Zahraniční noviny vzpomínají na prince Clause

Zahraniční noviny píší o tom, že exploze tankeru v Jemenu je možná atentátem, vzpomínají na zesnulého nizozemského prince Clause a dotknou se vyhánění čečenských uprchlíků z táborů v Ingušsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K explozi francouzského tankeru v jemenských vodách se vrací francouzský deník Liberation. Teď je na místě diplomatická obezřetnost. Početnější indicie totiž ukazují na možnost atentátu. Počínaje výstrahou amerického námořnictva, které zastihlo tanker před několika dny. Proti tezi o nehodě hovoří také další argument: a to vynikající stav tankeru. Byl dokončen teprve před dvěma lety v jižní Koreji a je vybaven nejmodernějším bezpečnostním systémem. Znepokojivá je hypotéza o opakování scénáře z 12.října 2000, kdy byl americký letoun napaden před jihojemenským městem Aden torpédy z kotvícího člunu. Podle názoru protiteroristických expertů patří jemenské regiony vedle Pakistánu k nejjistější skrýši teroristů Al Kajdy.

Evropské deníky se vrací k památce nizozemského prince Clause, manžela královny Beatrix. Miláčkem lidu nikdy nebyl, ačkoliv byl všude populární a velice oblíbený hlavně díky svému citlivému vystupování, domnívá se nizozemský deník Algemeen Dagblad. Ale zároveň si při svém postavení a intelektualitě. Jeho smrt nevyvolala výbuchy divokých emocí jako ve Velké Británii před pěti lety po smrti princezny Diany nebo v Holandsku po vraždě pravicového populisty Pima Fortuyna. Vzpomínka na Clause proběhla v poklidu, ale s upřímností. Nebyl to žádný hrdina, byl to obyčejný člověk, který se díky své manželce dostal do neobyčejného postavení. Je pozoruhodné, že tento obraz, který si Claus zřejmě vědomě pěstoval, byl mnoha lidmi tak dobře pochopen. Přiblížilo ho to k lidem, a proto je zármutek nad jeho smrtí skutečný.

Britský The Guardian k tomu dodává: Inteligence a citlivá opravdovost udělaly z prince Clause miláčka nizozemského obyvatelstva. Mnohem více než většina evropských panovníků měl vliv na hospodářský rozvoj a politiku ve své nové vlasti. Ovšem k vybudování tého pozice musel nejdříve odstranit šmouhy ze své válečné minulosti.

Tři roky poté, co ruští vojáci vtrhli do Čečenska, aby zasáhli proti separatistické republikové vládě, se zřejmě prezident Vladimir Putin rozhodl zbavit nejviditelnějších známek ohromného vysídlení způsobeného válkou, a to stanových táborů v sousední Ingušské republice, píše americký deník The New York Times. Oficiální představitelé v Moskvě a v Ingušsku uvedli, že jejich motivy jsou čistě humanitární. "Není důležité, jak je stan dobrý, stále je to stan," řekl nedávno ingušský prezident Murat Zjazikov. Když válka začala, uprchlo asi 150.000 Čečenců uprchlo do Ingušska, čímž vytvořili ohromné finanční břemeno pro Ingušskou republiku.

Ta je sama zbídačená a její nezaměstanost dosahuje 85 procent. Podle oficiálních údajů klesl minulý měsíc počet uprchlíků na 92.000, když se Čečenci začali vracet do svých domovů, píše The New York Times. Zatímco úřady trvají na tom, že chtějí, aby uprchlíci opustili stanové tábory kvůli lepšímu ubytování, a to ať je klidně stále v Ingušsku, uprchlíci za tím cítí skrytý motiv. Pro ně je totiž uprchlický tábor opravdové útočiště, kde stany vytvářejí hmatatelný symbol ceny čečenské války. Rozehnání uprchlíků by usnadnilo úřadům vyvíjet ještě větší tlak na vyhnání Čečenců.

Všechna slovenská média reagují na vznik nové vládní koalice, Deník Sme se ve svém komentáři Ztráty a nálezy strany maďarské koalice věnuje úloze Maďarů a jejich požadavků při sestavování nového programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu cistuje naše zpravodajka v Bratislavě Renata Havranová

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme