prezidentský úřad sídlí v sousední Keni, protože v hlavním městě Somálska je příliš nebezpečno. V zemi vládne chaos a vládu si uzurpují vzájemně znepřátelené klany. Ty se dostaly k moci po vyhnání diktátora Barreho v roce 1991. Tehdy při konfliktu zahynulo na půl miliónu lidí a další 2 milióny přišly o střechu nad hlavou. Nyní je v Somálsku chaos a bezvládí. Teď země dostala další ránu po nárazech tsunami bude počet obětí pravděpodobně ještě stoupat, soudí jihoafrický list The Globe and Mail.

Konec roku a vyhlídky na ten příští je tématem, kterým se zabývá mnoho novin. Rakouský ekonomický týdeník formát otiskl horoskop pro rozvoj hospodářství v roce 2005.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová: předpověď astroložky potěší jen velmi málo lidí.

Každý Iráčan, který půjde 30. ledna k volbám, se stane "bezvěrcem". Tohle včera vzkázal Iráčanům nejhledanější zločinec světa Usáma bin Ládin. Videonahrávku zveřejnila katarská televize Al-Džazíra. bin Ládin na záznamu vyzývá k bojkotu iráckých voleb a vyzdvihuje zásluhy korunního prince Al-Kajdy abú Músy Zarkávího, který proti volbám bojuje. Jak uvádí severoamerický deník The Washington Post, americké úřady už potvrdily pravost nahrávky: hlas prý skutečně patří bin Ládinovi.

Nahrávka byla zveřejněna ve stejný den, kdy sunnitští muslimové stáhli své kandidáty a rozhodli se volby bojkotovat. Také bin Ládin i Zarqawi jsou ultraortodoxní Sunnité, připomíná severoamerický list, nahrávka zřejmě měla rozhodnutí sunnitských skupin podpořit. Naposledy se bin Ládin připomenul na videonahrávce před americkými prezidentskými volbami, dodává Washington Post. Za jakoukoliv informaci, která by vedla k chycení Ládina nebo Zarkáwího vypsaly Spojené státy odměnu 25 miliónů dolarů, uzavírá severoamerický list.

Výsledku prezidentských voleb na Ukrajině se věnují ruské deníky a spekulují nad otázkou, zda by se něco podobného mohlo stát i v Rusku. V Rusku by nejspíš žádná revoluce neproběhla, domnívá se list The Moscow Times. Například při loňských volbách do Státní Dumy si na zmanipulování voleb stěžovala opozice, ale nikdo ji nešel podpořit do ulic, jako se to stalo v Kyjevě. A nedávno Nejvyšší soud její stížnosti definitivně zamítl, dodává ruský list.

Ať tak či onak, průběh ukrajinských voleb přidělal ruskému prezidentovi Putinovi asi méně starostí než jeho výsledek. S Juščenkem se totiž Ukrajině otvírají dveře na Západ, do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Juščenko také pravděpodobně zmrazí Putinův projekt na vytvoření ekonomické unie mezi Ruskem, Ukrajinou, Běloruskem a Kazachzstánem a může požádat o stažení ruského loďstva z ukrajinských přístavů v Černém moři, domnívají se dnešní moskevské Timesy.

Marie Woodhamsová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme