Zahraniční noviny už nejen o odvetě
Dnešní titulky zahraničních novin hlásají: Severní Irsko - státnický počin, Gotthardský tunel se týká všech, Ruská "kozyrevská" zahraniční politika, Čína - dočasný spojenec USA, Znepokojivá krize v Zimbabwe. Z titulků je patrné, že světové deníky začínají věnovat pozornost i jiným tématům, než jsou útoky Spojených států na cíle v Afghánistánu.
Liberální dánský deník Politiken poznamenává k vývoji severoirského mírového procesu.
Optimisté v Severním Irsku mají vskutku důvod k nadšení, neboť Irská republikánská armáda IRA je vůbec poprvé ochotna odevzdat dobrovolně zbraně. Nikdo neví, kolik si tato organizace hodlá takzvaně "odložit stranou" pro pozdější použití. Ale sám tento signál ukazuje, že s touto donedávna zatvrzelou institucí lze přece jen mluvit.
Pokud IRA dodrží slovo, krvavé období v této těžce zkoušené britské provincii ještě zcela neskončí. Ale je to krok správným směrem, jestliže většina ozbrojených republikánů je teď na straně kursu nenásilí. To snad uznají i protestanté.
Nezávislý francouzský Le Monde komentuje: Rozhodnutí IRA je vítězství rozumu a státnický počin vůdců Sinn Fein. Tato strana teď může oprávněně doufat, že ve volbách získá legitimitu, kterou zbraněmi získat nedokázala. Je to také vítězství britského premiéra Tonyho Blaira, který navázal na práci svého konzervativního předchůdce Johna Majora.
Navzdory svému spojení s unionisty se konzervativní "toryové" nikdy nesnažili severoirský mírový proces torpédovat, přestože se všemi jeho možnostmi nesouhlasili. Irové a Britové teď poskytli názornou lekci státnického myšlení.
Římská La Repubblica se domnívá, že neštěstí v Gotthardském alpském tunelu na jihu Švýcarska ovlivnilo všechny. V kolektivní psychóze eskaloval požár v tunelu v apokalypsu. S jedenácti mrtvými a možná až 130 pohřešovanými nabývá tato smutná bilance katastrofální dimenze. Je to další neštěstí, které zřejmě ovlivní chování a zvyklosti nás všech.
Musíme-li cestovat s obavami - ať už v autě nebo letadlem - hrozí nám stále víc ztráta základní svobody pohybu od města k městu, z jedné země do druhé, mezi starými i novými hranicemi. Jako bychom se náhle stali zajatci odsouzenými k domácímu vězení.
Francouzská La Tribune je přesvědčena, že problém tunelů lze řešit jen na úrovni Evropské unie.
Odpůrci kamionů teď budou ještě důrazněji žádat přeložení nákladní dopravy na koleje. Ale i tady jsou kapacity nedostatečné. Soukromí investoři jsou po zkušenostech při stavbě kanálu pod Lamanšským průplavem nepříliš ochotni financovat kolejovou přepravu zboží. Řešení je třeba najít v evropském měřítku. Evropská unie se však v této oblasti neangažuje. Přesto je zvládnutí stále frekventovanější dopravy v zásadě věcí společností, které z obchodní výměny žijí. To však zřejmě ještě všem nedošlo.
Ruská Nězavisimaja Gazeta kritizuje pro-americký postoj prezidenta Putina a mj. uvádí:
Vladimír Putin už svou zásadní strategickou volbu oznámil: Rusko se chce stát spojencem Západu v protiteroristické koalici. Moskva už učinila sedm významných kroků směrem ke Spojeným státům, zatím však nedostala příslušnou odpověď. V ruské společnosti se zvedá nespokojenost s Putinovými postoji.
Stále častěji se připomíná zahraniční politika z dob Michaila Gorbačova a Andreje Kozyreva, který resort zahraničí vedl v letech 1990-1996. Pod tímto pojmem se chápe politika jednostranných ústupků vůči Západu, které měly nepříznivý dopad na ruské zájmy. To znamená, že nadešel čas kategorických požadavků, které by měly být i základem vztahů mezi spojenci.
Španělský El País se naproti tomu zamýšlí nad čínsko-americkými vztahy a nad slibem Pekingu, že podpoří USA v boji s terorismem. Ve skutečnosti - píše list - sleduje Čína jiné, složitější strategické zájmy, které jsou dlouhodobější než zájmy Západu. Čínské vedení si stanovilo cíl stát se rozhodující mocností v Asii.
Čína se chce pozvednout nad Rusko, Japonsko i nad jistou americkou nadvládu, kterou USA od konce druhé světové války v Asii uplatňují. Válka s terorismem, kterou Washington zahájil proti islámistům, by mohla přispět ke stabilizaci čínsko-amerických vztahů. Protiteroristická aliance je však produktem náhody a obzor Číny daleko přesahuje všechny konjunktury.
Britský liberální The Independent si všímá znepokojivé krize v africkém Zimbabwe a mj. píše:
Existují obavy, že zimbabwská vláda s blížícími se volbami nahromadila značné množství zbraní a munice. Robert Mugabe chce volby za každou cenu vyhrát. Je nejvyšší čas, aby si mezinárodní společenství uvědomilo rozsah násilí a útlaku, které Mugabe ve své zemi uplatňuje, a uvalilo na jeho režim sankce.
Prezident a jeho ministři by neměli mít možnost cestovat bez problémů do zahraničí, jejich majetek v cizině by měl být zmrazen a zimbabwská letecká společnost by měla být zbavena práva přistávat na cizích letištích. Jinak se staneme komplici Zimbabwe.