Zahraniční noviny znovu o blízkovýchodním konfliktu

Zatímco nizozemský De Volkskrant současnou palestinsko-izraelskou situaci chápe, španělská La Vanguardia lituje amerického vyslance na Blízkém východě. Podle ní stojí před neřešitelným problémem. Další deníky řeší přestup zemí Evropské unie na jednotnou měnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napětí v blízkovýchodním konfliktu komentuje řada evropských deníků, mezi nimi nizozemský De Volkskrant a španělská La Vanguardia.

Požadavek bezpečnosti je u Izraelců vzhledem k jejich historii a zeměpisu pochopitelný, píše nizozemský list. Premiér Šaron žádá od Palestinců, aby nejprve ukončili povstání a teprve pak hodlá jednat. Palestinci požadují přesný opak: nejprve musí Izrael učinit nějaké gesto, než oni své akce zastaví. Obě strany se vzájemně přetahují a jsou vtahovány stále hlouběji do ďábelského kruhu násilí. Ariel Šaron by měl učinit první krok a zastavit budování židovských osad na palestinských územích. Je nutno se vrátit k zásadě z Osla: Požadavek bezpečnosti je reálný pouze na základě mírových rozhovorů.

Americký vyslanec William Burns stojí na Blízkém východě před prakticky neřešitelným problémem, navazuje španělská La Vanguardia. Izrael nasazením bojových letounů k zastrašení Palestinců tím pouze posiluje jejich pomstychtivost. Ariel Šaron může porazit Jásira Arafata skutečně jen tehdy, překročí-li tenkou hranici mezi dosavadním nepřátelstvím a otevřenou válkou. To však není možné. Nepřipustí to ani Spojené státy, ani Evropská unie. Nedovolí, aby se izraelská vojenská moc prosazovala válečným konfliktem. Taková válka by doutnající sopku na Blízkém východě přivedla k výbuchu.

K incidentům mezi bílou britskou a asijskou mládeží v Oldhama u Manchesteru poznamenávají londýnské konzervativní Timesy. Šarvátky v Oldhamu neznamenají, že Británie je rasistickým sudem prachu. Je to naopak zjevný výraz hlubších problémů: chudoba, nezaměstnanost, špatné bydlení a mizivé šance uplatnění ve společnosti - to jsou příznaky této oblasti. Existuje velké nebezpečí, že násilnosti přeskočí do dalších měst a obcí. Každý ví, že je třeba většího počtu pracovních příležitostí, lepších škol a více policistů. Stejně jako v Manchesteru čeká i jinde dost demagogů, aby vzniklé situace využili ve svůj prospěch.

K zásadnímu projevu francouzského premiéra Lionela Jospina o Evropě podotýká pařížský ekonomický deník La Tribune. Bude velice zapotřebí mít nakonec pouze jednu evropskou vizi. Je totiž důležité, aby německo-francouzský tandem jako obvykle uvedl opět do pohybu evropskou lokomotivu. Názory a zájmy se určitě liší v otázce federalizaci Evropy a rozšíření Unie směrem na východ. A právě tady se musí prosadit politická vůle, pokud existuje. Téma "Evropa" se takříkajíc těžko "prodává" v kterýchkoli národních volbách. Čili: Nadále se připravujeme na euro, aniž víme, o jakou Evropu přitom jde. Ovšem euro přijde. A bude třeba mu dát nějaký smysl.

Londýnský The Sun komentuje debatu o euru v rámci britské volební kampaně. Premiér Tony Blair má naše sympatie. Ale to neznamená, že bychom se třeba jen o centimetr odchýlili od naší nechuti k euru. Náš odpor vůči společné evropské měně je motivován politicky i ekonomicky. Připojení k měnové unii by znamenalo konec naší nezávislosti. Nadcházející volby do britské dolní sněmovny nedávají premiéru Blairovi mandát vést zemi směrem k euru. Kdyby to přesto udělal, nebyl by náš odpor pouze mohutný, ale pro Tonyho Blaira by mohl být i politicky smrtelný.

Vídeňský Der Standard dnes přináší komentář, ve kterém se věnuje neklidnému Balkánu. List uvádí: Kvůli trvalým nepokojům a bojům v Makedonii utíkají tisíce lidí do Kosova. Jejich počet stále stoupá. Mnozí z nich se tu obracejí na své příbuzné. Charita, která v Kosovu organizuje pro uprchlíky pomoc - jídlo, přikrývky, matrace a hygienické potřeby, sdělila, že bude potřebovat půl miliónu šilinků na zajištění první nezbytné pomoci těmto lidem.

Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme