Zahraniční noviny znovu o nezávislosti Kosova

Zahraniční tisk si dnes připomíná měsíc od zahájení odvetných úderů, zabývá se otázkou nezávislosti Kosova a obavami před zavedením EURA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Měsíc po zahájení americké odvety proti Afghánistánu se na Západě šíří dojem, že tato válka nepřináší kýžený efekt, píše španělská La Vanguardia. Roste nespokojenost, přestože politikové od začátku zdůrazňovali, že politický a vojenský boj potrvá dlouho. V Evropě zaujímá mnoho lidí bezmála jakýsi "obscénní" postoj: tváří se, jako by s válkou a zabíjením neměli nic společného. Přitom jde o obranu našeho ne zrovna perfektního společenského modelu. Až to u nás jednoho dne půjde s hospodářstvím s kopce, až vyschnou ropné zdroje, až bude Balkán v plamenech nebo se objeví nějaký nový Hitler, budeme ty dnes ostře kárané Američany prosit, aby nám pomohli ze šlamastiky. Pak nebude mít nikdo nic proti bombardování.

Ruská Izvěstija srovnávají současný stav muslimského společenství s křesťanskou reformací a pozdním středověkem. Tenkrát křesťané volili mezi krvavými a mírovými verzemi svého náboženství. Tehdy tekly proudy krve, ale nikdo neměl zbraň, která by zničila celý svět. Dnes takové zbraně existují. To znamená, že lidstvo nemá čas vyčkávat, než se islámský svět rozhodne. Záchrana islámu Usámy bin Ládina a jeho souvěrců je poslední šancí pro záchranu islámu samého i všeho lidstva. Tak to určily dějiny.

Haagský De Volkskrant uvádí, že autorita Usámy bin Ládina mezi muslimy klesá. Už skutečnost, že byl bin Ládin k nové aktivitě - tj. k výzvě muslimům svrhnout vlády některých islámských zemí - přinucen, jasně naznačuje, že jeho autorita v řadách muslimů je malá. Teroristické akce byly míněny jako startovní výstřel islámské fundamentalistické revoluce. Ta však nenastala. Až dosud udržela spíše opatrná politika USA všechny spojence pohromadě. Rubem této zdrženlivosti je, že se nedostavují rychlé výsledky...Talibové se bombardováním, akcemi bojových komand a posílením Severní Aliance nedali zlomit. Nasazení pozemních jednotek ve větším rozsahu je proto nevyhnutelné.

Nezávislost jihosrbského Kosova už nelze zadržet, domnívá se liberální rakouský Der Standard. Prezident Vojislav Koštunica musel přeskočit vlastní stín při výzvě Srbům, aby se zúčastnili voleb v Kosovu... Světové společenství může být spokojeno, protože rádo mluvívá o "multietnické společnosti" v Kosovu. Obecný volební bojkot ze strany kosovských Srbů by byla nežádoucí vada na kráse po násilné vojenské i civilní intervenci v této provincii.

Rezoluce OSN číslo 1244 sice definuje Kosovo formálně jako součást Jugoslávie, ale Bělehrad nad touto částí země už dávno ztratil kontrolu. Cílem bez výjimky všech kosovsko-albánských stran po deseti letech srbské represe je nezávislé Kosovo. Je jen otázkou času, kdy učiní kosovští Albánci další krok k nezávislosti. Jak Evropská Unie, tak Spojené státy vědí, že tamní úsilí o samostatnost už nelze zastavit. Jen to nikdo neříká nahlas.

Francouzská Liberation se zabývá panujícími obavami před zavedením eura.Ve všech zemích, kterých se to týká, se šíří strach, že vláda eura začne "euro-chaosem". Od bezproblémového přechodu počítačů na rok 2000 lze však mít k tomuto apokalyptickému sýčkování oprávněnou nedůvěru. Tehdy to byla zkouška schopnosti techniků. Tentokrát to bude test inteligence pro stamiliony amatérů.

První problémy však začnou až po přechodu na společnou měnu. Bude to významné jak pro euro samé, tak i pro rozhodování Evropské centrální banky stejně jako pro směnné kursy v lehce konjunkturálním okolí. Život s eurem však určitě nebude bezpodmínečně život na růžovém obláčku.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme